Изкуственият интелект се развива изключително бързо, но в близко бъдеще няма да може да контролира човечеството или да замени масово хората в икономиката или управлението. Големите езикови модели са просто статистически инструменти, чиято цел е да ни улесняват.
Това коментираха в студиото на Дарик Радио Йоан Саламбашев и Радостин Чолаков от българския олимпийски отбор по AI. Те разказаха и за първата международна олимпиада по изкуствен интелект, която ще се проведе в Бургас от 9 до 15 август.
Какво представлява олимпиадата по изкуствен интелект?
Олимпиадата е организирана от българи и в нея ще вземат участие над 40 отбора от 35 държави. Всяка държава може да участва с един или два отбора, като от България ще вземат участие два отбора от по четирима души. Радостин Чолаков разказа:
"Задачите на олимпиадата по AI са в различен формат от тези, които се дават на състезанията по математика и информатика. Тя се провежда в два кръга - научен и практически. Научният вече започна и в него учениците имат възможност да се запознаят по-отблизо с обработката на езикови модели, на снимки и други задачи от сферата на машинното обучение. След това, на самата олимпиада, те ще трябва да решават реални практически проблеми, свързани с тази технология".
По думите му, работата на олимпийците се базира на актуални научни изследвания. Според Йоан Саламбашев:
"Тази материя все още не се преподава в училище, но се надяваме в бъдеще тя да се интегрира в образователната програма. Има допълнителни школи и занимания, в които участват членовете на отбора за олимпиадата. Много от тях са представяли своята изследователска работа на международни форуми".
Според Саламбашев, чатботовете, базирани на AI, в момента са актуални и има много компании, които искат да ги интегрират по някакъв начин в своя бизнес. Много от тези инструменти са базирани на някои от големите езикови модели, например ChatGPT.
Кои са митовете и легендите за изкуствения интелект?
Саламбашев обясни:
"Твърдението, че AI ще превземе света или по някакъв начин ще се превърне в заплаха за човечеството, е един от най-често срещаните митове. Да, тази технология се развива много бързо и става все по-съвършена, но това не значи, че сме близо до момента, в който тя може сама да взима някакви решения. Засега контролът на хората върху AI е неоспорим, тъй като, в крайна сметка, тези алгоритми са просто едни големи статистически модели, които изкарват отговори на заявки, "прочитайки" огромен обем данни от интернет. AI не може да избяга от тази своя зависимост и точно затова понякога халюцинира".
По думите му, едно от нещата, които в момента липсват, е разбиране защо се случват тези "халюцинации" и къде бърка изкуственият интелект. Това е особено валидно за българските езикови модели, тъй като те все още работят с по-малка статистическа база.
"Дори и най-големите и най-съвършени езикови модели нямат способността да разсъждават или да поддържат собствено мнение. Те просто филтрират и подреждат съдържанието, но не могат реално да работят с външни инструменти или да влияят по някакъв начин на системи или приложения извън тяхната рамка", казва Радостин Чолаков.
Как AI ще промени бизнеса?
"В бъдеще тази еуфория около AI ще премине и вероятно индустрията ще се насочи към създаване на по-малки и по-специализирани алгоритми, които всеки да може да използва самостоятелно. В момента всички разчитат на един огромен модел, но това означава, че ти постоянно даваш данни на някой, който трябва да ги обработва", заяви Саламбашев.
Той обаче е на мнение, че все повече компании ще искат да разполагат със собствени модели, които да могат да контролират и да настройват според собствените си нужди.
Според Радостин Чолаков, AI може да замени част от настоящите професии, особено онези, които не изискват много квалифициран труд.
Например, ако някой иска да си направи прост уебсайт или приложение - нещо, което днес се прави от начинаещи програмисти, вече може почти изцяло да разчита на езиковите модели, защото те се справят доста добре с подобни елементарни задачи.
Но алгоритмите не се справят особено добре с планирането или с разпределянето на задачи между други участници, включително и хора.
"По отношение на изкуството и това дали AI, всъщност, може да "създава" различни произведения - музикални, визуални, текстови и т.н., оценката в крайна сметка е много субективна. Но, стига да не плагиатства, в това няма кой знае какъв проблем. Просто някои хора може би ще харесват този нови "жанр", а други - не".
"AI ще улесни много работата на хората. Но докато той се базира на най-вероятния отговор, той никога няма да може да се специализира достатъчно в дадена област и едва ли ще може всеки път да предостави най-добрия резултат", заяви Йоан Саламбашев.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 29 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 1 часЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg