Ако през тази зима сте се възползвали от покрити с обилен сняг планини, за да покарате ски или сноуборд, това изживяване скоро би могло да се превърне в отдалечаващ се спомен.

Ново проучване установява, че ерата на надеждното и щедро снежно покритие вече е отминала заради климатичната криза.

Щатската ски индустрия е изгубила над 5 млрд. долара през последните две десетилетия заради причиненото от хората глобално затопляне, според новото проучване, което е в резултат на все по-редките снеговалежи в планинските вериги.

Предишни проучвания сочеха, че на много места валежите вече са под формата на дъжд, а не на сняг, поради покачващите се температури.

Тази ситуация, според новото проучване, е скъсила средната продължителност на ски сезона в САЩ с между пет и седем дни за последния половин век, което коства на индустрията средно 252 млн. долара годишно под формата на изгубени приходи и нарастващи разходи за производството на изкуствен сняг.

“Вероятно сме отминали ерата на пика на ски сезоните,” казва Даниел Скор, учен в Университета във Ватерло в Канада, който провежда проучването заедно със свои колеги от Университета в Инсбрук. “Климатичните промени са развиваща се бизнес реалност за ски индустрията и за туристическия сектор.”

Необичайно топлите зими в части от САЩ, както и в ски курорти в Европа, са пример за увеличаващите проблеми по отношение на това любимо занимание за много хора.

Планини във Франция, Австрия и Босна остават почти напълно без сняг, което води до спиране на работата на ски лифтове и на курорти.

В САЩ обекти в западната част на страната отчитат по-малко от половината от стандартното количество снеговалежи, което принуждава курорти да произвеждат повече сняг или да ограничават предложенията си за скиорите.

“Рекордно високите температури през тази зима предоставиха поглед към бъдещето,” казва Скор. “Това тества лимита на производството на сняг на много места и промени ски посещенията и предпочитанията за дестинация на много скиори.”

Миналата година беше най-горещата в историята, а 2024 г. я последва с нови температурни рекорди през януари и февруари.

Отсъствието на нормална зима на много места е очевидно в планините, като липсата на сняг не само възпрепятства зимните спортове, но и излага на риск важен източник на вода в лицето на топящата се снежна покривка, която захранва реки и потоци през цялата пролет.

Съкращаването на ски сезоните вече е очевидно, според новото проучване, което сравнява зимите от 60-те и 70-те години с двете десетилетия от 2000 г. насам.

Очаква се то да продължи със затоплянето на планетата заради изгарянето на изкопаеми горива, като ски сезоните ще бъдат съкратени с между 14 и 33 до 50-те години на този век, дори и ако светът успее да ограничи значително затоплящите планетата вредни емисии и да разработи усъвършенствани методи за производство на сняг.

Ако светът не успее да ограничи емисиите, бъдещето е още по-мрачно, според прогнозите в проучването - ако това се случи, до средата на века условията за ски в до 2 месеца от годината може да бъдат изгубени.

“Средната продължителност на ски сезоните във всички регионални пазари в САЩ се очаква да се свива в идните десетилетия при всички възможни сценарии за емисиите,” казва Скот.

“С колко зависи от способността на всички страни да спазват ангажиментите си за намаляване на емисиите от Парижкото споразумение за климата и от това дали глобалното затопляне ще бъде ограничено под 2 градуса по Целзий,” допълва той.