Монетите, които се хвърлят във величествения фондан „Ди Треви“ в Рим с пожелания за любов, здраве или завръщане във Вечния град, осигуряват практическа помощ на хора, които туристите никога няма да срещнат.

От стотици години, когато са в Рим, посетителите се стичат към фонтана, за да си намислят желание, следвайки легендарния ритуал.

В днешно време монетите престояват там няколко дни, преди да бъдат извадени и да се озоват в римското подразделение на световната католическа благотворителна организация Caritas, където купищата монети се преброяват и се използват за финансирането на хранителна банка, обществена кухня и проекти за бедните.

През 2022 г. от Caritas са събрали монети на стойност 1.4 млн. евро от фонтана, като очакванията за 2023 г. са още по-големи. Рим е един от най-посещаваните градове в света с 21 милиона туристи годишно.

Изваждането на монетите от фонтана е зрелище само по себе си, в което участват работници от регионалната компания за комунални услуги ACEA, които балансират на ръба на огромния бароков фонтан, използвайки четки с дълги дръжки и смукателни маркучи.

След това монетите се предават на Caritas, където се подсушават със сешоари за коса и сушилни за прибори и се сортират и преброяват.

Около фонтана има табели, които указват, че монетите ще се използват за благотворителни цели, което радва много от туристите, позиращи край една от най-популярните забележителности в града.

През деня и вечер около фонтана има тълпи от хора, които позират за снимки. Легендата гласи, че ако хвърлите във фонтана монета с дясната ръка през лявото си рамо, ще се завърнете в Рим. Хората с най-голяма охота добавят и свои лични желания.

Фонтанът „Ди Треви“, завършен през 1762 г., краси фасадата на двореца Поли в центъра на Рим.

Това е мястото, на което италианският филмов режисьор Федерико Фелини заснема една от най-известни сцени в киното във филма “Сладък Живот ” (La Dolce Vita), в която Анита Екберг влиза във фонтана и приканва Марчело Мастрояни да се присъедини към нея.

Влизането във фонтана днес е забранено, а туристите биват глобявани, ако го направят.

Сортиране на монетите

Два пъти в седмицата до четирима работници събират монетите, казва Франческо Приско, мениджър в ACEA. Фонтанът пък се източва за почистване два пъти в месеца.

“Дейностите по събирането на монетите и почистването се извършват възможно най-бързо, за да се ограничи времето, в което той не работи,” допълва Приско.

След събирането на монетите те отиват в офиса на Caritas, където служителят Фабрицио Маркиони ги разстила върху голяма маса за изсушаване. На дъното на фонтана обаче не се намират само монети. Работници са вадили от там бижута, зъбни протези, религиозни медали и дори пъпна връв.

До фонтана има надписи, които предупреждават монетите да не се крадат. През годините е имало такива опити, в някои случаи с магнити, прикрепени към дълъг прът.

Близо до главната гара на Рим се намира супермаркет на Caritas, известен като Casilina Emporium, който разпределя храна на жители на града в нужда, които могат да я закупят с точки в специална карта, издадена от организацията.