Скътани в планинските райони на Чиапас в южната част на Мексико, около 150 фермери отглеждащи кафе в семейната ферма на Еделман работят с ръцете си в продължения на часове наред. Сянката на короните на дърветата е единствената преграда между техните тела и лятното слънце.
Томас Еделман, четвърто поколение фермер на кафе и вицепрезидент на международния Кооператив на фермерите на кафе, казва пред CNN, че техният метод за производство на кафе на сянка е по-устойчив на суша, но въпреки това по-дългият от нормалното сух сезон, за който той обвинява климатичните промени, се отразява негативно на насажденията през тази година.
“Ако времето не е подходящо, няма да имате и подходяща продукция,” казва той. “А на фона на ниските добиви, разходите за производство очевидно нарастват.”
По-високите производствени разходи биха могли да доведат до инфлация при цените на кафето - почитателите на кафето може да се наложи да плащат повече в бъдеще с нарастването на цените. Пекарните и експертите по кафе също така дават индикации, че цените може да останат по-високи за по-дълъг период от време, тъй като фактори като климатичните промени намаляват глобалното предлагане на кафе.
Международната организация по кафето (ICO), междуправителствена организация, създадена през 1963 г. с подкрепата на ООН, информира през миналия месец, че ключова референтна цена за глобалната индустрия на кафето достигна 13-годишен връх и възлиза средно на 226.83 цента, или 2.27 долара за фунт (0.45 кг).
“Кафето е много сложна суровина. Част от причината за това е, че имате множество рамки за предлагането и търсенето, които влияят на цената”, казва Райън Делъни, основател и старши анализатор в Coffee Trading Academy.
Той казва, че по света просто няма достатъчно кафе.
Климатичните промени повишават цените
“Кафето е по-чувствително на промените в температурите в сравнение с много други култури,” казва Майкъл Хофман, почетен професор в Селскостопанския колеж Корнел. Последните събития, свързани с климата, не помагат на производството.
“Климатичните промени се влошават. Само си представете по-екстремно време, повишаващи се температури и прекия ефект за хората, които работят на плантациите за кафе,” казва той. “Вероятно кафето просто ще стане по-скъпо за потребителите.”
Запознати с кафе индустрията често казват, че когато Бразилия кихне, останалата част от света хваща настинка – препратка към статута ѝ на производител номер едно на сорта Арабика, който съставлява над 60% от цялото производство на кафе.
Така, когато необичайно силна слана унищожи реколтата ѝ през лятото на 2021 г., на пазара на кафе незабавно настъпиха сътресения по отношение на предлагането, а щатските фючърси на кафето, които следят сорта Арабика поскъпнаха до 260 цента за фунт. Според Делъни цените на кафето обикновено се движат между 100 и 140 цента, но за последните три години се задържат постоянно над този диапазон.
Ефектите от сланата обаче не приключват със сорта Арабика.
Делъни обяснява, че не е необичайно да се види купувачите да превключват между Арабика и Робуста, по-евтин сорт, използван в инстантните кафета. Предвид повечето хора, които се изсипват на пазара на Робуста, това се отразява и на цената.
“Най-общо казано, когато цената на Арабика се повишава, тази на Робуста също се покачва”, казва той.
Въпреки това, Делъни отбелязва, че е рядкост търсенето на Робуста да надхвърли това на Арабика, но вследствие на трайно високите цени на Арабика се е случило точно това.
Както подсказва името му, сортът Робуста е много по-издръжливо растение от своя аналог, но въпреки способността си да издържа на дълги периоди на суша, реколтата в последните години пострада от сушата и по-високите от нормалните температури.
От министерството на земеделието на САЩ обявиха през май, че Виетнам, която е водещият производител на Робуста в света, е претърпяла няколко години на неблагоприятни климатични условия, които са довели до спад на износа със 7%. В годишният си доклад за 2023 г. от министерството обявиха, че подобни условия ще зачестяват “заради климатичните промени.”
Сортът Арабика обикновено е доминиращата сила при кафето, но тази година нарастващите разходи за производството на Робуста са тези, които вдигат цената на кафето като цяло, казва Нийл Росър, директор и консултант по суровини в Bison Luxley Commodities.
“На заден план стоят климатичните промени, които създават проблеми. Това ще се отрази на стабилността на пазара и няма да изчезне дълго време”, допълва той.
Какво означава това за вашето кафе?
Търговците на дребно на кафе вече усещат натиска.
От италианския производител на кафе Lavazza казват пред CNN, че са повишили цените през тази година по различни причини. “Комбинация от слаби реколти, климатични промени, войната в Украйна, конфликтът в Червено море, намесата на спекуланти и силният долар създадоха „перфектната буря“ за индустрията на кафето, което доведе до покачването на цените на суровината от пандемията,” казват от компанията.
Президентът на компанията Джузепе Лаваца, заяви през юни, че очаква цената на кафето в супермаркетите във Великобритания да нарасне с още 10%.
Междувременно, собственикът на Nescafe, Nestle, отдаде спада в маржа си на печалба за 2023 г. на нарасналите разходи за Робуста.
Почитателите на Starbucks, от друга страна, вероятно няма да се сблъскат с по-високи цени засега, тъй като компанията купува кафето си много предварително, използвайки договори с фиксирана цена, при които се споразумява да купува кафето на определена цена за дълъг период от време и прилага стратегии за хеджиране, за да фиксира цените като по този начин защитава клиентите си от пазарните колебания.
Дори и при това положение, ако разходите продължават да бъдат високи, плащането на по-висока цена за чаша кафе е неизбежно.
“Пекарните на кафе обичат да поддържат стабилна цената си на дребно. Те не обичат да разстройват клиентите си. Понякога обаче това е невъзможно, ако цената се повиши прекалено много,” казва той.
Въпреки повишенията на цените, има едно нещо, в което експертите са сигурни – търсенето на кафе няма да намалее скоро.
“Бих казал, че кафето няма алтернативи. Ако пиете кафе всяка сутрин, тогава пиете кафе всяка сутрин,” казва Делъни. “Независимо каква е цената вие няма да промените броя на кафетата, които пиете сутрин въз основа на нея.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
80 г. след 09.09.1944 г.: Как се промени икономиката на България?
преди 4 минКак дрямката през уикенда влияе на сърцето ви?
преди 54 минТой основава компанията си през 1987 г. От тази седмица вече е милиардер
преди 1 часКариерен съвет от 70-годишния пенсионер, току-що завършил медицина
преди 1 часGoogle отново на съд
преди 2 часаПортрет, намерен на таван, се продаде за $1.4 млн. Смятат го за изгубен Рембранд
преди 2 часаПрочети още
Бонбони тип „маршмелоу“ с опасен консервант заливат търговската мрежа
darik.bgПрестиж, слава и пари: Какво се крие зад поредния грандиозен скандал в света на красотата? (ВИДЕО И СНИМКИ)
darik.bgКолко струва на семейния бюджет подготовката на първокласник?
darik.bgДве компании ще са основните изпълнители по изграждането на новия стадион на ЦСКА
dsport.bgЛамин Ямал – една година за историята, пълна с рекорди за Испания
dsport.bgГери Дончева стана мама за втори път
9meseca.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня.
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bgКак да обзаведем идеалната детска стая?
idei.bg