Летище Schiphol в Амстердам - един от най-натоварените авиационни центрове в Европа, ще бъде принудено да ограничи броя на международните полети и пътниците, които обслужва, съгласно плановете на нидерландското правителство за намаляване на въглеродните емисии - ход, предизвикващ опасения сред авиокомпаниите.

Властите обявиха на 17 март, че ще наложат ограничения върху всички международни полети, напускащи Нидерландия, за да постигнат целите си в областта на климата.

Авиацията е отговорна за около 2-3% от затоплящото планетата замърсяване в световен мащаб, но делът на конкретна страна от тези емисии може да бъде доста висок, особено за по-малките нации, извършващи много полети.

Някои от тях са се насочили към авиацията, за да намалят цялостния си отпечатък върху климата и да изпълнят обещанията си в тази област, посочва CNN.

Въпреки че в Европа вече бяха предприети ходове за ограничаване или забрана на някои местни и регионални полети на къси разстояния, за да се намалят въглеродните емисии, това ще бъдат първите екологични мерки, насочени към международни услуги.

KLM - водещият превозвач на Нидерландия, обаче изрази загриженост относно тези действия. „KLM вярва, че политиките за устойчивост – поради глобалния обхват на авиацията, трябва да бъдат регулирани в международен план, доколкото е възможно“, посочва компанията пред CNN.

„Да бъдеш единствената страна в света, създала национален таван на CO2, не съответства на международно работещ сектор и международна политика“, според авиопревозвача.

Нидерландското министерство на транспорта посочва, че Schiphol и други засегнати летища могат да разпределят изискванията за намаление на емисиите в рамките на няколко години.

„Максималните емисии на CO2, определени за всяко летище, ще се прилагат в рамките няколко години, така че превишаването им в една година да може да бъде компенсирано през следващите“, се казва в изявлението на властите.

Политиката ще помогне на страната да постигне климатичната си цел, като правителството обещава в дискусията относно допълнителните подробности да бъдат включени всички страни.

Правно предизвикателство

Летище Schiphol е основен авиационен европейски център, наред с Лондон, Париж и Франкфурт. Той служи и като база за KLM - флотилията на флагманския превозвач на Нидерландия и една от най-големите авиокомпании на континента.

Летището беше подложено на тежки критики от пътници и авиокомпании миналата година, след като се бореше да се справи с възобновяването на въздушния трафик след пандемията от COVID. Хаосът доведе до ограничения в броя на пътниците, за да се смекчи недостигът на персонал.

В отговор на опасенията за околната среда, нидерландското правителство публикува предварителна схема за Schiphol, която предлага намаляване на броя на полетите от 500 000 на 460 000 между зимата на 2023 и лятото на 2024 г.

KLM, наред с други големи играчи, като Delta и EasyJet, описаха това решение като „неразбираемо“ в съвместно изявление.

„Авиокомпаниите вече са направили многомилиардни инвестиции в евро, за да постигнат краткосрочни и дългосрочни цели в съответствие със собствените си траектории на декарбонизация, както и с правителствените политики, докато решението на правителството зависи от оперативните ограничения, без да се разглеждат алтернативни работещи решения“, се казва в изявлението.

Delta Airlines, която е ключов партньор на KLM и основен акционер в групата Air France-KLM, също заявява, че „категорично възразява срещу намаляването на капацитета на летище Schiphol“, като същевременно остава „активно фокусирана върху инвестирането в нашата програма за обновяване и модернизация на флота, като най-ефективния начин за намаляване на опасностите за околната среда“.

KLM стартира съдебно обжалване срещу нидерландското правителство относно решението му в началото на март.