Руските петролни износители използват все по-стари кораби за доставка от началото на войната в Украйна.

Това поражда опасения в корабоплавателната индустрия, че моряците и околната среда са изложени на риск от плавателни съдове, които при други условия вероятно биха били предадени за скрап, пише Financial Times.

Делът на износа по море на основния руски петролен сорт Урал, превозван с кораби на възраст повече от 15 години, се е увеличил от началото на войната, според данни на корабния брокер Braemar.

През шестте месеца преди конфликта средният дял, превозван от по-стари кораби, е бил 33.6 процента, а от декември 2022 г. е нараснал до 62.6 на сто.

Западните държави наложиха поредица от ограничения върху продажбата на руски петрол след началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г., но общият износ по море продължава да расте, тъй като руският експорт се пренасочва към Азия.

Големите петролни компании обикновено бракуват танкерите след 15 години експлоатация, но все повече кораби над тази възраст се придобиват от безскрупулни корабособственици, желаещи да ги купят и използват, тъй като са много по-евтини.

И тъй като голяма част от тези морално остарели танкери оперират в "сивия" сектор, е по-малко вероятно те да са преминали надлежна техническа инспекция и да се управляват от опитни екипажи.

Това увеличава риска от инциденти, които могат да доведат до петролни разливи и дори до смъртни случаи, пише още изданието. 

Потенциалният обем на по-старите кораби, които се държат на вода, е толкова голям, че те скоро биха могли да съставляват значителна част от целия корабен флот.

Braemar прогнозира, че делът на корабите на възраст над 20 години в световния танкерен флот може да нарасне от 6% към момента до 16% през 2025 г.

Данните идват малко след новината за експлозия на борда на петролен танкер в Южнокитайско море, която разтревожи корабния сектор.

Миналата седмица властите съобщиха, че трима членове на екипажа на танкера Pablo все още липсват. Корабът е свързан с доставки на санкциониран ирански петрол и е построен през 1997 г.

Санкциите срещу Русия разшириха рисковия, но доходоносен бизнес за транспортиране на стоки, ограничени от западните законодатели, което включва и петрола от Иран и Венецуела. 

Една индийска компания, транспортираща руски петрол, бързо се е превърнала в един от най-големите собственици на танкери в света, придобивайки почти 60 кораба в рамките на две години.

Много представители на корабната индустрия изразяват загриженост, че част от напредъка, постигнат в подобряването на екологичните стандарти през последните няколко години, може да бъде заличен.

Броят на петролните разливи от танкери непрекъснато намалява от 70-те години на миналия век, според данни, събрани от Международната федерация на собствениците на танкери за замърсяване.

Заради "застаряването" на танкерния флот обаче рисковете от подобни социални и екологични катастрофи се увеличават значително, пише още FT.