Един час и три минути преди блокирането на всички сметки в Silicon Valley Bank, Пат Фелан успява да изтегли последните пари на своята стартираща компания за медицинска козметика.
Всичките му фирмени сметки са в базираната в Калифорния банка, но когато слуховете за проблемите ѝ започват да се разпространяват в интернет, Фелан решава да изтегли парите си.
Така той се включва във вълната от тегления на депозити, която, в крайна сметка, води и до колапса на финансовата институция.
Фелън разказва пред електронното издание Wired, че е трябвало да чака цяла нощ средствата да пристигнат в сметката му в Bank of Ireland.
След напрегнатия уикенд регулаторите в Обединеното кралство и САЩ се намесиха, за да защитят вложителите, предотвратявайки най-драматичните потенциални последици от най-големия банков фалит в САЩ след финансовата криза от 2008 г. насам.
Но много от представителите на европейската технологична индустрия предупреждават за дългосрочните ефекти, които трусовете в американския банков сектор могат да окажат върху стартъп екосистемата на Стария континент.
Причината, поради която Silicon Valley Bank е толкова популярна, е, че изпълнява роля, която никой друг не би изпълнил.
Как SVB работеше в Европа?
SVB беше нещо средно между банка, браншова общност и фирма за рисков капитал. В някои страни тя беше и основен инвеститор.
В Ирландия банката имаше планове да инвестира повече от 500 милиона долара в стартиращи компании до 2024 г. В Нидерландия също водеще преговори за механизмите, чрез които може да финансира повече местни компании.
Европейският технологичен сектор вече се бореше с недостиг на финансиране, нарастващи загуби и масови съкращения на работни места. Сега загубата на Silicon Valley Bank само задълбочава проблемите в индустрията.
„Това, което се случи през последните няколко дни, е поредното доказателство, че когато става дума за по-големи инвестициии в стартъп компании, няма толкова много наистина големи фондове, които да играят водеща роля.
Ние сме зависими от парите на САЩ“, казва Ринке Зоневелд, главен изпълнителен директор на Invest NL - подкрепян от правителството инвестиционен посредник в Нидерландия.
Silicon Valley Bank беше интегрирана в европейския технологичен сектор чрез серия от свързани фирми и офиси. Датското ѝ позразделение, което нямаше банков лиценз, беше фокусирано върху развитието на корпоративни мрежи. Германският ѝ клон не е предлагал депозити.
"Сърцето" на SVB в европа беше базираното в Лондон дъщерно дружество на банката, създадено през 2012 г., което помагаше на стартиращи фирми в ЕС с осигуряването на финансиране, заеми и поддържането на сметки.
В петък Bank of England обяви, че Silicon Valley Bank е готова да влезе в несъстоятелност, преди това подразделение на бизнеса да бъде придобито в последния момент в спасителна сделка на стойност 1 паунд от HSBC.
Иронията е, че много от клиентите на Silicon Valley Bank се обърнаха към нея, точно защото смятаха, че традиционните кредитори не могат да отговорят на специфичните изисквания на технологичната индустрия.
"Банката не просто позволяваше на технологични компании с необичайни финансови структури да откриват сметки. Тя спонсорираше събития и организации, които се опитваха да направят технологичния сектор в Обединеното кралство по-разнообразен.
Бих се радвала, ако местен британски бизнес изпълняваше тази роля, но при липсата на такъв, Силициевата долина го направи и то наистина добре", казва Чек Уорнър от лондонския инвестиционен фонд Ada Ventures.
Има ли кой да поеме ролята на SVB в стартъп екосистемата?
Трудностите на Silicon Valley Bank започнаха с лош залог върху дългосрочните американски облигации. Повишаването на лихвените проценти доведе до спад в стойността им, в резултат на което банката не успя да покрие необходимата сума за удовлетворяване на всички искове за теглене на депозити.
Високите лихвени проценти се превърнаха в предизвикателство за цялата индустрия, слагайки край на евтините заеми, с които технологичните компании свикнаха през последното десетилетие.
Повече от 400 милиарда долара бяха изтрити от европейската технологична индустрия през 2022 г., като някои компании регистрираха спад на оценката си с над 85%.
Съкращенията в европейските стартъпи и в големите технологични центрове в Европа продължават, като в края на февруари Google потвърди, че ще съкрати 200 работни места от бизнеса си в Ирландия.
„Цялата технологична индустрия страда. Като цяло през 2023 г. кръговете за финансиране отнемат много повече време и има много по-малко наличен капитал“, казва още Уорнър.
На този фон, не е ясно дали някоя голяма европейска банка е в състояние или има желание да запълни нишата, която Silicon Valley Bank оставя празна.
„Silicon Valley Bank е уникална. Няма толкова много банки, които предоставят заеми за стартиращи фирми. Обикновено европейските банки не са добра алтернатива, защото избягват големите рискове", казва Райнхилде Войгелерс, старши сътрудник в икономическия мозъчен тръст Bruegel и професор в белгийския университет KU Leuven.
И дори някоя банка да изяви желание да поеме риска, тя вероятно няма да притежава дълбоките познания на Silicon Valley Bank за екосистемата на стартиращите компании.
"В този бизнес не са достатъчни "дълбоките джобове". Трябва да сте достатъчно близо до целия пазар на рисков капитал и да имате способността да извършвате надлежна проверка. Ако някоя банка разполагаше с подобен капацитет, тя вече щеше да прави това“, казва тя.
Със своята работа и подход Silicon Valley Bank спечели много почитатели в Европа, но сега тези хора се притесняват, че колапсът ѝ ще накара други банки да се откажат от финансирането на технологиите и стартъпите по същия начин.
"Банковите практики на SBV се провалиха, а не бизнес моделът за финансиране на стартъп сектора. Те просто направиха големи грешки в управлението на риска. Ако лихвените проценти се повишат, това не би трябвало да фалира банката ви", казва Бертолд Баурек-Карлич, основател и управляващ партньор на базираната във Виена инвестиционна компания Venionaire Capital.
Баурек-Карлич вярва, че европейските стартиращи фирми са се възползвали от по-рисковите залози, които Silicon Valley Bank е поемала, включително и предлагането на сделки с рисков дълг.
САЩ и Обединеното кралство заявиха, че Silicon Valley Bank не е критична за финансовата система, като се аргументираха с факта, че рискът от "заразяване" на други банки е силно ограничен.
Това може да е вярно за банковия сектор, но за технологичната екосистема ролята на SVB беше критична, пише още Wired.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 8 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 8 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 9 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 10 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 10 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 12 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg