Социалната мрежа за бизнес контакти LinkedIn пусна чатбот с изкуствен интелект (AI), определен като “съветник по търсене на работа,” и представи и други инструменти с генеративен AI за Premium членове.

Новите продукти бяха част от съобщението от страна на LinkedIn, че членовете в платформата на компанията вече са над 1 милиард.

В продължение на месеци притежаваната от Microsoft компания засилва фокуса си върху инструменти, като автоматизирани съобщения за набиране на персонал, длъжностни характеристики и използващи предложения AI за изготвяне на профили.

Зад новия чатбот с изкуствен интелект, който отчасти има за цел да помага на потребителите да преценяват дали дадена обява за работа заслужава тяхното време, стои разработеният от OpenAI чатбот GPT-4.

Той вече е наличен за ползване от някои Premium потребители на платформата от вчера. От Microsoft досега са инвестирали милиарди долари в OpenAI.

Инженерният екип на LinkedIn е заделил сериозни ресурси от страна на платформата с цел намаляване на латентността, според Еран Бергер, вицепрезидент Продуктово инженерство в компанията.

“Трябваше да изградим доста неща от наша страна, за да заобиколим това и да постигнем едно бързо изживяване,” казва Бергер пред CNBC. “Когато имате изживяване, свързано с разговор, понякога то е почти като търсенето – очаквате да е незабавно. По тази причина се наложи да разработим реални функционалности на платформата, за да направим това възможно.”

LinkedIn се опитва да ускори отново ръста на приходите си, след като той се забавя в осем поредни тримесечия. Преди две седмици компанията обяви, че закрива близо 700 работни места, като повечето от тях са от инженерния отдел.

Потребителите на новия чатбот ще могат да го стартират от обява за работа, като изберат един от няколко въпроса, като “Подхождам ли за тази работа?” и “Как мога да се позиционирам най-добре за тази работа?”

Първият въпрос ще накара инструмента да анализира профила на потребителя в LinkedIn и предишния му опит с отговори, като “Профилът ви показва, че имате богат опит в маркетинга и планирането на събития, което е подходящо за тази позиция.”

Чатботът също така ще посочва потенциални пропуски в опита на потребителя, които биха могли да му попречат при кандидатстването за дадена позиция.

“Качеството на отговорите трябва да е наистина добро на фона на големия залог, така че гледаме много сериозно на това,” казва Гиянда Сечдева, вицепрезидент Продуктово управление в LinkedIn.

Потребителят може също така да зададе допълващи въпроси, като се поинтересува кой работи в компанията, след което чатботът ще му изпрати профилите на няколко служители, на които той или тя ще може да напише съобщение относно възможността.

Самото съобщение може също да бъде написано с помощта на генеративния AI.

В миналото много случаи на използването на AI при наемане или кандидатстване за работа са критикувани заради пристрастия срещу маргинализираните общности.

Един такъв пример е използването от Amazon на система за набиране на персонал, която се смята, че е отхвърляла CV-та, в които се съдържа думата “ жени” или пък се споменават споменава жени колеги.

Отделно проучване на бизнес училището на Харвардския университет установява пристрастия срещу чернокожите кандидати.

“Инвестирахме много, за да сме сигурни, че това ще остане в границите на това, което съответства на нашите отговорни стандарти за AI,” казва Бергер.

“Обединявайки това с нашите собствени AI модели, които използваме от доста време, потребителите получават това супер персонализирано и насочено към справедлив процес по търсене на работа изживяване.”