Турция може да е известна със своя кебап, но популярното ястие е само върхът на айсберга, когато става въпрос за местната кухня.
Покривайки площ от над 783 562 квадратни км, богатата и разнообразна храна на тази дестинация до голяма степен се дължи на нейния пейзаж - плата и равнини с плодородна почва, образувани от вече изчезнали вулкани, покрити със сняг планини и бързо течащи реки.
Това включва ястия на базата на зехтин от средиземноморското крайбрежие, обилни сладкиши от Централен Анадол, фини пикантни вкусове от Изтока и Югоизтока. И това е само за начало, пише CNN.
Традиционните турски храни разчитат по-малко на подправки и повече на вкусни пресни съставки - навити, омесени, оформени и приготвени до съвършенство с внимание, отдаденост и страст.
Всъщност, турците обичат храната си толкова много, че дори пишат песни за нея - "Domates, biber, patlican" на анадолската рок звезда Барис Манко се превежда като "Домати, пипер, патладжан".
Ето 23 от най-добрите турски ястия:
Пияз
Салатата пияз е едно от най-известните ястия в Анталия – а тайната й съставка е бобът. Сортът е кандир, кръстен на провинцията, в която се отглежда.
Деликатните и ароматни бобови зърна се смесват с тахан, разреден с малко вода, лимонов сок, оцет, сол, чесън, магданоз и зехтин. В традиционната версия едно рохко сварено яйце се нарязва и се разбърква точно преди сервиране.
12 храни, подсилващи имунната система
Езогелин чорба
Според легендата това ястие e дело на нещастно омъжена жена на име Езо, която се опитва да спечели свекърва си чрез стомаха му.
Тя приготвя пикантна супа, състояща се от червена леща, домато салка (доматено пюре - сладко или люто), настъргани пресни домати и лук, поднесена със сух джоджен и пул бибер (люспи чили).
Няма доказателство, че това е истина, но езогелин (което буквално се превежда като булка Езо), произхождащ от малко селце близо до Газиантеп, все още е любимата храна за бъдещите булки.
Шакшука
Турската кухня включва огромен набор от зеленчукови ястия, известни като zeytinyagli yemegi - храни, приготвени в зехтин. Повечето са на зеленчукова основа и включват зелен фасул, артишок и, разбира се - патладжани.
Едно от най-вкусните патладжанени предложения е шакшуката. Тук кубчета зелена плът с копринена лилава кора се приготвят с тиквички, чесън, домати и лют червен пипер - последното в зависимост от това къде в Турция се прави.
Късър
Късър е салата от фин булгур, домати, чесън, магданоз и джоджен. Има многобройни версии l цяла Турция, но тази от Антакия включва nar eksisi (кисела меласа от нар) и pul biber (люспи лют пипер).
Мерджемек кюфте
Известно на местните в Диарбекир като belluh, това кюфте е вегетарианска наслада.
Приготвени от червена леща, фин булгур, сол, ситно нарязан лук, домат, aci biber salca (паста от лют червен пипер) и кориандър, те се сервират в удобни порции с размер на хапка.
Просто сложете една от тези хапки върху листа от маруля, добавете изстискан лимонов сок, навийте го на руло и го хапнете.
Япрак долма
Във версията Isparta на япрак долма оризът се приготвя с домати, магданоз, лук, чесън, доматено пюре, зехтин, черен пипер, сол и вода. Една супена лъжица от тази смес се слага върху лозов лист, прегъва се и внимателно се навива с ръка на кокетни цилиндрчета.
Yaprak dolma е част от егейската турска кухня и понякога включва щипка канела - намигване към гърците, родени в Турция.
Инегьол кюфте
Кюфтетата са много повече от обикновени топчета месо в турската кухня. Всеки стил носи своя собствена уникална история.
Едно от най-известните е инегьол, изобретено от Мустафа Ефенди. Родом от България, той емигрира в Инегол в Северозападна Турция през 19 век.
За разлика от другите турски кюфтете, за него се използва само телешка или агнешка кайма и галета, подправена с лук.
Искендер кебап
Разположен в Северозападна Турция, Бурса е известен с три неща - коприната, ски пистите на Улудаг и вид кебап, наречен Искендер. Очевидно мъж със същото име за първи път е приготвил това ястие за работниците в градския базар Кайхан през 1867 г.
Тънки резени дюнер кебап се нареждат върху парчета дебел хляб, задушават се в прясно приготвен доматен сос, поръсват се с щипка цвъртящо разтопено масло и се поднасят с порция пикантно кисело мляко, домат на скара и зелени чушки.
Чаа кебап
Местните от Ерзурум приемат месото много сериозно. Толкова много, че са готови да чакат повече от 12 часа за парче горещ и вкусен кебап от агнешко месо.
Първо месото се намазва със смес от лук, сол и черен пипер и се оставя да се маринова половин ден. След това се нахлузва на дълъг шиш и се готви хоризонтално върху огън.
Божествен сам по себе си, кебапът се сервира и увит в плосък хляб с резени домат, бял лук и дълги тънки зелени чушки, наречени сиври.
Хамси пилаф
Хамсия, известна още като европейска хамсия, е основна рибна храна в турската черноморска кухня. В град Ризе тънките риби се приготвят с ориз, за да се направи хамси пилаф.
Това ястие се приготвя в бульон от запържен лук, масло, фъстъци, турски бахар и стафиди, който се смесва с пресен магданоз и копър. След това върху ориза се нареждат филетираните риби и всичко се пече във фурната.
Перде пилаф
Град Сиирт е дом на този пилаф, който представлява ястие на основата на ориз, увито в маслено тесто, изпечено във фурна и поднесено горещо.
Обикновено сервиран на сватби, перде пилавът се приготвя с пиле, касис, бадеми, кедрови ядки и масло и се подправя със сол, риган и черен пипер.
Смята се, че формата на ястието представлява създаването на нов дом - оризът символизира плодородието, а касисът е за бъдещите деца.
Манти
Най-популярният вид манти - малки квадратчета тесто с различни пълнежи, са тези, които се правят в Кайсери.
Тази централна анадолска версия съдържа лъжица кайма или сирене. Мантите се пускат във вряща вода и се заливат с кисело мляко и пул бибер (люспи чили).
Легендата гласи, че една добра турска домакиня може да ги направи толкова малки, че в една лъжица да се поберат 40 от тях.
Тести кебап
Този специалитет от района на Невшехир включва употребата на керамика, изработена в Аванос, за която е използвана червена глина от известната река Кизилирмак.
Първо глиненият съд се пълни с говеждо месо, домати, чушка, чесън и масло. След това отворът му се запечатва с обелен резен картоф и се покрива с фолио, преди да се постави в пещ на дърва.
След като съдържанието е готово, готвачът трябва с малък чук да "отвори" ястието. Номерът е да се прицелите в тънката линия, обикаляща тялото на съда.
Гьозлеме
Известно и като бюрек, гьозлемето представлява плоски пикантни тестени джобове, обикновено пълни със солено бяло сирене, спанак или мляно говеждо месо.
Въпреки че често се смята за селска храна, е необходимо професионално умение да се разточи тънкото като хартия тесто, без да се разкъса.
Думата goz означава "око", а името gozleme се смята, че идва от тъмните петна, които се образуват, докато се готви и абсорбира маслото върху торбичката, образувайки "очи".
Пиде
Пидето е фаворит на турците, като някои от най-вкусните му варианти произхождат от Черноморския регион. Тук топките тесто се разтягат в продълговата основа и се избира разнообразен пълнеж.
Най-популярен е сучуклу юмурта - пикантна турска наденица и яйце, смесени с касар (кашкавал), но испанакли касар - спанак със сирене, е също толкова добър.
Кората е тази, която прави пидето толкова популярно. Приготвено във фурна на дърва, високата температура произвежда хрупкава основа, идеална за всички видове съставки.
Белгия - страната на диамантите, шоколада и билярдните топки
Су бюреки
Бюрекът - ястие, приготвяно от наслоени листове фино тесто, е основна храна из високите плата на Централна Анадола.
Пренесен е в Турция от номадски пастири преди стотици години, като различни негови разновидности могат да бъдат намерени в цялата страна и в Централна и Източна Европа.
Su boregi, което означава "воден бюрек", е най-често срещаният - с бяло сирене, масло, зехтин и сол на вкус.
Симид
Симидът е горивото, което поддържа Турция. То се продава навсякъде - от улични търговци, носещи кошници или бутащи колички, в пекарни и кафенета, на трамвайни, влакови спирки и метростанции и дори на фериботи.
Смята се, че симидът е създаден в кухните на двореца на Сюлейман Великолепни през 1500 г. През октомври 2019 г. думата simit беше официално призната от Оксфордския речник - останалото, както се казва, е история.
Лахмаджун
Според османския изследовател Евлия Челеби, който броди надлъж и нашир из страната през 17 век, лахмаджунът произлиза от арабската дума lahm-i acinli.
Това е вид ястие, приготвено от лам - месо на арабски, и аджин - паста. Пастата се състои от нискомаслена кайма, смесена с доматено пюре, чесън и подправки, намазана върху тънък кръг от тесто, като може да се направи по-пикантна по желание.
Сервирано с пресен магданоз и изстискан лимонов сок, турците ядат това ястие повече от 300 години.
Чий кюфте
Cig kofte произхожда от Шанлъурфа, като носи името си от оригиналната рецепта, използваща сурово (cig) смляно говеждо месо, комбинирано с булгур, доматено пюре, лук, чесън, черен пипер и турски подправки.
Сместа се меси, докато стане готово, което се определя чрез хвърляне на парче към тавана. Днес месото е изцяло заменено с булгур и понякога смлени орехи, което го прави по-здравословен, но също толкова вкусен избор.
Баклава
Местните от Газиантеп, в региона на Югоизточен Анадол, знаят, че най-добрата баклава се прави в затъмнена стая с контролирана температура, идеална за подреждане на 40-те листа тесто, подобни на тишу, които създават тази турска кулинарна икона.
Първо всеки блат се намазва с масло и на всеки няколко пласта се поръсва смлян шамфъстък. След това съдържанието се залива с меден сироп и се пече до златисто.
Дондурма
Къде можете да намерите сладолед, който да ядете с нож и вилица? В Кахраманмараш - домът на традиционната турска дондурма, разбира се.
Традиционната dondurma (което означава замразяване на турски) се прави от мляко и две специални съставки - салеп и мастика. Първото е вид брашно, произведено от орхидеи, което осигурява гладък кадифен завършек на сладоледа, докато мастиката - естествена гума, добавя уникална дъвкателност.
Локум
Локумът, известен на английски като Turkish Delight, датира от векове. Въпреки това, едва в средата на 19 век става хит сред османските султани.
Тогава е изобретено царевичното нишесте и истанбулският сладкар Хачи Бекир го добавя към списъка със съставките.
Тази проста комбинация от вода, нишесте и захар, сварени заедно, за да се получат деликатни кубчета, овкусени с розова вода, шам фъстък и други аромати, продължава да радва и съвременните почитатели на турската кухня.
Екмек кадайфи
Този десерт се приготвя от специален вид дехидратиран хляб. Той се поставя върху голяма тава и се накисва във вода, за да набъбне. След това се залива със сироп от захар, вода и лимон и се оставя да къкри на котлон.
Сиропът непрекъснато се нанася с лъжица върху хляба, за да се получи сладка лепкава текстура. Яде се с каймак - гъста турска сметана.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как железниците вдъхновяват създаването на часовите зони?
преди 11 часаКалните вулкани на Бузъу: Пейзаж от друга планета
преди 11 часаКои пенсионни фондове отчитат над 10% доходност за последните 24 месеца?
преди 12 часаРеставрират крепостта Баба Вида
преди 12 часаРесторант на планински връх отвори след пожар и реконструкция за € 32 млн.
преди 12 часаИспания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Прочети още
Дежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgРусия готви кибервойна срещу Великобритания
darik.bgМъри Стоилов смълча Истанбул след паметен обрат пред Жозе Моуриньо
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Браво на ЦСКА за волята, да видим нататък
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg