
Google DeepMind разработва алгоритъм за машинно обучение, за който твърди, че може да предсказва времето по-точно от сегашните методи за прогнозиране, използващи суперкомпютри.
Моделът на Google, наречен GraphCast, генерира по-точна 10-дневна метеорологична прогноза от системата с висока разделителна способност (HRES), управлявана от Европейския център за средносрочни прогнози за времето (ECMWF).
Освен това алгоритъмът изготвя прогнозите си за минути, а не за часове. Google DeepMind маркира HRES като текущата златна стандартна система за симулация на времето.
GraphCast, който може да работи на настолен компютър, превъзхожда ECMWF при повече от 99% от метеорологичните променливи в 90% от 1300 тестови региона, според резултатите, публикувани в списание Science.
Учените обаче уточняват, че алгоритъмът не е безупречен, защото AI не може да обясни как е стигнал до съответния модел или да покаже работата му. Компанията смята, че технологията трябва да се използва за допълване, а не за замяна на установените метеорологични инструменти.
Прогнозите на времето разчитат на включването на данни в сложни физически модели и използването на суперкомпютри за провеждане на симулации. Точността на предвижданията разчита на детайлите в рамките на моделите, които са енергоемки и скъпи за изпълнение.
Но метеорологичните модели за машинно обучение могат да работят по-евтино, защото се нуждаят от по-малко изчислителна мощност и работят по-бързо.
За целите на своя нов модел на изкуствен интелект изследователите обучили GraphCast на глобални метеорологични показания за 38-те години до 2017 г.
Алгоритъмът установява модели и взаимовръзки между фактори, като въздушно налягане, температура, вятър и влажност, като дори изследователите си признават, че не разбират докрай механизмите, по които работи.

След това обучение моделът екстраполирал своите предвиждания на база реални прогнози за времето, направени през 2018 г., чрез които изготвил 10-дневни прогнози за по-малко от минута.
Изпълнявайки GraphCast заедно с прогнозата с висока разделителна способност на ECMWF, която използва по-конвенционални физически модели за правене на прогнози, учените установили, че GraphCast дава по-точни прогнози за повече от 90% от общо 12 000 използвани точки от данни.
GraphCast може също така да прогнозира екстремни метеорологични събития, като горещи вълни, студове и тропически бури.
При премахване на горните атмосферни слоеве на Земята от алгоритъма, оставйки само най-ниското ниво на атмосферата - тропосферата, където метеорологичните явления, които влияят на хората, са видни, точността се повишава до над 99%.
"През септември версия на нашия публично достъпен модел GraphCast, разгърнат на уебсайта на ECMWF, точно прогнозира около девет дни предварително, че ураганът Лий ще стигне до Нова Скотия.
За разлика от него, традиционните прогнози имаха по-голяма променливост в това къде и кога ще се случи бедствието и посочи Нова Скотия около шест дни предварително“, пише Реми Лам, изследователски инженер в DeepMind.
Въпреки впечатляващата производителност на модела, учените не смятат, че той ще измести използваните в момента инструменти. Все още са необходими редовни прогнози за проверка и задаване на началните данни.
Тъй като алгоритмите за машинно обучение дават резултати, които не могат да обяснят, те могат да бъдат склонни към грешки или „халюцинации“, според изследователите.

AI моделите обаче могат да допълнят конвеницоналните прогностични методи и да генерират по-бързи прогнози. Те също могат да помогнат на учените да видят промените в климатичните модели с течение на времето и да получат по-ясна представа за голямата картина.
"Пионерските проекти в метеорологичните прогнози, базирани на AI, ще бъдат от полза за милиарди хора в ежедневието им. Но нашето по-широко изследване не е само за предвиждане на времето. То е за разбиране на по-широките модели на нашия климат“, пише Лам.
По думите му, разработването на нови инструменти и ускоряването на изследванията може да даде възможност на човечеството да се справи с някои от най-големите екологични предизвикателства.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Учени от INSAIT ще специализират в една от най-добрите и влиятелни американски AI лаборатории
- AI ще замени 80% от работните места до 2030 г. и ще погълне компании от Fortune 500
- INSAIT със съвместна програма с AI лабораторията на Масачузетския технологичен институт
- TomTom съкращава 300 работни места, заменя ги с AI
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 4 часаБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 4 часаВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 6 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 6 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 6 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 7 часаПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgКеркез каза на кои позиции ЦСКА се нуждае от подсилване
dsport.bgНа живо: Левски – Берое (Състави)
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg