Не е тайна, че Бил Гейтс е оптимистично настроен по отношение на изкуствения интелект. Той отива и по-далеч, прогнозирайки, че технологията ще бъде трансформираща за всички ни през следващите пет години.

Възходът на AI предизвика страх и съмнения, че технологията ще елиминира милиони работни места по света. Тази седмица Международният валутен фонд съобщи, че около 40% от работните места в световен мащаб могат да бъдат засегнати от възхода на изкуствения интелект.

Гейтс не изразява категорично несъгласие с това схващане, но вярва, че всяка нова технология първо носи страх, а след това и нови възможности.

„При повишаването на селскостопанската производителност през 1900 г. хората си казват: „Хей, какво ще правим ние?“ Всъщност, бяха създадени много нови неща, много нови категории работни места и ние сме много по-добре, отколкото когато всички вършеха селскостопанска работа“, дава за пример Гейтс.

В интервю за CNN милиардерът прогнозира, че изкуственият интелект ще направи живота на всеки по-лесен. Той посочва лекарите, на които AI може да помогне да се справят с документите си, които са „част от работата, която не харесват“.

Тъй като няма нужда от „много нов хардуер“, Гейтс казва, че достъпът до AI ще бъде през телефона или компютъра ни, които вече сме свързали през наличната интернет връзка.

Той също така посочва, че подобренията в AI, донесени от ChatGPT-4 на OpenAI, са „драматични“, защото той „по същество може да чете и пише“, така че е „почти като да имаш бели якички, които да бъдат учители, да дават здравни съвети, да помагат при писането на код, както и при обажданията за техническа поддръжка.“

Според Гейтс, включването на тази технология в образователния или медицинския сектор ще бъде „фантастично“.

Microsoft има многомилиардно партньорство с OpenAI, а Гейтс е един от най-големите акционери в технологичния гигант.

Целта на Фондация Гейтс е да гарантира, че разликата в състоянието на хората в бедните страни и на тези в богатите ще се стопява по-бързо, обяснява Гейтс пред CNN на Световния икономически форум в Давос. „В крайна сметка, недостигът на лекари и учители е много по-остър в Африка, отколкото на Запад,“ допълва милиардерът.

Доклад на МВФ от тази седмица изразява по-песимистична гледна точка. Според организацията, AI ще задълбочи неравенството по света без намесата на политиците.

Всичко за благотворителност

Гейтс притежава 140 милиарда долара, което го прави четвъртия най-богат човек на Земята, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Но той вероятно все още щеше да носи титлата „най-богатия човек в света“, ако не се беше ангажирал да раздаде състоянието си за благотворителност.

Милиардерът казва, че не се притеснява от загубата на богатството си. „Имам повече от достатъчно пари за собственото си потребление“, допълва Гейтс. „Надявам се да сляза надолу в класацията и ще бъда горд, когато отпадна от нея напълно.“

Съоснователят на Microsoft и бившата му съпруга Мелинда Френч Гейтс обещаха да дарят по-голямата част от богатството си на фондацията, която създадоха заедно преди 20 години, както и за други филантропски начинания.

През 2022 г. Гейтс обяви намерението на фондацията да раздава 9 милиарда долара годишно до 2026 г. Той каза, че е „развълнуван, че ще има толкова голямо въздействие“ върху организациите, които ги получават.

Милиадерът и негови съмишленици, като Уорън Бъфет, са дарили около 100 милиарда долара на Фондация Гейтс. При темп от 9 милиарда долара годишно, технологичният гуру очаква да е раздал всичките си пари след около 20 години.