
2023 г. по всяка вероятност ще е годината на сгъваемите телефони, пише CNBC.
От началото на настоящата година няколко подобни устройства се появиха на пазара, основно от китайски компании. Те се опитват да догонят Samsung, която е смятана за пионер при сгъваемите смартфони.
За момента анализаторите поставят под въпрос сериозното проникване на този тип устройства - предвид високите им цени.
“Те са страхотни, всички им се възхищават, но знаем ли колко голям е този пазар?“, пита главният анализатор на CCS Insight Бен Ууд. Според него, в момента се намираме в началото на пътешествието на сгъваемите смартфони.
Пазарът по света
Samsung пусна своя първи сгъваем смартфон през 2019 г. В последните четири години, след представянето на Samsung Galaxy Fold, южнокорейската компания представи още няколко подобни модела – Galaxy Fold и Galaxy Z Flip.
По данни на Canalys, Samsung контролира 80% от пазара на сгъваеми телефони. Очакванията на анализаторите са, че през 2023 г. ще бъдат купени 30 млн. подобни устройства, което ще е със 111% спрямо година по-рано.
Въпреки това, тези устройства в момента имат малко над 1% пазарен дял сред всички смартфони, според данни на IDC. Именно този потенциал е това, което големите корпорации в сектора преследват, за да настигнат Samsung.
През миналия месец китайската Oppo пусна свой сгъваем модел Find N2 Flip с цена от над 1 000 долара. Това се случва малко след като Xiaomi представия своите Xiaomi 13 и Xiaomi 13 Pro в същия ценови диапазон. Премиум моделът Magic Vs на Huawei пък се предлага за 1 690 долара.
Главният изпълнителен директор на Lenovo Ян Юанцин обяви пред CNBC, че по-късно през годината Motorola, която е тяхна собственост, ще пусне на пазара нова версия на сгъваемото устройство Razr.
Всички тези новини идват в момента, в който спекулациите за подобен смартфон от Apple се засилват.
Преди седмица главният изпълнителен директор на Honor Джордж Зао каза в интервю за CNBC, че все още има доста предизвикателства пред сгъваемите телефони - най-вече тяхното тегло и живота на батериите им.

В последните месеци все повече технологични компании навлизат в сектора, за да се конкурират с премиум сегмента, който е контролиран от Samsung и Apple.
Данни на Canalys сочат, че най-скъпите телефони - тези на цени от над 800 долара, днес имат пазарен дял от 18% спрямо едва 11 на сто за 2020 г.
Сгъваемите телефони днес не са нещо изненадващо и неочаквано от пазара. Това се дължи най-вече на маркетинговата стратегия на Samsung да популяризира тези устройства, посочват анализаторите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
преди 10 часаОсемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
преди 10 часаНай-евтините петзвездни хотели в света
преди 11 часаИкономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
преди 12 часаНай-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
преди 12 часаНаградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
преди 12 часаПрочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgЦСКА накара Локомотив Сф да дерайлира с елегантно изпълнение
dsport.bgВ Ботев Пловдив няма пари за автобуса
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg