Общо 13 са българските обекти, намерили място в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Те включват седем културни забележителности – Боянската църква, Ивановските скални църкви, Казанлъшката гробница, Мадарския конник, Стария град на Несебър, Рилския манастир и Свещарската гробница.

Два си природните обекта у нас, припознати от ЮНЕСКО - национален парк „Пирин“ и природен резерват „Сребърна“.

Нематериалните обекти пък са хорът на Бистришките баби, ритуалите Сурва и нестинарство, традицията на производство на чипровски килими и традиционната българска мартеница.

Вече ви представихме един от по-малко познатите обекти в списъка – Свещарската гробница.

Днес ще се спрем на Сребърна, обявен за биосферен резерват от ЮНЕСКО през 1977 г.

Къде се намира?

Резерватът се намира край едноименното село, на 16 км западно от Силистра и на 2 км южно от река Дунав.

Обхваща територията и околностите на езерото Сребърна, разположени на главното миграционно трасе на прелетните птици между Европа и Африка, наречено Виа Понтика.

Какво представлява?

Сребърна е сладководно езеро, чията дълбочина варира от 1 до 3 метра. Площта му е между 2 и 2.5 кв. км.

То често се заблатява. Обградено е от тръстики, които заемат около 2/3 от площта на резервата. Езерото е уникално и заради наличието на плаващи острови от тръстика, наречени кочки - от голямо значение през гнездовия период на птиците.

В района се срещат 139 различни вида растения, като 11 от тях са редки или застрашени от изчезване.

Резерватът се радва на изключително богатство от животински обитатели. Срещат се 41 вида бозайници, 11 вида влечуги, 10 вида земноводни и 24 вида риби.

Тук можете да срещнете видра, европейска дива котка, степна скачаща мишка, воден плъх, шипобедрена костенурка, жаба дървесница, щука, каракуда и други.

Птиците

Резерватът Сребърна е известен най-вече с птиците, които гнездят на територията му. Те са 221 различни вида, сред които къдроглав и розов пеликан, блестящ ибис, ням лебед, мустакат синигер и други.

Това е единственото място у нас, на което голямата бяла чапла прави гнездата си.

Туристически пътеки

Около резервата има екопътека с беседки и площадки, от които могат да се наблюдават птиците. Има и множество туристически маршрути с различна дължина и трудност.

Всяка година се обособява и участък за спортен риболов. В останалата част от резервата тази дейност е забранена. На територията на Сребърна има голям безплатен паркинг за туристите, а цените за резервата са на стойност до 5 лева.

Музеят

Природо-научният музей на резервата предлага експозиция от препарирани обитатели. На екран в него могат да се наблюдават птиците чрез видеокамера, поставена в сърцето на блатото.

Легендите

Разказват се множество легенди за произхода на името на резервата. Според една от тях, той е кръстен на хан Сребрун, загинал в неравен бой с печенегите край бреговете на езерото. Друга разказва за лодка със сребро, заровена на територията му.

Най-правдоподобната обаче гласи, че водоемът се нарича Сребърна заради красотата си при пълнолуние, когато водното огледало прилича на разтопено сребро.

Черна страница в историята

Най-черната страница в историята на резервата Сребърна е написана от Лео фон Калберматен.

Той и екипът му избиват хиляди малки и големи чапли, за да използват перата им за украсата на дамски шапки, както повелява модата по онова време.