Работодателите трябва да предприемат мерки за минимизиране на риска за живота и здравето на своите работници през дните с високи температури, припомнят от Главната инспекция по труда.

При работа на открито по-ефективни са организационните мерки, като смяна на работното време, повече почивки и осигуряване на климатизирани помещения за прекарването им, промяна на типа работа.

При работа на закрито по-работещи са техническите мерки, които могат да осигурят оптималните гранични стойности на температурата в помещенията, които в топлия период са между 18 и 25 в зависимост от типа работа – лека, средна или тежка.

Определена е и допустима температура от 28 градуса, която по изключение – при много висока температура навън, може да бъде с от 3 до 5 градуса по-висока. Във всички случаи температурата в работните помещения не може да надвишава 31 или 33 градуса, според типа работа.

При всички проверки в горещите и студените периоди на годината контролните органи на Инспекцията по труда следят и за спазване на разпоредбите за осигуряване на минималните изисквания за микроклимата на работните места.

Този контрол е акцент и при проверките в дейности, като строителство и селско стопанство, където трудът се полага основно на открито, уточняват от агенцията.