Централната банка на Япония е на път да сложи край на осемгодишната политика на отрицателни лихвени проценти, съобщава Reuters. 

Очакваните исторически увеличения на заплатите засилват перспективата за отклонение от мащабната стимулираща програма на институцията. Вътрешните приготовления за излизане от ерата на отрицателните лихви са в процес на работа, откакто Казуо Уеда встъпи в длъжност като гуверньор на централната банка през април миналата година и са приключили в края на 2023 г., твърдят източници, близки до институцията. 

Няколко представители на Банката на Япония, включително и самият Уеда, наскоро подчертаха, че времето за преминаване от отрицателни към нулеви и положителни ставки ще зависи от резултата от тазгодишните преговори за годишните заплати между работници и работодатели.

Огромните увеличения на заплатите, предложени от големи фирми като Toyota Motor този месец, най-внушителните за последните 25 години, "разчистват пътя" на центалните банкери да премахнат постепенно икономическите стимули. 

Ако бордът смята, че условията са правилни, Банката на Япония ще поддържа основният лихвен процент в диапазона от 0 до 0.1%, като плаща 0.1% лихва върху свръхрезервите, които финансовите институции държат в централната банка.

BOJ вероятно ще вземе окончателно решение дали да "дръпне спусъка" следващата седмица или да отложи решението до април, след като проучи предварителните резултати от разговорите за заплатите на големите фирми.

"Ако големите компании предлагат мащабни увеличения на заплатите, много вероятно е по-малките да последват примера им до известна степен, за да могат да наемат достатъчно персонал“, каза Йошики Шинке, старши изпълнителен икономист в Dai-ichi Life Research Institute.

"Проучването на Rengo ще даде на BOJ важна причина да прекрати отрицателните лихви през март“, каза той.

Анкета, проведена през март, показа, че 35% от икономистите очакват Банката на Япония да сложи край на отрицателните лихви на двудневната среща, приключваща на 19 март. спрямо 7% за предходния месец. Мнозинството обаче (62%) предвиждат подобно действие чак на следваща среща, насрочена за 25-26 април. 

Тъй като краят на отрицателните лихвени проценти се възприема като неизбежен, вниманието на пазара сега се насочва към всички възможни "улики", които Банката на Япония би могла да даде за темпото на повишаване на лихвените проценти след това.

Уеда каза, че централната банка ще поддържа благоприятни парични условия дори след прекратяването на отрицателните лихвени проценти и ще избегне причиняването на "трусове" в текущата стимулираща политика, предвид несигурността относно икономическите перспективи.

Всички насоки относно бъдещата политика, която Банката на Япония би могла да предложи след прекратяване на отрицателните лихви, вероятно ще бъдат в съответствие с тези коментари. 

При предишния управител Харухико Курода Банката на Япония разгърна огромна програма за изкупуване на активи през 2013 г., за да подкрепи растежа и да увеличи инфлацията до нейното целево ниво от 2%.

Централната банка въведе отрицателни лихви през 2016 г., тъй като ниската инфлация я принуди да промени своята програма за стимулиране.

Миналата година обаче рязкото поевтиняване на японската йена повиши цената на вноса и засили обществената критика към ултра-ниските лихвени проценти в Япония. 

Краят на отрицателните краткосрочни лихви ще бъде първото повишение на лихвените проценти в Япония от 2007 г. насам.