
Парижани гласуваха за забрана на електрическите скутери в техния град, което е удар за компаниите, отдаващи превозните средства под наем, и победа за защитниците на пътната безопасност.
Близо 90% от подадени гласове вчера са за забрана на електрическите превозни средства, но под 8% от хората с право на глас са се включили в гласуването, показват официалните резултати.
Референдумът е свикан в отговор на увеличаващия се брой пострадали и убити хора при инциденти с електрически скутери във френската столица.
Малко над 103 000 от регистрираните 1.38 милиона гласоподаватели в Париж са участвали в референдума, сочат официалните данни. От тях над 91 300 са гласували срещу скутерите.
Париж е един от първите градове, в които хората можеха да наемат електрически скутери, но критиците на този тип средства за придвижване твърдят, че те повече вредят, отколкото помагат.
В града имаше засилващи се опасения относно начина, по които някои хора управляват скутерите – криволичейки из трафика, избягвайки пешеходци по тротоарите и развивайки скорости до 27 км/ч.

Използващите електрическите скутери често не носят каски, а по закон те могат да бъдат наемани и от 12-годишни деца. Има и критики, че множеството паркирани скутери блокират тротоарите.
През 2021 г. 31-годишна италианка загива, след като е блъсната от двама души на електрически скутер. Тя пада и удря главата си в земята, при което получава сърдечен арест.
Компании, които отдават скутери под наем, обаче твърдят, че те допринасят за малка част от пътните инциденти в града.
Кметицата на Париж Ан Идалго свика референдума, в който гражданите можеха да гласуват дали подкрепят или са против скутерите под наем. Частните скутери не са част от гласуването.
Идалго, която е привърженик на велосипедите, подкрепи евентуална забрана и обяви референдума през януари, за да позволи на хората да решат.
Опасявайки се, че техните най-вече млади клиенти няма да гласуват, трите основни оператора - Lime, Dott и Tier, използваха социалните медии, за да призоват хората да гласуват в тяхна полза. Те също така предлагаха безплатно скутерите през целия ден в неделя.
Според въведените в града през 2019 г. законодателни промени, глобата за управление на скутер без отличително облекло и смесването с трафика е 135 евро. Глобата за превишена скорост пък е 1 500 евро.
Междувременно, изоставените скутери също се превърнаха в сериозен проблем за Париж.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg