Първите ритейл автомати за събиране на пластмасови бутилки и кенчета у нас въведоха Kaufland и Lidl.

Със съоръженията ще разполагат общо 15 магазина на двете търговски вериги, разположени в девет града в страната.

Машините приемат PET* бутилки и кенчета от напитки с обем до 3 литра, като срещу всяка върната опаковка клиентът получава ековаучер на стойност 5 стотинки.

Той може да бъде използван при покупка за над 10 лева в същия магазин, в който са върнати опаковките, до 90 дни след издаването му.

Чрез автоматите не могат да бъдат рециклирани пластмасови бутилки от мляко и млечни продукти, боза, олио, зехтин и оцет. Те не приемат и деформирани, замърсени и пълни с течност опаковки.

След като отпадъците се сортират, почистят и раздробят, те се претопяват и преработват в пластмасов гранулат. От него се изработват нови продукти, като стоки за бита или спортно облекло.

Опитът на Kaufland България

Ключов за проекта е опитът на Kaufland България в управлението на отпадъци.

В логистичната база на ритейлъра, която е най-голямата у нас и на Балканите, на 1 800 кв. м площ е разположена площадка за сепариране на отпадъци.

На нея се балират хартиените и пластмасови отпадъци от всички 63 обекта на веригата в страната. Само през 2022 г. събрани и предадени за рециклиране са 10 583 тона хартия и 729 тона фолио.

През 2021 г. Kaufland България въвежда и 100% сгъваеми рециклируеми каси за многократна употреба за транспорт на плодове и зеленчуци. Само от тях за година са спестени над 1125 тона въглеродни емисии, както и 250 тона опаковъчно фолио.

Ритейлърът инвестира 120 хиляди евро във всеки от петте филиала, в които е разположена системата за събиране на пластмасови бутилки и кенчета, посочи изпълнителният директор на Kaufland България Иван Чернев.

Резултати от пилотния проект се очакват до една година, като в зависимост от тях той може да обхване повече филиали и да се разшири в посока рециклиране на стъклени отпадъци.

Kaufland България

На глобално ниво

Съвместният проект на двете ритейл компании е част от ангажиментите, заложени в международната стратегия за ограничаване на пластмасата, повече рециклиране и по-устойчиви опаковки на Schwarz групата - REset Plastic.

Сред целите, поставени от стратегията, са намаляване на потреблението на пластмаса с 25% до 2025 г.; 100% от опаковките на собствените марки на групата да са рециклируеми и употребата на средно 25% рециклат в тях.  

През 2021 г. Kaufland отчита спад от 27% в употребата на пластмаса, с което компанията на глобално ниво е преизпълнила с четири години предварително заложените планове в REset Plastic стратегията.

Според новите правила за опаковките на ЕС, до 2025 г. бутилките за напитки трябва да съдържат до 25% рециклирана пластмаса, а до 2029 г. 90% от пластмасовите бутилки трябва да се събират за рециклиране.

* PET (полиетилен терефталат) - пластмаса, използваща се за опаковки за еднократна употреба на вода, безалкохолни напитки и бира.