В град Донкастър, който се намира в северната част на Англия, за 100 000 долара можете да си купите къща с четири спални. В Дубай тази сума ще ви осигури луксозен апартамент с четири спални... за една нощ. 

The Royal Mansion - най-скъпият апартамент в света, се намира на 18-ия и 19-ия етаж на хотел Atlantis The Royal. Предлага се с 1100 квадратни метра мраморни подове, тераса с инфинити басейн, парна баня, шампоан Hermès, халати за баня за 500 долара, мини бар (който съвсем не е "мини" и, естествено, иконом.

Разкошът и цената на Royal Mansion трудно могат да бъдат надминати. Но подобни луксозни имоти се отдават под наем на все повече места по света - от делтата на Окаванго в Ботсвана до остров Кенгуру в Южна Австралия.

Саудитска Арабия строи екокурорти на брега на Червено море с общо 8000 стаи, които местните предприемачи наричат „новите Малдиви“. 

Лондонската BT Tower също се превръща в хотел от висок клас, а за богатите пътешественици новите предложения не се появяват достатъчно бързо, за да задоволят огромното търсене, пише The Economist.  

Жажда за лукс

За разлика от хотелите от средния клас, луксозните се намират в разгара на истински бум. Консултантската компания Grand View Research очаква туристите да похарчат 1.5 трилиона долара за луксозни пътувания тази година, което връща индустрията почти на нивата отпреди пандемията. 

До 2030 г. разходите за премиум пътувания се очаква да достигнат 2.3 трлн. долара. Голяма част от тази сума ще отиде за настаняване. Броят на наличните луксозни стаи може да достигне 1.9 милиона спрямо 1.6 милиона миналата година.

Но, въпреки това, хотелиерите имат проблеми да се справят с търсенето.

Една от причините е, че има все повече заможни туристи, които стават по-богати. През 2012 г. в света е имало общо 29 милиона милионери в долари, според швейцарската банка UBS. До 2022 г. тази цифра се е удвоила до близо 60 милиона.

Колективното състояние на тези хора надхвърля 200 трилиона долара. Все повече от тях идват от държави и градове, които иначе са със средни доходи или дори бедни.

Предвижда се броят на милионерите в Бразилия почти да се удвои до 2027 г. до около 800 000 души, а в Индия само тази година ще се появят нови 7000 души с нетно богатство от 30 милиона долара или повече, в допълнение към други 13 000, които имаше миналата година.

"Неприлично богатите" обаче не са единствените, които се впускат в скъпи пътешествия. Заможните хора все повече отделят по-голяма част от разполагаемия си доход за изключителни преживявания.

Корпоративните служители отделят по няколко дни отдих като допълнение към бизнес пътуванията си, а директорите харчат пари за екскурзии на екипите си, като начин да ги мотивират.

В Съединените щати, например, резервациите, които включват десет или повече луксозни стаи наведнъж, са нараснали с 9% през януари на годишна база.

Недостиг на пазара

Всички тези търсачи на лукс се "състезават" за малък брой стаи и апартаменти. Въпреки че строителството на нови хотели беше възобновено след паузата, предизвикана от пандемията, то върви със сравнително бавни темпове, особено на избрани места, като историческите центрове на градовете и природните паркове.

В много части на света самото получаване на необходимите разрешителни може да отнеме между пет и седем години. Изграждането на Atlantis The Royal е отнело 14 години.

Някои марки изрично ограничават предлагането, за да създадат недостиг и, съответно, повишение на цената. Bulgari Hotels- съвместно предприятие между едноименния италиански бижутер и американската хотелска верига Marriott International, ще се ограничи до едва 15 локации.

Дисбалансът между търсенето и предлагането позволява на хотелиерите да повишават цените за нощувка доста по-бързо от инфлацията, без да се тревожат твърде много за евентуално оттегляне на клиенти.

През 2023 г. приходите на Accor - френския собственик на луксозни вериги, като Fairmont и Raffles, са нараснали с 20%, до 5 млрд. евро. Брутната оперативна печалба на компанията пък набъбва с 50 на сто, до 1 милиард евро. 

В британския конкурент InterContinental Hotels Group приходите от наличните луксозни стаи са нараснали два пъти по-бързо от тези за по-малко престижните помещения.  

Апетитна инвестиция  

Това превръща премиум хотелите в доходоносен клас активи. Годишната норма на възвръщаемост на този тип имоти надхвърля 6% през 2022 г. - най-високата от поне десетилетие насам. А това, от своя страна, привлича инвеститори отвъд обичайните хотелиерски оператори и имотни предприемачи.

Сред акционерите на калифорнийската компания Montage International, която притежава няколко разкошни имота, като Montage Cay на Бахамските острови, са големи имена от Уолстрийт, като BlackRock и Goldman Sachs. 

Aman Group от Швейцария привлече инвестиции от 1 милиард долара от няколко държавни фонда от Персийския залив. Фондът за публични инвестиции, който управлява богатствата на Саудитска Арабия, наскоро плати 1.8 милиарда долара за 49% дял в британската компания Rocco Forte, която притежава хотел Brown's в Мейфеър и Hotel de Russie в Рим. 

По всичко личи, че луксът се превръща в дефицитна и търсена стока не само за туристите с дълбоки джобове, завършва изданието.