Родителите редовно се притесняват за това как децата им ще се справят в света като възрастни. Ще бъдат ли щастливи и добре приспособени, като пораснат? Ще имат ли добра работа и ще живеят ли добре?

Всяко дете е различно и се развива със собствени темпове. Някои стратегии обаче са доказано по-ефективни от други, когато става въпрос за отглеждането на успели деца.

Ето пет начина, по които родителите могат да помогнат за бъдещите успехи на децата си, според психолози и други експерти по родителски грижи.

Дайте приоритет на самоувереността пред самочувствието

Може да използвате “самоувереност” и “самочувствие” взаимозаменяемо. Когато става въпрос за отглеждането на успяло дете обаче, едното нещо е по-важно от другото, казва пред CNBC образователният психолог Мишел Борба.

Самочувствието представлява това как гледаме ние на себе си като цяло. Самоувереността е отражение на това колко уверени сме в нашите собствени способности в дадена ситуация. 

Двете концепции са свързани, но проучвания показват, че самоувереността е по-добър индикатор за бъдещи успехи, защото помага за затвърждаване на убедеността на децата в това, че техните умения и усилия ще доведат до силни резултати — като получаването на добри оценки или добро представяне в спортните дисциплини.

“Истинската самоувереност е резултат от това да се справяте добре, да се сблъсквате с препятствия, да създавате решения и да се изправяте отново сами,” казва Борба.

Родители могат да повишат по най-добрия начин самоувереността на децата, като направят стъпка назад и им позволят да успяват или да се провалят сами, вместо да кръжат над тях и да се опитват да решават проблемите им вместо тях, отбелязва Борба.

Това може да им помогне да се научат да се „изтупват от прахта“ и да опитват отново, ако не успеят, както и да вярват, че в крайна сметка, ще успеят.

Учете ги на самоконтрол

Самоконтролът помага за определянето на бъдещите успехи, сочат проучвания. Когато децата се научат да игнорират ненужните разсейвания и да контролират собствените си емоции и поведение, те обикновено израстват по-умни и по-мотивирани, според продължило с десетилетия проучване на Университета на Отаго в Нова Зеландия.

“Да станеш човек, чието внимание не може да бъде отвлечено, е най-важното умение на 21-ви век и едно от тези, на които родителите не учат децата си,” казва авторът и експерт по психология Нир Еял през 2019 г.

Еял препоръчва да започнете отрано. Малките деца могат да започнат да разбират понятието време, което означава, че родителите могат да започнат да обясняват важността на разпределянето на времето, за да се съсредоточат върху важни дейности за развитие.

Децата могат дори да се научат на самоконтрол чрез игри.

Предоставяйте им самостоятелност

Способността да се самомотивират е една от двете важни черти, които могат да помогнат на децата да се превърнат в успели възрастни, казва детският психолог доктор Това Клайн (другата е увереността.)

Задайте очаквания към вашето дете с негово участие, когато става въпрос за неща от ежедневието, като това да са готови за училище, да избират следучилищни дейности и да изпълняват задълженията си вкъщи, казва авторът на бестселъри и експерт по родителските грижи Естер Войчицки.

“Колкото повече се доверявате на децата си да вършат неща сами, толко по-овластени ще бъдат те,” казва Войчицки.

Еял също така предлага използването на тактики, като сключването на “споразумения за усилия” с децата, при които те поемат ангажимент за конкретни ограничения по отношение на неща, които ги изкушават и разсейват, като например едночасов лимит за използване на електронни устройства на ден.

Не се напрягайте относно съвършенството

Войчицки отглежда три успели деца — лекар и двама ръководители на популярни компании, но никога не е изисквала съвършенство от тях. Това оказва голяма разлика, отбелязва тя.

Предоставете на децата си възможност да се провалят и се отнасяйте към техните грешки и неуспехи със съчувствие, а не с укор, за да им помогнете да поддържат своята увереност, докато се научат да ценят неуспехите като възможности за научаване на урок, съветва тя.

“Майсторството означава да правите нещо толкова пъти, колкото е необходимо, за да го направите правилно. Аз исках да възнаграждавам научаването на нови неща и усърдната работа, а не това, че нещо е свършено от първи опит,” пише тя.

Перфекционизмът не увеличава вероятността децата ви да успеят в бъдеще и може да допринесе за проблеми с психическото здраве, като безпокойство и ниско самочувствие.

Можете да научите децата си да преформулират начина, по който мислят за допускането на грешки, като открито обсъждате ваши грешки, как сте решавали проблеми и какво сте научили по време на този процес, казва Алисън Бътлър, преподавател по психология в университета Брайънт.

Говорете за финансова грамотност

Никога не е късно да образовате децата си за парите – как да ги изкарват, как да ги харчат умно и да ги спестяват, докато в същото време планират бъдещето. Повечето ученици в САЩ не научават тези уроци в училище, което може да им струва пари като възрастни, според проучване от 2023 г.

Експертът по родителски грижи Марго Мачол Бисноу е разговаряла със 70 успели възрастни за своята книга от 2022 г. “Да отгледаш предприемач: Как да помогнете на децата си да постигнат своите мечти.”

Преподаването на финансова грамотност е била често срещана тема сред тези родители, установява тя.

“Въпреки че родители, с които разговарях, никога не са оказвали натиск върху децата си в посока високо платена работа, всичките те са полагали усилия да образоват децата си за парите под една или друга форма,” казва Бисноу.

Можете да предоставяте на децата си джобни и да настоявате да спестяват пари, за да си купуват неща, които искат и от които нямат непременно нужда, като нов чифт ролери, казва тя.

Може също така да опитате да говорите с децата си за парите по практични начини, като например обсъждате колко струват различни неща от ежедневието, казва Алекса фон Тобел, инвеститор и основател на онлайн компанията за финансови консултантски услуги LearnVest.

Учете децата си, че парите не са нищо повече от “инструмент, който ви помага да живеете по начина, по който искате,” казва фон Тобел. “Парите не са предназначени да бъдат боготворени. Нито пък да бъдат пренебрегвани.”