Имаше време преди ChatGPT, в което технологичният свят говореше за нещо съвсем различно. Помните ли метавселената?

За известно време тя доминираше в технологичните новини. Свят от виртуална реалност, който е толкова потапящ и ангажиращ, че бихме искали да прекарваме част от живота си в него.

В основата на наратива за метавселената беше Марк Закърбърг. Технологичният милиардер беше толкова отдаден, че през октомври 2021 г. смени името на Facebook на Meta.

"Определящото качество на метавселената ще бъде чувството за присъствие," заяви главният изпълнителен директор на компанията при обявяването на промяната.

"Чувството на истинско присъствие с друг човек е най-голямата мечта на социалните технологии. По тази причина изграждаме това. В метавселената ще можете да правите почти всичко, което можете да си представите," каза той.

Никой не можеше да го обвини в липса на амбиция. Почти две години по-късно обаче визията на Закърбърг за метавселената е в беда, пише BBC.

През април той беше принуден да отрича, че се отказва от идеята. "Има един наратив, че ние по някакъв начин се отдалечаваме от фокуса си върху метавселената," заяви той пред инвеститори през април. "Затова искам да кажа предварително, че това не е вярно."

Тази сряда компанията ще проведе ежегодното си събитие за виртуална реалност (VR) на име Meta Connect.

Това вероятно е възможност за Закърбърг отново да обясни обосновката си за пренасочването на фокуса на една изключително рентабилна компания за социални медии към изключително нерентабилно VR начинание.

Подразделението на Meta за виртуална и добавена реалност Reality Labs е изгубило цели 21 млрд. долара от миналата година.

Част от загубите представляват дългосрочни инвестиции. Meta не е очаквала доходност в краткосрочен план. Притеснителният факт за компанията засега е, че има много малко доказателства, че това огромно начинание ще проработи.

Играта Horizon Worlds е нещото, с което Meta се доближи най-много до създаването на метавселена. Потребителите могат да посещават различни места в нея, като кафенета, комедийни клубове, нощни клубове и баскетболни игрища, за да се забавляват и играят игри.

От Meta твърдят, че имат 300 000 месечни потребители, което е доста малко, в сравнение с милиардите хора, които ползват Facebook и Instagram. Хората, които, всъщност, играят играта във всеки един момент, са много по-малко.

В отзивите си потребители се оплакват от празни виртуални светове и казват, че просто няма достатъчно хора, за да е забавно. Ако пък има хора, те са деца.

Най-голямата критика обаче е, че в графично изражение всичко изглежда като Nintendo Wii от 2006 г. вместо като богатото VR изживяване, което Закърбърг обещаваше.

Що се отнася до комплектите за виртуална реалност на Meta, трудно у да се види как настоящите технологии се доближават до визията, която формулира шефът на компанията.

От комплектите за VR на Meta са продадени над 20 млн. броя, според публикация на Verge от тази година. Това не е толкова зле, а комплектът Quest 2 получи положителни отзиви.

Като цяло обаче, има много игрални конзоли, които се справят по-добре. От Sony твърдят, че от конзолата PlayStation 5 са продадени 40 млн. броя, например.

Да не забравяме, че Закърбърг не сравнява успеха с игрални конзоли. Той иска да революционизира начина, по който всички ние живеем, работим и "се свързваме", както би казал той.

Без заобикалки, виртуалната реалност все още е нещо периферно. Това не е начинът, по който повечето хора играят игри и определено не е начинът, по който повечето хора избират да прекарват времето си. Реалният живот продължава да бъде упорито привлекателен.

През юли по време на разговор с инвеститори някой попита Закърбърг защо е похарчил всичките тези пари.

Той заяви, че разбира разочарованието и призна: "Не мога да ви гарантирам, че ще съм прав за този залог. Наистина обаче смятам, че това е посоката, в която се движи светът."

Тази седмица ще чуем какво има да каже Закърбърг, който се опитва да вдъхне живот на коцепция, имаща отчаяна нужда от кислород.

Вероятно ще чуем много повече за новия комплект на Meta Quest 3 и за мобилна и десктоп версия на Horizon Worlds (така че да не ви се налага да разполагате с VR комплект, за да играете). Ще чуем и редица изявления във връзка с AI.

Няма съмнение, че ще чуем отново, че метавселената е дългосрочен проект и че все още не сме видели истинската метавселена.

Закърбърг със сигурност вярва в нея, което си личи и от финансовите резултати на Meta. През юли той заяви, че Reality Labs се очаква да отчете още по-големи загуби тази година.

Следователно, метавселената все още е жива за Meta, но по-голямата част от останалия технологичен свят изглежда е продължил напред.