Европейският съюз отдавна осъжда публично малкия размер на своите банки, но националните правителства на страните-членки отново се очертават като основна пречка за някои от най-амбициозните сделки в региона.

Испания обмисля дали да се намеси в придобиването на Banco Sabadell SA от BBVA SA, а италианското правителство се стреми да възпрепятства закупуването на Banco BPM SpA от UniCredit SpA. В Берлин новата администрация, както и старата преди нея, иска Commerzbank AG да остане независима и германска, вместо да бъде придобита от UniCredit.

Политическото неодобрение заплашва да подкопае най-голямата вълна от сделки в европейското банкиране от финансовата криза преди почти две десетилетия. И докато компаниите в САЩ се консолидираха допълнително оттогава, сливанията на големи банки са изключителна рядкост в Европа, вследствие на което индустрията остава фрагментирана и изпитва затруднения да се конкурира с банките от Уолстрийт.

Усилия за промяна в последно време бяха насочени към Южна Европа, като Италия и Испания, две държави, които бяха особено силно засегнати от последиците от кризата от 2008 г., се очертаха като огнища за сключване на сделки. След като изчистиха балансите си, някои от най-големите банки отново насочват поглед към придобивания, тъй като нарастващите печалби от по-високите лихвени проценти покачват цените на акциите им.

Банките се стремят към сключването на сделки, въпреки факта, че европейските усилия за допълване на единния пазар в региона с пълен банков съюз и съюз на капиталовите пазари са в застой от години. На практика всички предложени придобивания са на местно ниво или на чуждестранни пазари, на които купувачите вече присъстват.

Най-голямата пречка обаче се оказва политическото противопоставяне, въпреки че лидери от Франция до Германия често подкрепят на думи необходимостта за създаване на европейски шампиони.

„В последно време всички правителства разглеждат много по-внимателно“ предложените банкови сделки, заяви пред Bloomberg главният изпълнителен директор на UniCredit Андреа Орчел. „Това се вижда в цяла Европа, от Испания до Италия и Германия.“

Малко след като BBVA отправи преди година непоискана оферта за по-малкия си местен конкурент Sabadell, Мадрид пръв изрази недоволството си, позовавайки се на опасения относно конкуренцията. Правителството подкрепя потенциално обединение между Sabadell и друга местна банка, съобщи Bloomberg News. Администрацията на премиера Педро Санчес има срок до края на юни, за да реши дали иска да наложи ограничения върху сделката.

Германия беше следващата, като заяви, че е била изненадана от това, че UniCredit е използвала предлагането на държавни акции през септември в Commerzbank, за да закупи значителен дял в банката и след това да го увеличи чрез деривативни инструменти. Бившият канцлер Олаф Шолц, който преди това призоваваше за финализиране на европейски банков съюз, разкритикува тези действия като „враждебни“. Новото правителство с канцлер Фридрих Мерц ясно заяви миналата седмица, че е малко вероятно да смекчи тази позиция.

Италианското правителство на премиера Джорджа Мелони се присъедини към хора, след като непоисканата оферта на UniCredit за Banco BPM през ноември обърка плановете му да използва банката като градивен елемент за създаването на нова голяма банкова група в страната. Рим, който критикуваше Берлин за противопоставянето му на поглъщането на Commerzbank, по-късно наложи условия за придобиването на BPM, които накараха UniCredit да обмисли прекратяване на офертата.

Предложените сделки са логични, ако се има предвид логиката чисто на индустрията, казват анализатори. Европейските банки трябва да се консолидират, за да увеличат допълнително рентабилността и възнагражденията за инвеститорите. Дори след възстановяването на цените на акциите на европейските банки през последните няколко години, когато лихвените проценти се повишиха, пазарните оценки в блока остават под тези на конкурентите в САЩ.

Европейските банки „изостават по мащаб от конкурентите си в САЩ и Азия“, посочиха наскоро анализатори на Bloomberg Intelligence.

„Само времето ще покаже дали стремежите на UniCredit към Banco BPM и Commerzbank, както и опитът на BBVA да придобие Sabadell, ще отбележат ранните етапи на нова ера за сливания и придобивания сред европейските банки“, казва анализаторите. „Въпреки това, възможността за създаване на по-големи европейски институции чрез подобни сделки очевидно съществува.“

Водещият финансов регулатор на ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ), също предупреди, че банковата индустрия на континента е фрагментирана, заявявайки, че придобиванията могат да помогнат за постигане на икономии от мащаба. ЕЦБ също така очерта потенциални рискове, до които придобиванията от чуждестранни банки могат да доведат, като например по-голяма експозиция към други държави.

„Трансграничната интеграция на банковите пазари предлага предимства“, заяви ръководителят на банковия надзор на ЕЦБ Клаудия Бух в свое изказване през април. „Тя позволява на банките да използват най-съвременните технологии, да се възползват от икономии от мащаба и да подобряват диверсификацията на риска.“

Причините правителствата да се противопоставят на различните сделки се различават в отделните случаи, но общата тема е, че целта на поглъщането играе важна роля и в техните юрисдикции. Германското правителство многократно е подчертавало ролята на Commerzbank във финансирането на местната икономика, докато Испания изказа опасения относно условията за кредитиране на малки и средни предприятия.

Не всички сделки се сблъскват с противопоставяне от страна на правителството, особено ако се вписват в по-общите цели на администрацията. Рим не изрази никакви опасения относно неотдавнашното придобиване на компанията за управление на активи Anima Holding SpA от страна на Banco BPM и дори подкрепя предложеното поглъщане на Mediobanca SpA от Banca Monte dei Paschi di Siena SpA. Италия продължава да бъде голям акционер в Monte Paschi.