Българската фондова борса (БФБ) и Българската банка за развитие (ББР) създават пилотен инвестиционен фонд за подкрепа на малките и средни предприятия в страната.

Това стана ясно вчера на подписването на тристранно споразумение между министъра на иновациите и растежа Александър Пулев, изпълнителния директор на БФБ доц. д-р Маню Моравенов и изпълнителните директори на ББР Илия Караниколов и Иван Церовски.

Сред целите на създаването на пилотния фонд е и тестването на пазара и инвестиционния интерес.

Българската банка за развитие влага пилотно базова минимална инвестиция от 2 млн. лв., като финансовото вложение на ББР се очаква да нарасне в пъти - в зависимост от финансовия ангажимент, поет от други ключови институционални инвеститори и международни финансови институции, с които предстоят разговори.

Очаква се фондът да стартира с първоначален капитал от минимум 10 млн. лв., който да нараства и да привлече силен интерес поради перспективата алтернативните кредитни продукти да станат по-малко конкурентоспособни в рамките на тенденцията за глобално стремглаво покачване на лихвените проценти по традиционните кредитни продукти.

Пилотният проект цели и постигането на максимална публичност и прозрачност в оценката на инвестиционните проекти, както и да развива капиталовите пазари като инструмент за финансиране в условия на кризи.

Фондът ще спомогне за създаването на насърчаваща бизнес среда, използвайки възможностите за растеж на малките и средните предприятия, които предоставят регулирания и BEAM пазар, организирани от Българската фондова борса.

Чрез него компаниите, които искат да разраснат дейността си, могат да си осигурят допълнителен финансов ресурс при условията на пълна прозрачност и равнопоставеност.

Фондът е насочен изцяло към подкрепата за малките и средните компании, които осъществяват първично публично предлагане на ценни книжа на BEAM пазара или на регулирания пазар, организирани от фондовата борса.

От стартирането му през пазара BEAM са набрани над 41.7 млн. лева финансиране.

Най-много средства до момента са привлекли Дронамикс Кепитъл, Уебит Инвестмънт Нетуърк, ИмПулс I и Смарт Органик – по над 5.8 млн. лв.