Отнема около половин час, за да стигнете до остров Бозджаада от пристанището Гайкли на континенталната част на Турция, а огромната блестяща шир на Егейско море е ваш постоянен визуален спътник.
Докато този идиличен остров се разкрива пред погледа, едно от първите неща, които хващат окото, е замъкът Бозджаада - смел герой, разказващ дългата история на парчето земя, простираща се до класическата античност.
Тук са управлявали, римляните, византийците, венецианците и османците. Островът се споменава и в Илиада на Омир с алтернативното си име Тенедос, разказва CNN Travel.
В много отношения той не се е променил през вековете - особено що се отнася до предлагането на спокойна почивка, относително недокосната от съвременния живот.
Разхождайки се из калдъръмения градски център на острова е трудно да не се види влиянието на бившите му гръцки жители. Навсякъде има стари каменни къщи и таверни с дървени маси и столове, където вечер се сервират пресни морски дарове, мезе, раки (алкохолна напитка с аромат на анасон) или вино.
Камбанарията на църквата "Св. Богородица" от 19 век - една от двете останали православни църкви на острова, стърчи сред изравнените покриви с оранжеви керемиди.
На централния площад хората седят и се наслаждават на кафето си и сладките или солени сладкиши в Petit Café, докато други прелистват книги и списания в Bozcaada Kitapçısı.
Аромат на вино
Вечер хората се събират в барове, като Salhane - бивша кланица, боядисана в лимоненожълто, която гледа едновременно към морето и замъка, за да се насладят на чаша местно вино или няколко коктейла.
Говорейки за местно вино, това е другият герой на Бозджаада - с история, датираща от почти 3000 години. Старите и новите винопроизводители успешно продължават традицията, особено с ендемичните сортове грозде, като Çavuş, Vasilaki, Kuntra и Karalahna.
На улица Lale ароматът на вино е различен. Тук ще откриете винарната и производствена база Talay, които работят от 1948 г.
На друга пресечка Amadeus, управляван от австрийския винопроизводител Оливер Гарейс, също предлага дегустации на вино, докато семейната винарна Çamlıbağ съществува от 1925 г. и днес се управлява от четвърто поколение.
Най-известното лозе обаче продължава да бъде Corvus, създадено от архитекта Решит Соли през 2002 г., успешно възраждайки винената традиция на острова и довеждайки го до международно признание и награди.
Упоритостта на Соли и дългата история на Бозджаада в лозарството вдъхновяват и довеждат амбициозният винопроизводител Илке Йаса в лозята на Corvus през 2021 г., разположени точно до залива Tuzburnu - едно от многото красиви места за плуване на острова.
„За мен най-доброто време на острова е през април, май, септември и октомври“, казва тя. „Най-натовареният период е август, който се комбинира с оживения гроздобер. През деня прекарвате часове под слънцето сред лозите, а през нощта се срещате на плажове, до които не може да се стигне с кола, палите огньове и танцувате цяла нощ.
Особено по време на годишния джаз фестивал Бозджаада целият остров се превръща в музикална сцена на открито.“
Звездни залези
На един от най-високите върхове на острова ваканционните къщи Sunset Houses гледат към морето и здрача, който ежедневно обагря всичко в оранжевото си сияние.
През нощта небето е изпълнено със звезди и само променящите се ветрове напомнят, че това е остров в средата на Егейско море.
През деня многото пешеходни пътеки водят туристите през лозя и овощни градини, където цъфтят смокини, нарове и маслини. Ароматите на розмарин, див риган и градински чай са навсякъе.
Поради всички тези причини и много други, Бозджаада остава един от най-непокътнатите острови в Егейско море. Когато пандемията настъпва през 2020 г., той се превръща в точка за бягство за много жители на града, които копнеят за повече пространство и връзка с природата.
По това време Синан Сьокмен – основател и главен изпълнителен директор на бутиковата туристическа агенция Istanbul Tour Studio – и съпругата му Седа Доманич, главен редактор и основател на Vogue Турция, решават да купят къща на острова.
След като се запознават и сключват брак на острова, силната емоционална връзка с Бозджаада прави решението им по-лесно, както и неговите девствени плажове и свежи кулинарни предложения.
Турция - удивителни гледки и интересни факти
„Особено обичаме плажа Sulubahçe в сутрешните часове, когато се чувствате сякаш току-що сте кацнали на изолиран плаж на Малдивите“, казва Доманич. Тя препоръчва след това да се възнаградите с дълга турска закуска в Rengigül, където главният готвач приготвя специални салати, сладкиши и островни конфитюри според най-добрите продукти за месеца.
Улични партита
Тя добавя: „Обичаме и късния обяд с морски дарове или ранна вечеря в ресторант Yalova; домашно приготвени турски деликатеси, като mantı, çiğ börek и zeytinyağlı dolma, в Hanımeli; пълно меню от главния готвач в лозята на Maya; коктейли в Sapa и късно вечерна музика и DJ изпълнения в 49 Polente, които често се превръщат в забавно улично парти."
В каменна къща, построена през 1876 г., една от най-очарователните колекции на острова се крие зад яркочервена врата. Музеят Бозджаада е пълен с повече от 15 000 снимки, документи, карти, гравюри и предмети, които разказват дългата история на острова.
След като попада на черно-бяла гравюра на Тенедос и четири пощенски картички в книжарница в Истанбул през 1988 г., антикварят Хакан Гюрюней тръгва на интензивно и систематично пътуване за събиране на всичко, което може да намери относно историята на острова.
Той основава музея през 2005 г., за да покаже натрупаната колекция от предмети и дарения от местни жители, които признават важността на споделянето на собствените си семейни истории.
На горния етаж всяка стая разказва за историческите събития, оформили острова. В мазето стъклените витрини са пълни с ежедневни предмети от миналото - от хранителни стоки през играчки до бутилки вино и много други.
След като фериботът тръгва към континента, островитяните отново се открояват от посетителите.
А когато лятото изчезва, всички, освен няколко магазини и таверни, затварят, докато местните възстановяват обичайното си ежедневие, гледайки с нетърпение към бъдещето, когато островът отново ще се изпълни с онези, които искат да споделят временно изолацията им.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Главният редактор на Darik Business Review с награда от БКДМП
преди 32 минПерфектната дестинация за пенсиониране – според зодията
преди 1 часКак Литва се превърна в магнит за финтех компаниите?
преди 2 часаПредпазливите към технологиите германци се пристрастяват към онлайн пазаруването
преди 2 часаТърговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 3 часаТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 3 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgНа живо: Славия - Крумовград (Състави)
dsport.bgСтанимир Стоилов скалпира отбор за 140 милиона евро и си отвори златната порта
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg