
Парижани гласуваха за забрана на електрическите скутери в техния град, което е удар за компаниите, отдаващи превозните средства под наем, и победа за защитниците на пътната безопасност.
Близо 90% от подадени гласове вчера са за забрана на електрическите превозни средства, но под 8% от хората с право на глас са се включили в гласуването, показват официалните резултати.
Референдумът е свикан в отговор на увеличаващия се брой пострадали и убити хора при инциденти с електрически скутери във френската столица.
Малко над 103 000 от регистрираните 1.38 милиона гласоподаватели в Париж са участвали в референдума, сочат официалните данни. От тях над 91 300 са гласували срещу скутерите.
Париж е един от първите градове, в които хората можеха да наемат електрически скутери, но критиците на този тип средства за придвижване твърдят, че те повече вредят, отколкото помагат.
В града имаше засилващи се опасения относно начина, по които някои хора управляват скутерите – криволичейки из трафика, избягвайки пешеходци по тротоарите и развивайки скорости до 27 км/ч.

Използващите електрическите скутери често не носят каски, а по закон те могат да бъдат наемани и от 12-годишни деца. Има и критики, че множеството паркирани скутери блокират тротоарите.
През 2021 г. 31-годишна италианка загива, след като е блъсната от двама души на електрически скутер. Тя пада и удря главата си в земята, при което получава сърдечен арест.
Компании, които отдават скутери под наем, обаче твърдят, че те допринасят за малка част от пътните инциденти в града.
Кметицата на Париж Ан Идалго свика референдума, в който гражданите можеха да гласуват дали подкрепят или са против скутерите под наем. Частните скутери не са част от гласуването.
Идалго, която е привърженик на велосипедите, подкрепи евентуална забрана и обяви референдума през януари, за да позволи на хората да решат.
Опасявайки се, че техните най-вече млади клиенти няма да гласуват, трите основни оператора - Lime, Dott и Tier, използваха социалните медии, за да призоват хората да гласуват в тяхна полза. Те също така предлагаха безплатно скутерите през целия ден в неделя.
Според въведените в града през 2019 г. законодателни промени, глобата за управление на скутер без отличително облекло и смесването с трафика е 135 евро. Глобата за превишена скорост пък е 1 500 евро.
Междувременно, изоставените скутери също се превърнаха в сериозен проблем за Париж.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Kaufland България с нов финансов директор
01.07.2025Анастас Матеев от Belayer за първия закон за крипто у нас: Индустрията търси регулация, а не бяга от нея
01.07.2025Окончателно: По-скъпо парно с 4.54%, токът се вдига с 2.58%
01.07.2025Стотици обекти по Черноморието наблюдава НАП
01.07.2025Британската монархия ще получи около $118 млн. държавно финансиране
01.07.2025Депозитите у нас чупят рекорд сред рекорд
01.07.2025Прочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgГОЛсало Гарсия прати Реал Мадрид на четвъртфинал в САЩ (ВИДЕО)
dsport.bgЛудогорец дава 2 милиона евро за нападател?
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg