
Тази година по Великден ще почиваме четири дни.
Ако сте изтеглили късата клечка и ви се налага да работите тогава, трябва да знаете, че работодателят ви дължи минимум двойна надница, припомнят от Инспекцията по труда. Ако положеният труд в тези дни е и извънреден, той също се заплаща със 100% увеличение.
За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време, трудът, положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден.
Извънредният труд се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му, посочват още от агенцията.
За работещите по график, при сумирано изчисляване на работното време, работата на официален празник не е извънреден труд и тяхната надница трябва да бъде увеличена само със 100%.

Кои са почивните дни през април и май?
Предстоящите официални празници, според Кодекса на труда, са 18 април (Разпети петък), 21 април (Великден), 1 май (Ден на труда), 6 май (Гергьовден) и 26 май (почивен ден заради Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, който е в събота).
Ако съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тези празници са неприсъствени, какъвто е случаят с 26 май. При работа в неприсъствен ден, както и в почивен, с увеличение се заплаща единствено извънредният труд и то със 75%.

Инспекцията по труда обръща внимание, че в Кодекса на труда са определени минималното увеличение на възнаграждението при работа в празнични и почивни дни.
Законодателството не ограничава желанието на работодателя да определи по-висок процент на увеличението. Такъв може да бъде регламентиран и в индивидуалните или в колективните трудови договори.
За да защитят правата си, работниците и служителите трябва да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни - например заповед за възлагане на извънреден труд или поименен график.
Ръст в нарушенията
Инспекцията по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. Данните й сочат, че през първите три месеца на 2025 г. установените нарушения по заплащането на труда са 5357.
От тях 2398 са свързани със заплащането на допълнителни възнаграждения на служителите, каквито се явяват тези за работа на официални празници и за извънреден труд.
Нарушенията по заплащането на труда на официални празници са 533 при 379 за същия период на миналата година. Констатираните нарушения по заплащането на извънредния труд са 154, а за 2024 г. те са били 133.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Компания, която генерира 15% от БВП на Русе, разшири завода си
- Япония: Срещу $350 можеш да наемеш някого, който да напусне работа вместо теб
- Проучване: През 2066 г. мъжете и жените ще вършат еднакво количество домакинска работа
- AI ще замени 80% от работните места до 2030 г. и ще погълне компании от Fortune 500
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ниските нива на Дунав вдигат цената на корабоплаването
преди 1 час60-дневно пътешествие ви води на четири континента
преди 1 часШофьорите на таксита са най-силно изложени на замърсяване с фини прахови частици
преди 1 часНа море в България: Бяла
преди 1 часИ Scope Ratings повиши рейтинга на България
преди 2 часа5100 тона малини произведени у нас през 2024 г.
преди 2 часаПрочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgМач ЕкстрасенсИ: Челси срещу ПСЖ – кой ще стане световен шеф?
dsport.bgТрансферен гаф на Лудогорец премина в Йордания
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg