
Общото събрание на ООН одобри първата си резолюция, посветена на изкуствения интелект. Тя е част от усилията на правителствата по света да ограничат рисковете, свързани с развитието на AI.
Резолюцията, инициирана от Съединените щати и подкрепена от още 123 страни, е одобрена единодушно от всички 193 държави-членки на ООН.
Тя насърчава държавите да защитават правата на човека и личните данни, както и да наблюдават всички рискове, съпътстващи приложенията на изкуствения интелект.
Това се случва на фона на засилващите се опасения относно потенциала на технологията да наруши демократичните системи, да улесни измамите, дезинформацията и престъпността, както и да доведе до значителни размествания на пазара на труда.
"Неправилното или злонамерено проектиране, разработване, внедряване и използване на системи с изкуствен интелек създават рискове, които биха могли да подкопаят защитата, насърчаването и упражняването на правата на човека и основните свободи“, се посочва в резолюцията.
За разлика от резолюциите на Съвета за сигурност, тези на Общото събрание на ООН не са правно обвързващи, а служат като индикатори за глобалните настроения.
Тази резолюция настоятелно призовава различните субекти, включително и правителствата, да насърчават създаването на регулаторни рамки за сигурни AI системи.
Документът има за цел да преодолее дигиталната пропаст между богатите нации и развиващите се страни, като гарантира включването им в дискусиите за бъдещето на изкуствения интелект.

ООН се стреми и да оборудва развиващите се страни с необходимите технологии и умения за използване на предимствата на AI, като откриване на болести, прогнозиране на наводнения, селскостопанска подкрепа и обучение.
През ноември Съединените щати, Обединеното кралство и още няколко държави създадоха глобален пакт, очертаващ мерки за защита на AI от злонамерени участници.
Споразумението подчертава необходимостта технологичните компании да разработват системи, базирани на изкуствен интелект, с всички необходими функции за сигурност.
Резолюцията на ООН предупреждава за "неправилното или злонамерено създаване, развитие, внедряване и използване на системи с изкуствен интелект, които нямат адекватна защита или нарушават международното право".
Междувременно, големите технологични компании, като цяло, одобряват необходимостта от регулиране на AI, но настояват за гаранции, че предстоящите регулации няма да нарушават техните интереси.
Законодателите на Европейския съюз дадоха окончателно одобрение на първия пакет от всеобхватни правила за AI на 13 март тази година, като се очаква те да влязат в сила до май или юни.
Регламентът на ЕС забраняват няколко технологии, включително биометрично наблюдение, системи за социално оценяване, разпознаване на емоции и нецелеви системи за разпознаване на лица.
Белият дом също си поставя за цел да смекчи рисковете от AI за потребителите, служителите и малцинствата, като същевременно повиши мониторинга на заплахите за националната сигурност в тази сфера през октомври.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg