
Археолози откриха останки от близо 3000-годишен комплекс на маите в Гватемала, разкривайки светилища, пирамиди и уникална канална система, които биха могли да хвърлят допълнителна светлина върху древната цивилизация.
Комплексът е открит на три места - Лос Абуелос, Петнал и Камбраял - близо до значимия обект на маите Уаксактун в региона Петен в Северна Гватемала, се казва в изявление на министерството на културата на страната.
Цивилизацията на маите е възникнала около 2000 г. пр.н.е. и е достигнала своя разцвет между 400 и 900 г. сл. Хр., предимно на територията на днешните Мексико и Гватемала.
По време на разцвета й са се строяли храмове, пътища, пирамиди и други паметници и са се развивали сложни системи от писменост, математика и астрономия.
Лос Абуелос, което на испански означава „Баба и дядо“, се намира на около 21 километра от Уаксактун и получава името си от две човекоподобни скални фигури, открити в него, според министерството.
Тези фигури, заедно с няколко светилища, предполагат, че това е било важно място за ритуали на маите, смята Луис Родриго Карийо, заместник-министър на културата и спорта на Гватемала.
„Тук се намира един от най-важните ритуални центрове в региона със забележителни светилища, които помагат да преоценим разбирането си за историята на маите“.
На изток от Лос Абуелос се намира Петнал, който се отличава с 33-метрова пирамида. На върха ѝ са разположени две запазени стаи, украсени със стенописи, изобразяващи различни символични изображения, според Карийо.
В Камбраял, на около 4.8 километра от Лос Абуелос, учените са идентифицирали „уникални“ водни канали в дворец, което отбелязва забележително откритие, съобщава министерството.
„Тези обекти образуват неизвестен досега градски триъгълник, за чието съществуване не знаехме. Новите археологически открития са свидетелство за величието на културата на маите, което днес правим известно на целия свят“.
Откритията са направени от гватемалски и словашки археолози, заедно с международни експерти, в рамките на регионалния археологически проект Уаксактун (PARU) и с подкрепата на Университета Коменски в Братислава, Словакия.

Нови обекти на маите
Макар и рядко, откритията на нови обекти на маите все още се случват от време на време, благодарение на нови изследвания и технологични подобрения.
През април археолози откриха мистериозен 1700-годишен олтар, съдържащ човешки останки, в древния град Тикал, на около 23 километра южно от Уаксактун.
Въпреки че е открит в разрушен град на маите, археолозите смятат, че не е украсен от тях, а е дело на художници, обучени на стотици километри разстояние в Теотиуакан.
През последните години учените намериха и нови обекти, използвайки технология за лазерно картографиране, разкривайки взаимосвързаността на градовете и селата на маите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Банкирането днес: AI, all-in-one приложения и свърхперсонализация
преди 4 часаЗаради граничен спор: Тайланд забрани на туристи да посещават съседна държава
преди 4 часаДъщерята на Бил Гейтс използвала ChatGPT, за да популяризира своя бизнес
преди 5 часаСветият Граал на автоматизацията: Робот вече може да разтоварва камион
преди 5 часаС колко поскъпват имотите у нас през първото тримесечие на 2025 г.?
преди 5 часаKinebar - златно кюлче с вграден "печат"
преди 6 часаПрочети още
Стотици пожарникари се борят с огъня на гръцкия остров Хиос
darik.bgКомисията по външни работи на ЕП прие доклада за напредъка на РСМ
darik.bgФакт ли е примирието? Израел твърди, че Иран продължава да нанася удари (ОБНОВЕНА)
darik.bgЮжна Америка спасява Световното клубно първенство
dsport.bgПоследният оцелял викинг поднови договора си с ЦСКА
dsport.bgЕньовден: празник на здравето и билките
9meseca.bg