
Европейската централна банка официално насърчава всички кредитори от еврозоната, които все още поддържат операции в Русия, да ускорят плановете си за напускане на този пазар поради опасения, че могат да бъдат засегнати от наказателни мерки на САЩ.
ЕЦБ е изпратила няколко официални писма до европейски банки през последните седмици с искане за подробни планове за техните стратегии за излизане, според анонимни източници, цитирани от Financial Times.
Кредиторите трябва да предоставят на регулатора план за действие за техния руски бизнес още следващия месец.
Миналата седмица австрийската Raiffeisen Bank International беше принудена да се откаже от сделката за размяна на активи в Русия с такива в Европа след натиск от американските власти. Намесата на САЩ доведе до безпокойство в ЕЦБ, че RBI и други кредитори могат да станат обект на санкции.
Писмата подчертават нарастващия натиск от Вашингтон върху европейския финансов сектор, който би могъл по някакъв начин да подкрепя войната на Русия в Украйна, която започна преди повече от две години.
Според източниците на FT, ЕЦБ иска да избегне европейските банки да бъдат изправени пред съдба, подобна на латвийската ABLV, която беше закрита, след като Министерството на финансите на САЩ я обвини в пране на пари, както и в нарушаване на санкциите, наложени на Северна Корея. Достъпът на кредитора до финансовата система на САЩ беше прекъснат през 2018 г.

Писмата от ЕЦБ са написани с различни нива на строгост - в зависимост от това доколко всяка банка е напреднала в изтеглянето си от Русия, според хора, запознати със съдържанието им. Централната банка призовава трезорите в еврозоната да потърсят изход от Русия, откакто Москва започна пълномащабната си инвазия в Украйна през февруари 2022 г.
В едната крайност RBI, която има най-голяма експозиция към Русия сред европейските кредитори, е посъветвана да намали кредитирането си в страната с две трети от сегашното ниво до 2026 г. Банката, която е изправена пред потенциални глоби от ЕЦБ, вече е свила руския си кредитен портфейл с 56% от началото на войната.
Междувременно, други банки, включително италианската UniCredit (кредиторът с втората най-голяма експозиция) са били помолени да предоставят на ЕЦБ подробна разбивка на своите планове.
UniCredit и унгарската OTP, която не е под пряк надзор на ЕЦБ, тъй като Унгария не е част от еврозоната, през изминалата година започнаха да репатрират печалби от своите руски дъщерни дружества под формата на тримесечни плащания на дивиденти.

Според хора, запознати с това как работи системата за репатриране, банките са били задължени да подадат искане до руските власти, което позволява изплащането на до половината от нетните печалби на техните дъщерни дружества, стига да плащат местни данъци.
Миналата година UniCredit получи 137 милиона евро от руската си дъщерна компания, докато OTP получи 135 милиона евро и заяви, че репатрираните дивиденти са част от усилията й да намали присъствието си в Русия.
Печалби на RBI първоначално са били предназначени да бъдат репатрирани като част от планираната сделка за размяна на активи на стойност 1.5 милиарда евро, според източниците на FT. Банката обаче се отказа от сделката този месец, след като Министерството на финансите на САЩ я предупреди, че рискува да бъде откъсната от американската финансова система.
Базираната във Виена финансова институция обяви, че не е взимала дивиденти от руското си подразделение от началото на войната и не очаква да може да го направи в бъдеще.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Българският туризъм с ново дигитално лице
преди 3 минИсторията на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
18.05.2025Тази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
18.05.2025Тази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
18.05.2025Защо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
18.05.2025Имотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
18.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНаполи се спъна срещу Парма и остана без треньор за решаващата битка
dsport.bgИнтер изпусна феноменален шанс да оглави Серия А, Лацио заглуши „Меаца“ в края
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg