Хората трудно приемат откази, но това е необходимо умение, която трябва да усвоят, ако искат да успяват, казва милиардерът Джон Пол ДеДжория.

“Бъдете готови за много откази,” казва той пред CNBC. “Ако сте подготвени и знаете, че ще получавате много откази, тогава това няма да ви се отрази. Няма да ви навреди. Можете просто да си извлечете поуки.”

ДеДжотрия, който е съосновател на компанията за продукти за коса Paul Mitchell и на компанията за производство на текила Patrón Spirits, казва, че това е най-добрият съвет, който може да даде на хората, които искат да започнат собствен бизнес.

Това също така е урок, който той научава по трудния начин.

Много преди 79-годишният предприемач да натрупа лично състояние, оценявано на 3 млрд. долара, той заема редица позиции в сферата на продажбите, продавайки от врата на врата продукти, като енциклопедии и шампоани, докато в същото време живее в колата си.

“Ще почукате на много врати. Хората няма да ви пуснат,” казва ДеДжория. Този предишен опит го научава как да се справя с отказите, без да позволява това да го притеснява, което пък става важно, когато обединява усилия с фризьора Пол Мичел през 1980 г. за стартирането на едноименната марка.

Там ДеДжория получава още повече откази. Основният им инвеститор внезапно решава да се оттегли и така компанията остава само със 700 долара.

В рамките на десетилетие годишните продажби на компанията Paul Mitchell надхвърлят 100 млн. долара, което пък помага на ДеДжория да инвестира “няколко милиона” от неговите пари в съосноваването на Patrón през 1989 г., казва той.

Там следват нови откази, тъй като ДеДжория казва, че не знаел нищо за алкохолния бизнес и изпитвал затруднения с продажбата на първокласна текила, която е поне два пъти по-скъпа от други марки.

Той нe се отказвал, само защото вярвал, че това е “най-идеалната текила, произвеждана някога,” и в крайна сметка нещата ще потръгнат.

През 2018 г. Patrón е придобита от Bacardi Limited в сделка на стойност 5.1 млрд. долара.

Събрани заедно, тези три изживявания показват, че отказът е неизбежен, казва ДеДжория. “Независимо дали започвате собствен бизнес или не, ще има откази. Ще се сблъсквате с тях и в личния, и в професионалния си живот.”

Единственият въпрос е как ще реагирате, а преформулирането на провала във възможност да си извлечете поуки увеличава шансовете ви за успех в дългосрочен план, казват психолози.

Това е така, защото хората, които живеят в постоянен страх от провал и отказ, е по-малко вероятно да предприемат необходимите рискове или да се възползват от възможности, когато се появят.

“Начинът, по който интерпретирате провала, определя дали ще продължите да вършите работата си или ще се откажете и ще приключите всичко,” казва психологът Джени Уанг пред CNBC.

Когато става въпрос за бизнес, не позволявайте на отказите да ви обезкуражат и да се откажете, ако вярвате в своя продукт или услуга, казва ДеДжория, дори и ако другите не са съгласни с това отначало.

Клиентите винаги ще плащат за качество, дори и ако това, което продавате, е по-скъпо от съществуващите алтернативи, допълва той.

“С други думи, просто не се отказвайте,” казва ДеДжория. “Просто продължавайте да чукате на различни врати, за да накарате достатъчен брой хора да ви изслушат. Останалото е просто въпрос на време.”