Тези, които се надяват да отскочат до Нидерландия с частен самолет, вероятно ще бъдат принудени да преосмислят плановете си за пътуване – амстердамското летище Schiphol обмисля забрана за частни самолети.
Прочутото натоварено летище предлага серия от мерки за намаляване на въздушния трафик и създаване на „по-тиха, по-чиста и по-добра“ среда, съобщава CNN.
Според новите ограничения, които аеропортът се надява да влязат в сила „не по-късно от 2025-26 г.“, частните самолети „вече няма да бъдат добре дошли“ на Schiphol.
На летището самолети няма да могат да кацат между полунощ и 5 сутринта местно време и да излизат между полунощ и 6 сутринта местно време. Плановете за изграждане на нова писта също са отменени.
От ръководството на Schiphol посочват, че забраната на частните самолети е базирана на факта, че те са отговорни за „непропорционално голямо количество шум и емисии CO2 на пътник“.
Частните самолети произвеждат до 14 пъти повече затоплящо планетата замърсяване от търговските самолети и 50 пъти повече от влаковете, според Европейската организация за чист транспорт Transport & Environment.
Когато тези малки, луксозни машини излитат от Schiphol, от 30% до 50% от тях се насочват към популярни дестинации за почивка, като Ибиса в Испания, Кан във Франция или Инсбрук в Австрия.
Летището твърди, че има много търговски самолети, летящи от Амстердам по тези маршрути, и предлага частните пътници да се насочат към тях.
„Достатъчно редовни услуги са достъпни за най-популярните дестинации, до които летят частни самолети“, се казва в изявление на Schiphol, от където добавят, че полицейските и медицински самолети ще могат да излитат и кацат, както го правят в момента.
Намаляване на емисиите и шума
Миналия месец нидерландското правителство обяви планове за ограничаване на международните самолетни маршрути в стремежа си да намали въглеродните емисии на страната.
Предварителната схема, публикувана през януари, предлага намаляване на броя на полетите от 500 000 на 460 000 между зима 2023-2024 г. и лятото на 2024 г.
Авиокомпаниите, включително водещия местен превозвач KLM, както и Delta, и EasyJet, протестираха срещу това ограничение, слагайки началото на правна битка с правителството.
Ограничаването на нощния въздушен трафик би означавало 10 000 по-малко нощни полета всяка година, което може да помогне на Schiphol да постигне целта си в ограничаване на емисиите.
Намаляването на нощните кацания и излитания би трябвало да намали и шумовото замърсяване, като от летището предполагат, че броят на местните жители, изпитващи тежки нарушения на съня, ще намалее с приблизително 54%.
Не е необичайно дори най-натоварените летища в света да налагат вечерен час, като например лондонското Heathrow. Летищата Франкфурт и Цюрих също прилагат ограничения на нощния въздушен трафик.
Притесненията относно шумовото замърсяване са отразени и в предложения от Амстердам „по-строг подход по отношение на по-шумните самолети“, като се предполага, че Schiphol постепенно ще затегне „съществуващите стандарти за машинии, на които е разрешено да излитат и кацат“.
Аеропортът поема ангажимент да заделя 10 милиона евро годишно в „екологичен регионален фонд“, в опит да бъде по-приятелски настроен съсед на околните жители.
Schiphol обещава и да защити товарните полети, запазвайки 2.5% от наличните слотове за излитане и кацане за товари. Те обаче ще трябва да се придържат към нови, по-строги правила относно шума, а нощната забрана ще важи и за каргото.
Рууд Сондаг, главен изпълнителен директор на Royal Schiphol Group, която управлява летището в Амстердам, казва, че предложенията на Schiphol показват сериозни намерения.
„Твърде дълго мислихме повече за растежа и по-малко за въздействието му“, посочва той. „Трябва да бъдем устойчиви за нашите служители, местната среда и света. Осъзнавам, че нашите избори може да имат значителни последици за авиационната индустрия, но те са необходими“.
Много от планираните в момента нощни полети на Schiphol се изпълняват от KLM или нейното дъщерно дружество Transavia. В отговор на предложенията на Schiphol, от KLM посочват, че авиокомпанията е „изумена“ и планира да представи алтернативни варианти по-късно тази година.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Търговският ни дефицит расте с 33% за година
преди 41 минОборотите на криптоборсите падат. Какво означава това?
преди 46 минСпестих 10 000 лева. Къде да ги вложа?
преди 50 минАвстралия въвежда минимална възраст за социалните медии?
преди 1 часДизайнерът, който превръща топки за тенис в мебели
преди 1 час1637.15 лв. е средният осигурителен доход за юли
преди 2 часаПрочети още
Селена Гомес с емоционално признание: Не мога да износя деца, но още мечтая за семейство
darik.bgЕсента дойде. По-хладно и дъждовно време поне до средата на месеца
darik.bgGish gallop техниката на дебатиране, която Тръмп владее до съвършенство, му гарантира успех на дебата във вторник?
darik.bgФеърплей или не? Взе топката на контузен вратар и вкара на празна врата (ВИДЕО)
dsport.bgБотев Пловдив с близо 40 хил. евро глоби от европейското си участие
dsport.bgКолко струва раждането в Сан Франциско и колко е дълго майчинството – разказ от първо лице
9meseca.bg9 навика на хората, които никога не се стресират
idei.bgНай-добрите начини да се насладите на есента
idei.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня
idei.bg