Двама изследователи, изучавали суперстолетници (бел. ред. хора, доживели до над 110-годишна възраст), споделят нещата, за които най-старите хора в света най-често съжаляват.

Бен Майерс и Фабрицио Вилаторо, работещи за LongeviQuest – компания, удостоверяваща възрастта на столетниците, посочват какво възрастните хора биха променили в живота си.

Според Майерс, повечето от столетниците са водили доста тежък живот, като се има предвид, че са преживели войни, Голямата депресия и деколонизацията. Въпреки това, те споделят „предимно човешки съжаление“, казва той.

Както 102-годишната Джанет Гибс казва пред Business Insider, положителната нагласа се смята за ключова за дълголетието. 

„Столетниците обикновено са хора, които се опитват да не се стресират много“, посочва Майерс.

Кои са трите основни неща, за които дълголетниците съжаляват?

Не са прекарвали повече време със семейството си

По думите на изследователя, малкото време, което са прекарали с близките си, е основно съжаление на столетниците. Част от тях споделят, че трудностите в живота или световни събития са ги лишили от стабилност и възможността им да имат повече деца.

Твърде много работа

По думите на Вилаторо, 114-годишният Хуан Висенте Перес от Венецуела, който през 2022 г. стана най-възрастния човек в света, съжалява, че не е работил по-малко. Той е зает в семейната ферма от „сутрин до здрач“, започвайки на 13-14-годишна възраст.

Не само столетниците съжаляват, че са определили работата за основен приоритет. Същото важи и за много от пациентите в болници и старчески домове, които казват, че е трябвало да прекарват повече време с близките си, вместо да работят.

Не са пътували повече

Евангелиста Луиза Лопес израства в аржентинската провинция Санта Фе и се мести в Мар дел Плата, когато е на 82-годишна възраст със семейството си. Тя казва, че би искала да е пътувала повече през живота си.

Друг столетник посочва, че „ако трябва да взема решение дали да направя ремонт на кухнята или да пътувам, бих избрал пътешествието“.