
Огромен елемент във формата на сърце на повърхността на Плутон интригува астрономите, откакто космическият кораб New Horizons на НАСА го засне на изображение през 2015 г.
Днес изследователите смятат, че са разрешили мистерията как се е появило „сърцето“, като и това може да им даде и нови улики за произхода на планетата джудже.
Явлението е наречено Tombaugh Regio - в чест на астронома Clybe Tombaugh, който открива Плутон през 1930 г. Но сърцето не е само един елемент, казват учените.
В продължение на десетилетия подробностите за надморската височина, геоложкия състав и отчетливата форма на Tombaugh Regio, както и неговата силно отразяваща повърхност - по-ярко бяла от останалата част на Плутон, не могат да бъдат обяснени.
Дълбок басейн, наречен Sputnik Planitia, който съставлява „левия дял“ на сърцето, е дом на голяма част от азотния лед на Плутон.
Басейнът покрива площ, обхващаща 1200 на 2000 км - еквивалентна на около една четвърт от Съединените щати, но също така е с 3 до 4 км по-ниска надморска височина от по-голямата част от повърхността на планетата.
Междувременно, дясната страна на сърцето също има слой азотен лед, но той е много по-тънък. Чрез ново изследване на Sputnik Planitia международен екип от учени установява, че катаклизмично събитие е създало сърцето.
След анализ, включващ числени симулации, изследователите стигат до заключението, че планетарно тяло с диаметър около 700 километра, или приблизително два пъти по-голямо от Швейцария от изток на запад, вероятно се е сблъскало с Плутон в началото на историята на планетата джудже.
Констатациите са част от проучване за Плутон и неговата вътрешна структура, публикувано в списание Nature Astronomy, посочва CNN.

Пресъздаване на древен сблъсък
Изследователите създават числените симулации, за да моделират различни сценарии за потенциални въздействия, скорости, ъгли и варианти на сблъсъка на предполагаемото планетарно тяло с Плутон.
Резултатите показват, че то вероятно се е блъснало в планетата джудже под ъгъл, а не челно. Тъй като Плутон е много студен, топлината от сблъсъка не е стопила ядрото му и тялото е останало под формата на петно на повърхността.
Капковидната форма на Sputnik Planitia е резултат от студеното ядро на Плутон, както и от относително ниската скорост на удара, установява екипът. Други по-бързи и директни удари биха създали по-симетрична форма.
Изследователите вярват, че новата теория относно "сърцето на Плутон" може да хвърли повече светлина върху това как се е образувала мистериозната планета джудже.
Произходът й остава неясен, като се има предвид, че тя съществува на ръба на Слънчевата система и е изследвана отблизо само от мисията New Horizons.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
03.07.2025Близо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
03.07.2025В първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
03.07.2025Този град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
03.07.2025ЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
03.07.2025По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
03.07.2025Прочети още
Семерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПетър Чолаков: Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред
darik.bgВеласкес обясни нервите си и заяви: Трябваше да вкараме 5-6 гола на Берое (ВИДЕО)
dsport.bgЛевски се напомпа за Европа с обрат над Берое и перфектна лятна серия
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg