
Изкуственият интелект ще може да създава и управлява собствен бизнес през следващите пет години, прогнозира съоснователят на DeepMind - подразделението за изкуствен интелект на Google, Мустафа Сюлейман.
По време на дискусия в рамките на Световния икономически форум, посветена на AI, Сюлейман, който в момента е изпълнителен директор на Inflection AI, беше попитан колко време ще отнеме на изкуствения интелект да издържи изпит, подобен на теста на Тюринг (проверка дали компютърът има "разум" в човешкия смисъл на думата).
Преминаването на подобен тест би означавало, че технологията е постигнала усъвършенствани човешки възможности, които някои експерти наричат AGI, или изкуствен общ интелект.
Според Сюлейман, съвременната версия на теста на Тюринг ще бъде да се оцени дали AI е способен да действа като предприемач, мениджър на мини-проекти и изобретател, който може да предлага, произвежда и продава продукти с цел печалба.
Той е на мнение, че изкуственият интелект ще може да демонстрира тези бизнес способности преди 2030 г. и то евтино.
"Убеден съм, че рамките на следващите пет години, и със сигурност преди края на десетилетието, ние не само технологично ще имаме тези възможности, но те ще бъдат и широко достъпни, и евтини, потенциално дори с отворен код“, коментира предприемачът в Давос.

По думите му това може изцяло да промени световната икономика. Мустафа Сюлейман прогнозира още, че алгоритмите за изкуствен интелект имат потенциала да се превърнат в инструмент, който фундаментално да замести труда в дългосрочен план.
Той е на мнение, че през следващите пет години ще бъдат създадени AI асистенти, които ще повишат производителността на труда и ще обработват детайлно широк набор от данни.
"Ще могат да обмислят и планират деня ви, да ви помагат да приоритизирате времето си, да изобретявате нови неща и да бъдете много по-креативни“, коментира Сюлейман пред CNBC.
Той обаче уточнява, че терминът „интелигентност“, когато се говори за AI, все още е доста неясна и "мъглява" концепция.
Експертът смята, че изследователите би трябвало да се съсредоточат върху възможностите на AI в реалния живот и практическото им приложение, отколкото върху абстрактната дискусия за това колко са "интелигентни".
"Хората трябва да се отдръпнат от вълнуващата дефиниция, ръководена от инженерни изследвания, която сме използвали в продължение на 20 години и да се съсредоточат върху това какво могат да правят тези технологии“, казва Сюлейман.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Луксозен жилищeн круиз - първата плаваща синя зона
преди 1 минИталиански регион плаща €100 000, за да се преместите в него. Каква е уловката?
преди 20 минШвейцария се цели в заможни туристи, но на каква цена?
преди 1 часНай-богатите хора в света през 2025 г.
преди 1 часПредставиха най-сложния ръчен часовник в света
преди 2 часаНови правила за пътуване във Великобритания. Какво трябва да знаете?
преди 3 часаПрочети още
Отиде си холивудската звезда Вал Килмър
darik.bgПутин започва най-голямата мобилизация в руската армия от години
darik.bgЗащо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgЦСКА без четирима срещу Локомотив София
dsport.bgКрумовград избра новия си треньор
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg