
Официалният правописен речник на българския език на БАН вече е дигитализиран и достъпен онлайн напълно свободно. Разработването му е част от платформата БЕРОН (Български езикови ресурси онлайн).
При официалното й представяне в БАН заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева заяви:
„Първата българска онлайн платформа с езикови ресурси цели да направи достъпни за всеки български гражданин и ученик навсякъде по света богатството от ресурси за изучаване на българския език. За Министерството на образованието и науката първи приоритет е да развиваме и поддържаме високо ниво на функционална грамотност на българските ученици затова и подпомогнахме разработването на платформата с целево финансиране“.
По думите й за съвременните млади хора е важно да имат достъп до ресурси, съдържание и инструменти, които са близки до начина, по който те учат и по който живеят.
“Достъпът по всяко време и от всяко място до тези ресурси ще позволи да развиваме и обогатяваме не просто езика, а и уменията им“.
Тя припомни, че по света има над 400 неделни училища, в които учат деца с български произход и този инструмент ще послужи на българи от целия свят.

Създателите на платформата от Института по български език на БАН подчертаха, че са търсили начин да свържат речника със създателя на първия буквар д-р Петър Берон, за да му отдадат почит 200 години след излизането на Рибния буквар. В платформата са включени допълнителни езикови ресурси за правоговор, в които са озвучени думите с правилното им произношение.
„Гласът“ на БЕРОН е актрисата Гергана Стоянова, а около 85% от произнесените думи са генерирани с изкуствен интелект. Добавена е богата информация за граматичните особености на думите, за дублетите и омонимите в книжовния език. Проф. д-р Руска Станчева от Института за български език на БАН е ръководител и инициатор на проекта БЕРОН.
Речникът съдържа общо около 2 400 000 форми. Съдържанието на БЕРОН се разработва от Секцията за съвременен български език на Института за български език на БАН – институцията, която съдейства за осъществяването на националната езикова политика и е натоварена от държавата да проучва езиковата практика и да кодифицира книжовните норми.
Платформата ще включва четири основни модула: правопис, правоговор, граматика и езиково консултиране. Тя е достъпна на адрес https://beron.mon.bg.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Българите си купуват най-големи жилища във Видин и най-малки в Плевен
преди 12 минКаква заплата ще получавате, ако работите за Microsoft от разстояние
преди 42 минЕЦБ с първи детайли за стрес тестовете на банките през 2026 г.
преди 50 минBaidu и Uber създават глобален алианс за роботизирани таксита
преди 1 часЗащо централните банки купуват местно злато?
преди 2 часаНов рекорд: Софиянци предали над 15 т опасни отпадъци през първата половина на 2025 г.
преди 2 часаПрочети още
Ето откога паркирането в центъра на София ще струва 5 лв. на час, а зоните ще се увеличат!
darik.bgВицепрезидентът на КНСБ след ареста: Искахме да затворим само за 15-20 минути АМ "Тракия"!
darik.bgИвелин Михайлов: Борисов и Пеевски изнасилват България! Аз не съм спал с Покахонтас!
darik.bgБоримиров: Няма как да заменим Майкон, който е душата и сърцето на Левски (ВИДЕО)
dsport.bgЕл Джемили на раздяла с Левски: Хора с власт избраха омраза и дезинформация, за да защитят интересите си
dsport.bgАсистираната репродукция - надежда, а не табу
9meseca.bg