
Централните банки на развитите икономики не вдигнаха лихвите през октомври за първи път от януари 2022 г., докато разделението на развиващите се пазари - от облекчаване на паричната политика в Латинска Америка и голяма част от Централна Европа до затягане в Азия, продължава.
През октомври пет от централните банки, които контролират 10-те най-търгувани валути в света, проведоха заседания за определяне на лихвената политика.
Ръководителите на Централната банка на Япония, Европейската централна банка, Централната банка на Австралия, Централната банка на Нова Зеландия и Централната банка на Канада решиха да оставят лихвите без промяна.
Централните банки на Швеция, Швейцария, Норвегия, Великобритания и САЩ пък не заседаваха.
За сравнение, през септември три от водещите централни банки повишиха лихвите си, с което от началото на 2023 г. финансовите институции на страните от Г-10 вдигнаха лихвите на 36 пъти общо с 1 150 базисни пункта.
Инфлацията остава висока, в сравнение с целевите нива на централните банки, но разпродажбите при държавните ценни книжа напоследък промениха ситуацията значително благодарение на повишението на доходността на дългосрочните книжа в развитите и в развиващите се пазари, казват анализатори.

"По-високата доходност по държавните облигации може би върши част от работата на Фед, Централната банка на Англия и Европейската централна банка (ЕЦБ) и е все по-вероятно да станем свидетели на пауза от страна на централните банките за отчитане на ефекта от предишните повишения на лихвите върху икономиката," казва пред Reuters Сабрина Федели, главен инвестиционен директор в M&G Investments.
Федералният резерв на САЩ, който се очаква да обяви решението си за лихвите по-късно днес, вероятно е най-близо до края на този цикъл на повишение, допълва Федели.
Междувременно, в развиващите се икономики продължава разминаването на траекториите на лихвите, като 12 от 18-те централни банки в извадката на Reuters са провели заседания през октомври.
Латинска Америка и Централна и Източна Европа са в челото на цикъла за облекчение на паричната политика, докато Чили, Унгария и Полша продължават цикъла на понижение на лихвите, намалявайки основните си лихвени проценти общо със 150 базисни пункта.
"Пониженията на лихвите се завръщат бързо, защото може да се каже, че цикълът на затягане беше прекалено бърз и яростен за някои," казва кредитният анализатор Барнаби Мартин от BofA Securities.
Развиващите се пазари за последно станаха свидетели на понижения на лихвите, подобни на настоящите, през лятото на 2020 г., когато политиците и централните банкери се бореха с последиците от COVID-19.
Междувременно, централните банки в Азия все още са в цикъла на затягане на паричната политика, като Индонезия и Филипините вдигнаха лихвите с по 25 базисни пункта.
Русия и Турция, които се борят с натиска върху своите валути, вдигнаха основните си лихви с 200 и 500 базисни пункта, респективно.
Централните банки на Бразилия, Мексико, Южна Африка, Тайланд, Малайзия и Чехия не проведоха срещи за определяне на паричната политика през миналия месец.
Общите повишения на лихвите от началото на годината са 34 и възлизат на 4 225 базисни пункта, докато централните банкери на 11 пъти са понижавали лихвите общо с 570 базисни пункта.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Списък на 15-те най-богати градове в Европа: В един от тях живеят 75 милиардери и 250 000 милионери
преди 3 часаФнФ избра „Иновейшън Кепитъл ІІ“ за финансов посредник на фонда за иновации
04.07.2025Джоуи Честнът отново спечели състезанието по надяждане с хотдог
04.07.2025Община Видин предлага 5 хил. лв. на всеки млад лекар, избиращ да работи в местната болница
04.07.2025Една от най-големите грешки, която и вие правите на летището
04.07.2025Най-големият климатичен фонд в света започва най-мащабната си инвестиционна серия досега
04.07.2025Прочети още
Андрей Ковачев за Сев. Македония: Понятията език и идентичност отпадат от доклада
darik.bgЛюбомир Стефанов: Борисов и Пеевски правят политическо танго!
darik.bgСпортът скърби за Диого Жота: „Уимбълдън“ нарушава дрескода, „Ливърпул“ увековечава номер 20
darik.bgФлуминензе е първият полуфиналист на Световното клубно първенство (ВИДЕО)
dsport.bgХиляди се стекоха за поклонението в чест на Диого Жота и Андре Силва
dsport.bg5 съвета за по-добро репродуктивно здраве
9meseca.bg