
Родителите, които искат да отгледат по-умни деца, би трябвало да ги запишат да тренират организиран спорт, да ги накарат да оставят видеоигрите и да вземат книга в ръка, сочат резултатите от ново проучване.
В продължение на две години невролози от университета на Източна Финландия са изследвали 504 деца на възраст между 6 и 9 години.
Публикуваните наскоро резултати показват, че децата, прекарвали повече време в четене и участие в спортни игри, са развили по-добри умения за мислене, в сравнение с онези, които са се фокусирали върху други дейности - от игра на компютър без надзор до неструктурирана свободна игра.
Най-добрите резултати са получени, когато децата комбинирали засиления спорт и четене със здравословен начин на хранене, което учените са определили като традиционна Скандинавска диета, включваща нискомаслени млечни продукти и по-малко червено месо или колбаси.
“Подобреното качество на начина на хранене и засиленото практикуване на организирани спортове и четене се свързват с по-добри познавателни способности,” пишат невролозите.
Една конкретна част от проучването обаче изпъква – предположението, че структурираната физическа дейност, като организиран спорт, може да подобри познавателните способности на децата.
Тази констатация стъпва на предишни проучвания, които показват ясна връзка между засилената физическа дейност и подобрената функция на мозъка, в това число паметта и способността да се научават нови неща.
Децата, които практикуват младежки спортове, често имат по-високо самочувствие и по-ниски нива на тревожност и депресия, в сравнение с връстниците си, според Националните институти на здравето на САЩ.
Отборните спортове най-вече предлагат импулс за психическото здраве посредством смесването на физическата активност със социалното развитие.

Въпреки това, експерти често препоръчват здравословна комбинация от структурирани и неструктурирани игри за децата. Първата може да предостави по-целенасочено обучение, докато втората може да помогне за подхранване на креативността и самомотивацията.
Книги срещу видеоигри
Констатациите от проучването във връзка с четенето и прекарването на време пред екрана не са толкова изненадващи.
Четенето за удоволствие се свързва с по-доброто психическо здраве, креативността и умения за разсъждаване при децата, установи проучване на Кеймбриджкия университет по-рано през годината.
Децата, които прекарват повече време в четене, имат по-високи резултати на познавателните тестове, в сравнение с тези, които заменят времето за четене с време пред екрана, сочат предишни проучвания на Детската болница в Синсинати.
Новините във връзка с електронните устройства и видеоигрите не са изцяло лоши. Видеогрите предлагат някои ползи за развитието на децата, подсилвайки паметта, пространствена осъзнатост, а когато се играят в групи - и социални умения, казват от Американската асоциация на психолозите.

Това познавателно развитие обаче е възпрепятствано, когато времето пред екрана на детето е без никакъв надзор, установяват невролозите от Университета на Източна Финландия.
Токсичното поведение и тормозът са по-често срещани при социалните видеоигри, когато децата нямат надзор, отбелязват други учени.
Ако не сте сигурни как да насърчите децата си да прекарват по-малко време във видеоигри и повече с книга в ръка или спортувайки, подходете внимателни и прозрачно, съветват експерти.
Избягвайте фрази, като “защото така казвам”, когато насърчавате нов тип поведение у децата си, казва пред CNBC клиничният невролог доктор Керълайн Лийф.
Вместо това използвайте възможността да им обясните как дейности, като отборните спортове или четенето, могат да увеличат мозъчната им сила в дългосрочен план.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Kaufland България с нов финансов директор
01.07.2025Анастас Матеев от Belayer за първия закон за крипто у нас: Индустрията търси регулация, а не бяга от нея
01.07.2025Окончателно: По-скъпо парно с 4.54%, токът се вдига с 2.58%
01.07.2025Стотици обекти по Черноморието наблюдава НАП
01.07.2025Британската монархия ще получи около $118 млн. държавно финансиране
01.07.2025Депозитите у нас чупят рекорд сред рекорд
01.07.2025Прочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgНа живо: Гираси отново прониза Монтерей
dsport.bgГОЛсало Гарсия прати Реал Мадрид на четвъртфинал в САЩ (ВИДЕО)
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg