Финансирането на стартъп компани с рискови капитали драстичнонамалява. В опит да намерят други източници на средства, стартъпите се обръщат към корпоративните рискови капиталисти.
Корпоративният рисков капитал бележи ръст през 2022 г. и се очаква да направи същото през настоящата година, противопоставяйки се на по-общата тенденция на спад.
Европейските рискови капиталисти разполагат с милиарди долари кеш.
На фона на глобалния спад в технологичния сектор, инвеститорите са по-пестеливи с парите, които предоставят на стартиращи компании.
Продължавайки спада във финансирането през 2022 г., вложените рискови капитали в европейски стартъп компании намаляват с 32.1% през първото тримесечие на 2023 г., сочат данни на Pitchbook.
Изправени пред вероятността да набират средства при по-ниска пазарна оценка, стартъп компаниите се обръщат към алтернативен режим на финансиране — корпоративните рискови капиталисти.
Компаниите за корпоративно рисково финансиране (CVC) са инвестиционните подразделения на даден бизнес. GV, например, е инвестиционно подразделение на Google.
Финансирана от своята компания майка, една CVC компания не се придържа към типичния 10-годишен цикъл при рисковия капитал, което би могло да бъде привлекателно за основателите на компании, които не търсят бързо излизане.
Те могат да предложат на стартъп компаниите своята мрежа, корпоративни ресурси и експертиза.
В резултат на това CVC финансирането често е много привлекателна възможност, особено ако все още е необходима по-широка пазарна валидация, казва Екатерина Алмаск, генерален партньор в компанията за корпоративен софтуер и „дълбоки технологии“ OpenOcean и бивш ръководител на притежавания от Samsung Catalyst Fund.
Това е така, защото те се фокусират повече върху стратегическата стойност, отколкото върху възвръщаемостта на инвестициите, допълва тя. Подобни фондове често следват стратегията на компанията майка, като Catalyst Fund инвестира в сферата на 5G и облачните технологии.
В случая на компаниите от сферата на „дълбоките технологии“, това по-задълбочено разбиране може да бъде от съществено значение за преодоляването на пътя от научноизследователската и развойната дейност в лаборатория до пускането на продукт на пазара, казва Алмаск.
CVC финансирането на стартъп компании в ранен етап на развитие бележи ръст през 2022 г., противопоставяйки се на по-общия спад при VC инвестициите.
Така много стартъп компании не успяват да наберат средства за скалиране на дейността си на един пазар, на който инвеститорите избягват риска – нещо, което Алмаск определя като "долината на смъртта" за стартъпи.
Финландският стартъп Algorithmiq, който разработва квантови алгоритми, си партнира с Presidio Ventures - подразделение на японската Sumitomo Corporation, при проведения наскоро кръг за набиране на 15 млн. долара.
Това предоставя на стартъп компанията сериозна мрежа в сферата на науките за живота, казва съоснователят и главен изпълнителен директор Сабрина Манискалко.
Работата със CVC компании може да предостави познания за съответната индустрия и достъп до полезни ресурси при разработването на нови продукти, казва Луис Валенте, съосновател и главен изпълнителен директор на iLoF - стартъп, който разработва дигитална библиотека от биомаркери за заболявания.
Осигуряването на финансиране от страна на Microsoft и OSRAM Ventures е било стратегическо решение, казва Валенте, тъй като двете компании са лидери в сферата на изкуствения интелект и фотониката – пазар, на който iLoF иска да навлезе.
Те могат също така да окажат помощ за укрепването на важни, печеливши търговски партньорства, казва съоснователят и главен изпълнителен директор на Scan.com Чарли Бълок.
Има обаче и недостатъци, с които стартъпите трябва да се справят. CVC компаниите не са толкова толерантни към болките на растежа и бързо прекратяват своята подкрепа, допълва Алмаск.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg