Общото събрание на ООН одобри първата си резолюция, посветена на изкуствения интелект. Тя е част от усилията на правителствата по света да ограничат рисковете, свързани с развитието на AI.
Резолюцията, инициирана от Съединените щати и подкрепена от още 123 страни, е одобрена единодушно от всички 193 държави-членки на ООН.
Тя насърчава държавите да защитават правата на човека и личните данни, както и да наблюдават всички рискове, съпътстващи приложенията на изкуствения интелект.
Това се случва на фона на засилващите се опасения относно потенциала на технологията да наруши демократичните системи, да улесни измамите, дезинформацията и престъпността, както и да доведе до значителни размествания на пазара на труда.
"Неправилното или злонамерено проектиране, разработване, внедряване и използване на системи с изкуствен интелек създават рискове, които биха могли да подкопаят защитата, насърчаването и упражняването на правата на човека и основните свободи“, се посочва в резолюцията.
За разлика от резолюциите на Съвета за сигурност, тези на Общото събрание на ООН не са правно обвързващи, а служат като индикатори за глобалните настроения.
Тази резолюция настоятелно призовава различните субекти, включително и правителствата, да насърчават създаването на регулаторни рамки за сигурни AI системи.
Документът има за цел да преодолее дигиталната пропаст между богатите нации и развиващите се страни, като гарантира включването им в дискусиите за бъдещето на изкуствения интелект.
ООН се стреми и да оборудва развиващите се страни с необходимите технологии и умения за използване на предимствата на AI, като откриване на болести, прогнозиране на наводнения, селскостопанска подкрепа и обучение.
През ноември Съединените щати, Обединеното кралство и още няколко държави създадоха глобален пакт, очертаващ мерки за защита на AI от злонамерени участници.
Споразумението подчертава необходимостта технологичните компании да разработват системи, базирани на изкуствен интелект, с всички необходими функции за сигурност.
Резолюцията на ООН предупреждава за "неправилното или злонамерено създаване, развитие, внедряване и използване на системи с изкуствен интелект, които нямат адекватна защита или нарушават международното право".
Междувременно, големите технологични компании, като цяло, одобряват необходимостта от регулиране на AI, но настояват за гаранции, че предстоящите регулации няма да нарушават техните интереси.
Законодателите на Европейския съюз дадоха окончателно одобрение на първия пакет от всеобхватни правила за AI на 13 март тази година, като се очаква те да влязат в сила до май или юни.
Регламентът на ЕС забраняват няколко технологии, включително биометрично наблюдение, системи за социално оценяване, разпознаване на емоции и нецелеви системи за разпознаване на лица.
Белият дом също си поставя за цел да смекчи рисковете от AI за потребителите, служителите и малцинствата, като същевременно повиши мониторинга на заплахите за националната сигурност в тази сфера през октомври.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 42 минAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 2 часаЦената на биткойна докосва $100 000
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg