Някой ден телефоните ще се превърнат в устройства, внедрени в кожата ни и няма да изглеждат по начина, с който сме свикнали сега, твърди изобретателят на мобилния телефон.
“Следващото поколение ще разполага с телефони, вградени под кожата на ушите им,” казва през CNBC Мартин Купър, считан за изобретателя на първия мобилен телефон през 1973 г.
Подобни устройства няма да се налага да бъдат зареждани, тъй като „тялото ви е идеалното зарядно“, казва още Купър. “Когато консумирате храна, тялото ви генерира енергия, нали?
С приема на храна вашето тяло произвежда енергия. За работата на тази слушалка е необходима много малко енергия,” допълва той.
Визията му загатва за евентуален бъдещ етап от развитието на човечеството, в който телата ни ще бъдат допълвани с мощни микрочипове и сензори.
Няколко стартъп компании разработват технологии, които имат за цел да комбинират компютрите с човешкия мозък, като компанията на Илон Мъск Neuralink.
Според Купър, днешните смартфони са станали прекалено сложни с множество приложения и екран, който не отговаря на извивката на човешкото лице.
“Всеки път, когато се обаждам и нямам слушалка, трябва да поставям това плоско устройство до извитата си глава и да държа ръката си в неудобно положение,” казва той.
Пазарът на смартфони стагнира в последните няколко години, а в индустрията има усещане, че производителите изпитват затруднения със създаването на иновативни дизайни.
Наличието на множество телефони в днешно време доведе до редица проблеми - от пристрастяване към социалните медии до нарушаване на поверителността.
“Нарушаването на поверителността и пристрастяването са много сериозни проблеми,” казва Купър, признавайки недостатъците на своето творение.
Той обаче е оптимист за бъдещето, загатвайки, че най-добрите дни за технологията може би предстоят в сфери, като образованието и здравеопазването.
“Имам твърда вяра в човечеството. Хората живеят по-добре днес и по-дълго. Те са по-богати и по-здрави, отколкото са били някога. Имаме възходи и падения, но като цяло човечеството прогресира.”
Купър получи награда по време на Световния мобилен конгрес в Барселона в чест на навършването на 50 години от първото му телефонно обаждане на Шесто авеню в Ню Йорк.
Използвайки прототип на бъдещия модел Motorola DynaTAC 8000X, популяризиран във филма “Уолстрийт,” той прави обаждане до централата на Bell Labs в Ню Джърси.
Купър казва, че никога не си е представил, че телефоните ще се превърнат в преносимите компютри, които са днес.
“Преди 50 години времета бяха наистина примитивни. Нямаше интернет, нямаше големи интегрирани мрежи, нямаше дигитални камери. Идеята, че някой ден телефонът ви ще се превърне в камера и енциклопедия никога не ни бе идвала на ум.”
В момента по света има повече абонаменти за мобилни услуги отколкото хора, според Купър, а две трети от населението на Земята разполага с личен мобилен телефон. “Телефонът се превръща в продължение на човека,” казва той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 29 минЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 1 часСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 2 часаИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg