Цените на петрола могат да достигнат нови рекордни нива, ако войната между Израел и Хамас ескалира, предупреждават от Световната банка.

Ако конфликтът се разшири отвъд границите на ивицата Газа и се потвори ситуация, подобна на арабското петролно ембарго през 1973 г., цените на петрола може да скочат до 157 долара за барел, отбелязва институцията в последния си доклад за перспективите на стоковите пазари, цитиран от CNBC. 

Най-високата регистрирана цена на петрола е от юли 2008 г., когато сортът Брент се търгуваше за 147.50 долара за барел.

"При сценарий на голям срив, сравним с арабското петролно ембарго през 1973 г., световното предлагане на петрол би се свило с между 6 милиона и 8 милиона барела на ден.

Това би повишило цените с между 56% и 75% първоначално до диапазона от 140 до 157 долара за барел“, прогнозира Световната банка.

Петролната криза преди петдесет години доведе до четирикратно покачване на цените на "черното злато", след като арабските министри на енергетиката наложиха ембарго върху износа на петрол за САЩ.

Поводът тогава беше подкрепата на Вашингтон за Израел в арабско-израелската война от 1973 г., известна в Израел като войната Йом Кипур.

Ако конфликтът ескалира, световната икономика ще бъде изправена пред двоен енергиен шок за първи път от десетилетия.

Прогнозата е един от трите рискови сценария на Световната банка, оценяващи различните степени на прекъсване на доставките на петрол, базирани регионалните конфликти в миналото.

В случай на по-малко прекъсване, глобалните доставки на петрол ще намалеят с  между 500 000 и 2 милиона барела на ден - спад, съпоставим с този, наблюдаван по време на гражданската война в Либия през 2011 г.

Сценарий на „среден срив“ пък би изхвърлил от пазарите от 3 до 5 милиона барела на ден, което ще тласне цените на петрола до нива между 109 и 121 долара за барел. Това е приблизително еквивалентно на нивата, достигнати по време на войната в Ирак през 2003 г.