Валутите са кръвоносната система на международната търговия и инвестициите, а тяхната стойност зависи от различни фактори. Обикновено тя се изразява под формата на обменни курсове, които показват съотношението между цената на една валута спрямо друга.
Това съотношение е резултат от сложно взаимодействие на търсене и предлагане, вариращо постоянно в отговор на различни икономически и политически фактори.
Принципите на валутния обмен обаче са преминали през различни исторически периоди, а свободната валутна търговия не винаги е била възможна.
Какво представлява златният стандарт и защо е изоставен?
Валутните пазари съпътстват човечеството от самото начало на търговията. Древните цивилизации са използвали метални монети, чиято стойност се определяла от теглото и съдържанието на ценния метал в тях.
Първият истински валутен пазар е създаден в Амстердам през 16-и век. Той е давал възможност на търговците да обменят валути свободно, стабилизирайки обменните курсове.
През 1875 г. е въведен т. нар. златнен стандарт. Той обвързвал стойността на валутите с размера на златните резерви на държавите. Златото е избрано за еталон поради своята рядкост, ковкост, устойчивост на корозия и трудно добиване.
Плюсовете на златния стандарт са свързани с това, че той ограничава способността на правителствата да печатат прекалено много пари, предотвратявайки инфлацията и насърчавайки отговорните фискални политики.
Той също така улеснява международната търговия чрез осигуряване на фиксирани обменни курсове. На системата обаче й липсва гъвкавост, което затруднява държавите да се приспособят към икономическите сътресения.
Освен това, обезпечаването на парите с ограничен ресурс, като златото ограничава растежа на паричното предлагане, потенциално възпрепятствайки икономическата експанзия.
Златният стандарт, в крайна сметка, се разпада в началото на 70-те години на миналия век поради различни фактори, включително войната във Виетнам и глобалните икономически дисбаланси.
Днес доминират гъвкавите обменни курсове, базирани изцяло на търсенето и предлагането, макар че все още има държави, например Китай, които прилагат различни форми на валутен контрол.
Как работи световният валутен пазар?
Глобалният валутен пазар, известен и като FOREX (от англ. foreign exchange), е механизмът, който позволява на купувачите и продавачите да определят стойността на всяка валута чрез баланса между търсене и предлагане.
Когато една валута е обект на голямо търсене поради силната икономика на съответната държава, политическата стабилност или атрактивните лихвени проценти, нейната стойност се повишава.
Принципът е абсолютно същия, когато има много хора, желаещи да закупят ограничен брой билети за популярен концерт, например.
Централните банки играят решаваща роля от гледна точка на предлагането, тъй като те контролират количеството пари в обращение. Увеличаването на предлагането обикновено отслабва валутата, точно както пускането на повече билети за концерт или футболен мач намалява индивидуалната им стойност.
От какво зависи цената на валутите?
Няколко фактора извън основните пазарни сили играят значителна роля при оценката на валутите - икономическите показатели, търговския баланс, лихвените проценти, политическата ситуация и интервенциите на правителствата и централните банки.
Една стабилна икономика с ниска инфлация и стабилен ръст на брутния вътрешен продукт насърчава доверието, привлича инвестиции и повишава стойността на валутата.
По-високите лихвени проценти стимулират чуждестранните инвеститори, увеличавайки търсенето на валутата и повишавайки нейната стойност. Несигурността и политическите вълнения често водят до обезценяване на валутата, тъй като инвеститорите започват да избягват риска, който произтича от притежаването ѝ.
Валутите на страните, които изнасят по-голям обем стоки и услуги, отколкото внасят, обикновено се търсят повече.
Правителствата и централните банки могат да се намесват на пазара, за да повлияят на валутната стойност. Чрез покупка или продажба на валута, централните банки могат да манипулират търсенето и предлагането, като се стремят към постигане на стабилност или конкретни икономически цели, например насърчаване на износа.
На валутния пазар могат да се наблюдават и спекулативни атаки от чуждестранни играчи. Координираната продажба на определена валута от спекулантите може да предизвика бързото ѝ обезценяване, което понякога се използва за налагане на промени в политиката.
Алтернативни системи на парично предлагане
В днешно време съществуват и няколко алтернативи на свободния валутен пазар, като валутните бордове са един типичен пример за това.
Това е форма на фиксиран валутен курс, при който паричната единица на дадена държава е обвързана с водеща световна валута, най-често щатски долар или евро. Подобна система действа и в България от 1997 г. - у нас курсът на лева е фиксиран с този на еврото.
Централната банка трябва да поддържа резерви в базовата валута, еквивалентни на местното парично предлагане. Това налага строга парична дисциплина и може да насърчи ниска инфлация и стабилни обменни курсове, привличайки чуждестранни инвестиции.
Валутният борд обаче отнема гъвкавостта на централната банка, ограничавайки способността ѝ да реагира на икономически шокове или да стимулира растежа.
Има и други алтернативи на свободните валутни курсове, като плаващото и управлявано съотношение. При тях централните банки се намесват на пазара, за да изгладят колебанията, но все пак позволяват известна гъвкавост.
Валутните съюзи, като еврозоната, пък позволяват на няколко държави да споделят една и съща валута, елиминирайки рисковете от обменния курс в рамките на съюза.
Разбирането на оценката на различните валути изисква оценяване на динамичното взаимодействие на пазарните сили, икономическите основи и политическия контекст.
И докато златният стандарт и останалите форми на паричен обмен, различни от пазарните, са останали в историята, тяхното наследство и научените уроци продължават да оформят сложния танц на валутите в съвременния глобализиран свят.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Учени се опитват да създават нови острови на Малдивите
08.09.2024Милионерите се местят в пет европейски града
08.09.2024Какво представляват pump-and-dump схемите и как да не станем тяхна жертва?
08.09.2024Сутрешните навици на технологичните босове
08.09.2024Защо Япония промотира четиридневната работна седмица?
08.09.2024Испания се позиционира като луксозна дестинация
08.09.2024Прочети още
Бонбони тип „маршмелоу“ с опасен консервант заливат търговската мрежа
darik.bgПрестиж, слава и пари: Какво се крие зад поредния грандиозен скандал в света на красотата? (ВИДЕО И СНИМКИ)
darik.bgКолко струва на семейния бюджет подготовката на първокласник?
darik.bgЯник Синер покори Ню Йорк и грабна US Open!
dsport.bg14 300 бяха 12-ият играч за България
dsport.bgВсичко, което трябва да знаете за енергийните прахове
9meseca.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bgКак да обзаведем идеалната детска стая?
idei.bg6 „безсмъртни“ стила в интериорния дизайн, които едва ли някога ще излязат от мода
idei.bg