
Иран обяви, че е открил масивно находище на литий в една от западните провинции на страната. Елементът е ключов в производството на електрически батерии за устройства и превозни средства.
Според Министерството на промишлеността, мините и търговията на Иран, залежите се намират в планинския регион Хамедан и са първите, открити в страната. По данни на министерството, цитирани от CNBC, находището съдържа 8.5 милиона тона литий.
Литият често е наричан "бяло злато" заради ключовата му роля в бързо развиващата се индустрия на електрическите превозни средства.
Ако заявеният от иранските власти предполагаем потенциал на находището е точен, това би било вторият по големина резерв в света след този на Чили, където се съхраняват 9.2 милиона метрични тона от метала, според Геоложката служба на САЩ.
Доходоносният елемент е решаващ компонент в катодите на литиево-йонните батерии в електромобилите, както и в акумулаторните батерии, използвани в мобилните телефони.
Цената на метала се повиши рязко през последната година, на фона на засиленото търсене на части за електрически превозни средства, проблемите с глобалната верига за доставки и инфлацията.
В последните няколко седмици обаче металът поевтинява, повлиян от забавящия се ръст на продажбите на нови електромобили и все още слабата бизнес активност в Китай, който е водещият пазар на електрически превозни средства в света.
Ако информацията за новото литиево находище в Иран се потвърди, то може да се окаже "спасителен пояс" за разрушената икономика на страната.
Притиснат от тежките международни санкции и изправен пред спираловидното обезценяване на валутата си, която достигна най-ниската си точка спрямо долара в края на февруари, Иран би се възползвал от възможността да изнася ценния ресурс.
Но търговските партньори на страната вероятно ще бъдат ограничени от санкциите.
Западните държави обвиняват Техеран, че доставя на Русия оръжия, които се използват във войната в Украйна. Правителството на Иран търпи критики и заради неспазване на правата на жените и репресиите срещу опозиционните политически организации.

По отношение на глобалния пазар на литий, едно евентуално допълнение към вече известните запаси може да тласне цените на метала още надолу, в зависимост от това какъв би бил капацитетът на Иран за износ.
Странат е един от най-големите производители на петрол и газ в света, но неспособността да изнася в големи мащаби ограничава притока на чуждестранна валута.
Анализаторите на Goldman Sachs прогнозират, че литият ще продължи да поевтинява. Експертите на банката очакват добивите на литий да нараснат средно с 34% на годишна база, водени от Австралия и Китай, които държат едни от най-големите запаси.
Възстановяването на продажбите на електромобили през 2023 г. би могло временно да подкрепи падащите цени на метала, но в дългосрочен план очакваният ръст на добивите и свръхкапацитетът по веригата имат потенциала да свалят цените на лития, се посочва още в прогнозата на Goldman Sachs, цитирана от CNBC.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Община Видин предлага 5 хил. лв. на всеки млад лекар, избиращ да работи в местната болница
преди 7 часаЕдна от най-големите грешки, която и вие правите на летището
преди 8 часаНай-големият климатичен фонд в света започва най-мащабната си инвестиционна серия досега
преди 8 часаГрадове, построени от лава: Това ли е бъдещето?
преди 8 часаБНБ пуска нова възпоменателна монета, посветена на Иван Вазов
преди 9 часаТехнологичен гигант с офис в България е най-скъпата европейска публична компания
преди 10 часаПрочети още
Спортът скърби за Диого Жота: „Уимбълдън“ нарушава дрескода, „Ливърпул“ увековечава номер 20
darik.bgСемерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgМарселиньо и Кешеру вкараха в шоу мача на Лудогорец по повод 80-годишнината на клуба
dsport.bgЧелси отнесе санкция от 20 милиона от УЕФА, а Барса от 15
dsport.bg5 съвета за по-добро репродуктивно здраве
9meseca.bg