
Акостиран в южноатлантическото пристанище Стенли на Фолкландските острови, необичаен кораб извършва много специално пътуване.
106-годишният тримачтов ветроход Oosterschelde е на двугодишно пътешествие, връщайки се по стъпките на британския натуралист Чарлз Дарвин почти 200 години, след като той предприема експедицията си на борда на HMS Beagle, която го вдъхновява да създаде своята теория за еволюцията.
Oosterschelde тръгва от Плимут в Англия миналия август и пътува по опростена версия на маршрута на учения от Англия до Австралия.
Корабът стига до 32 пристанища по света, включително ключови места, посетени от Дарвин, като Галапагоските и Фолкландските острови. Неговата мисия е да даде възможност за изследване на младите природозащитници.
Глобалното пътешествие Darwin200 е съосновано от Стюарт Макферсън - британски географ и писател по естествена история. Той е вдъхновен от среща преди повече от 10 години с Фред Бъртън - природозащитник от Каймановите острови, който инициира проект за спасяване на вид синя игуана.
„Той отказа да го остави да изчезне и сам спаси това невероятно животно“, казва Макферсън. „Това доказва, че е в нашата власт да спасим много невероятни видове,“ според учения.
„Винаги съм обичал Чарлз Дарвин и работата му, очевидно той е променил света с ума си... Основното послание на Darwin200 е, че не е твърде късно. Все още е в нашата власт да променим утрешния свят към по-добро“, добавя Макферсън.

Дарвинови лидери
Корабът превозва специализиран екип от осем души, включително орнитолог, научен преподавател, морски биолог и журналист, както и още седем членове на екипажа.
Към тях във всяко пристанище се присъединяват групи от „Дарвинови лидери“, избрани заради страстта си към опазването на природата и усилията за защита на планетата.
Общо 200 души ще участват в едноседмичната програма за обучение на лидери по опазване на природата на различни етапи от пътуването.
„Ние им предлагаме невероятен проект за опазване, от който те научават много, за да се върнат в родните си страни и да го използват в бъдеще“, казва Макферсън.
Джоузеф Рой от Индия пътува до Бразилия, за да се присъедини към кораба за една седмица, докато е акостирал в Рио де Жанейро през ноември.
Израснал сред дивата природа в южния индийски щат Керала, той има дългогодишен интерес към опазването й. В момента учи за магистърска степен по екология в Университета на Глазгоу и Шотландския център по екология.
„Чувствам, че науката е единственото решение за всеки проблем на планетата,“ казва мъжът. Проектът за опазване на Рой се съсредоточава върху повторното въвеждане на маймуните ревач в гората Тижука, в планините на Рио де Жанейро.
В крайна сметка, той има за цел да приложи наученото в собствената си работа по повторното въвеждане на вида макак с лъвска опашка в Индия. Според Рой, в дивата природа са останали само 3000 индивида от него.

Глобална класна стая
За д-р Сара Дарвин, изследовател в Берлинския природонаучен музей, пра-правнучка на Чарлз Дарвин и ключов поддръжник на Darwin200, проектът дава надежда за по-добро бъдеще за планетата.
„Всеки лидер на Дарвин носи различни умения“, казва тя пред CNN. „Ние им даваме основа, чрез която да продължат работата си и да почувстват, че не са сами.“
Но инициативата има за цел да вдъхнови много повече хора от 200-те Дарвинови лидери.
Разнообразие от безплатни информационни дейности, наречени „най-вълнуващата класна стая в света“, се предоставя по време на пътуването на ученици, учители и хора по целия свят, предназначени да насърчат любопитството и страстта към учене.
Тя включва онлайн интерактивни експерименти, лекции на живо и интервюта с природозащитници и експерти по дивата природа.
Макферсън се надява, че тези дейности, заедно със самия проект, ще дадат възможност на младите лидери да стимулират промяната, създавайки „ефект на вълни“, който, подобно на работата на Дарвин, ще се усеща десетилетия напред.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Учени от INSAIT ще специализират в една от най-добрите и влиятелни американски AI лаборатории
- INSAIT със съвместна програма с AI лабораторията на Масачузетския технологичен институт
- Колко струва на вечер най-големият апартамент на круизен кораб?
- Учени: Разполагаме с три години, за да ограничим затоплянето до 1.5°C
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Учени от INSAIT ще специализират в една от най-добрите и влиятелни американски AI лаборатории
02.07.2025Средностатистическият инвеститор у нас: На 35 години и фен на Nvidia
02.07.2025Грийнс ООД: Историята на модерните земеделци от Първомай
02.07.2025Как ще се превалутират пенсиите в евро?
02.07.2025AI ще замени 80% от работните места до 2030 г. и ще погълне компании от Fortune 500
02.07.2025Застрашени костенурки споделят плаж с отломки от ракети на SpaceX
02.07.2025Прочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgЗа ЦСКА: Този сезон, ще е като миналия, само дето ще е този сезон (ВИДЕО)
dsport.bgЦСКА си тръгна с пълна кошница и без победа от Словения
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg