Напоследък почти не минава ден, в който да не се появи новина за някоя компания, чийто акции са скочили рязко заради изкуствения интелект (AI).
По-рано този месец това се случи с книжата на хардуерния производител Dell, който увеличи пазарнатна си оценка с над 30% за един ден поради надеждите, че AI ще повиши продажбите му.
Няколко дни по-късно стартъпът за облачни изчисления Together AI набра ново финансиране на стойност 1.3 млрд. долара спрямо 500 млн. долара през ноември. Един от неговите инвеститори е производителят на чипове Nvidia, който сам по себе си е в продължителен период на нарастване на пазарната капитализация.
Преди пускането на пазара на модела за генеративен изкуствен интелект ChatGPT през ноември 2022 г. пазарната му капитализация беше около 300 млрд. долара, или близка до тази на търговската верига Home Depot. Днес тя възлиза на 2.3 трлн. долара, или с 300 млрд. долара по-малко от оценката на Apple.
Безмилостният поток от новини за AI в медиите затруднява трезвата преценка за това кои фирми са истинските победители в бума на технологията и кои ще спечелят в дългосрочен план, пише The Economist.
Анализ на изданието се опитва да открие къде е "натрупана стойност" досега и как това съответства на очакваните продажби на продукти и услуги в различните "слоеве" от хардуер и софтуер, на които се основава работата на AI.
Той изследва четири от тези слоеве и компаниите, които ги обитават:
- задвижвани от изкуствен интелект приложения, продавани на трети страни;
- самите AI модели, като GPT-4 и хранилищата за тях;
- платформите за облачни изчисления, които хостват много от тези модели и някои от приложенията (Amazon Web Services, Google Cloud Platform, Microsoft Azure);
- хардуерът, в това число чиповете (произведени от фирми, като AMD, Intel и Nvidia), сървърите (Dell) и мрежовото оборудване (Arista), отговорни за изчислителната мощ на "облаците".
Технологичните пробиви обикновено издигат новите технологични гиганти. Компютърният бум през 80-те и 90-те години на миналия век изстреля Microsoft, която създаде операционната система Windows, и Intel, която произведе чиповете, необходими за нейното функциониране, до върха на корпоративната класация.
До 2000 г. дуото Wintel, както станаха известни двете фирми, генерираше 80% от оперативните печалби от компютърната индустрия, според инвестиционната банка Jefferies.
Ерата на смартфоните направи същото с Apple. Само няколко години след пускането на iPhone през 2007 г., компанията генрираше повече от половината от глобалните оперативни печалби на производителите на телефони.
Носи ли печалби изкуственият интелект и на кого?
Светът днес все още е в ранния етап от развитието на генеративния AI, но въпреки това - той вече е изключително доходоносен. В изследването на The Economist влизат около 100 компании, които заедно създават стойност от 8 трилиона долара за своите собственици.
Не всички от тези печалби са резултат от AI бума, тъй като напоследък фондовите пазари като цяло са в сериозен подем, но много от въпросните компании са свързани именно с тази сфера.
Във всеки "слой" от AI индустрията се наблюдава все по-голяма концентрация на стойността във все по-малко водещи компании. В областта на хардуера, производството на модели и приложенията трите най-големи компании са увеличили дела си от общата създадена пазарна стойност средно с 14 процентни пункта през последната година и половина.
В сегмента на облачните технологии Microsoft, която има партньорство с производителя на ChatGPT - OpenAI, изпреварва Amazon и Alphabet (компанията майка на Google). Неговата пазарна капитализация сега представлява 46% от общата "облачна" тройка спрямо 41% преди пускането на ChatGPT.
Разпределението на стойността също е неравномерно между слоевете. В абсолютно изражение най-много печалби са натрупали производителите на хардуер. Тази група включва производителите на чипове (като Nvidia), компании, които изграждат сървъри (Dell) и такива, които произвеждат мрежово оборудване (Arista).
През октомври 2022 г. 27-те публични хардуерни компании в извадката струваха около 1.5 трилиона долара. Днес тази сума е 5 трилиона долара. И това е напълно нормално в условията технологичен бум, тъй като първо трябва да се изгради основната физическа инфраструктура, за да може да се предлага софтуер.
В края на 90-те години на миналия век, когато започваше интернет бумът, доставчиците на устройства, като модеми и други телекомуникационни джаджи, например Cisco и WorldCom, бяха първите победители.
Възходът на Nvidia
Засега изглежда, че Nvidia е най-големият победител в този сегмент, генерирайки около 57% от увеличението на пазарната капитализация на включените в анализа хардуерни фирми. Компанията произвежда над 80% от всички AI чипове, според IDC.
Освен това се радва на почти монопол в мрежовото оборудване, използвано за свързване на AI чиповете в центровете за данни. Приходите от бизнеса с центрове за данни на Nvidia са се увеличили повече от три пъти през 12-те месеца до края на януари, в сравнение с предходната година, а брутната ѝ норма на печалба нараства от 59% на 74%.
Съперниците на Nivdia в производството на чипове искат част от тези богатства. Утвърдени имена, като AMD и Intel, пускат конкурентни продукти. Същото важи и за стартиращи фирми, като Groq, която прави супер бързи AI чипове, и Cerebras, която произвежда такива за по-голямо индустриално оборудване.
Най-големите клиенти на Nvidia - трите гиганта в облака, също проектират свои собствени чипове - както за да намалят зависимостта от един доставчик, така и да "откраднат" част от печалбите на Nvidia за себе си.
Лиза Су, главен изпълнителен директор на AMD, прогнозира, че приходите от продажби на AI чипове може да нараснат до 400 милиарда долара до 2027 г. от 45 милиарда долара през 2023 г. Дори и Nvidia не би могла да поеме сама подобно увеличение на търсенето.
И все пак "хватката" на Nvidia върху пазара на хардуер изглежда сигурна за следващите няколко години. На стартъпите без опит ще е трудно да убедят големите клиенти да преконфигурират корпоративните си хардуерни системи, а внедряването на собствени чипове от облачните гиганти все още е ограничено.
Освен това Nvidia разполага със системата CUDA, която позволява на клиентите да адаптират чиповете си към техните нужди. Тя е популярна сред програмистите и затруднява клиентите да преминат към конкурентни полупроводници, които CUDA не поддържа.
Развитието на AI моделите
Докато хардуерът печели състезанието за натрупване на стойност в абсолютно изражение, независимите производители на модели са тези, които се радват на най-големите пропорционални печалби.
Общата стойност на 11 такива фирми, които разглежда The Economist, е скочила от 29 милиарда до около 138 милиарда долара през последните 16 месеца. Смята се, че OpenAI струва около 100 млрд. долара спрямо 20 млрд. долара през октомври 2022 г.
Оценката на Anthropic скочи от 3.4 млрд. долара през април 2022 г. до 18 млрд. долара. Mistral - френски стартъп, основан преди по-малко от година, сега струва около 2 милиарда долара.
Част от тази стойност е свързана с хардуера. Стартъпите купуват купчини чипове, най-вече от Nvidia, за да обучат своите модели. Imbue, която подобно на OpenAI и Anthropic е базирана в Сан Франциско, има 10 000 такива чипа, а канадските им конкуренти от Cohere имат 16 000.
Тези полупроводници могат да се продават за десетки хиляди долари на брой. Тъй като моделите стават все по-сложни, те се нуждаят от все повече графични прроцесори. Съобщава се, че обучението на GPT-4 струва около 100 милиона долара. Някои подозират, че обучението на неговия наследник може да струва на OpenAI десет пъти повече.
И все пак истинската стойност на създателите на модели е в тяхната интелектуална собственост и печалбите, които тя може да генерира. Истинската степен на тези печалби ще зависи от това колко ожесточена ще бъде конкуренцията между доставчиците на модели и колко дълго ще продължи.
В момента съперничеството е нажежено до бяло, което може да обясни защо този слой от AI индустрията не е придобил толкова голяма стойност в абсолютно изражение.
Въпреки че OpenAI грабна преднина в началото, претендентите наваксват бързо. Дори по-малките модели вече предлагат добра производителност на ниска цена, посочва Стефани Джан от фонда за рисков капитал Sequoia.
Някои са предназначени за конкретни задачи. Стартъп, наречен Nixtla, разработва модела за финансови прогнози TimeGPT, а Hippocratic AI е обучила своя модел на данни от изпити за влизане в медицинско училище, за да дава точни медицински съвети.
Приложения за всеки
Изобилието от модели дава възможност за растеж и в слоя на приложенията. Стойността на 19-те публично търгувани софтуерни компании в изследваната група приложения е скочила с $1.1 трлн. (35%) от октомври 2022 г.
Това включва големи доставчици на софтуер, които добавят генеративен AI към своите услуги. Zoom използва технологията, за да позволи на потребителите да обобщават видео разговори, а ServiceNow, която предоставя техническа, човешки ресурси и друга поддръжка на компаниите, въведе чатботове, за да помогне при разрешаването на IT заявки на клиенти.
Adobe - производителят на Photoshop, има приложение, наречено Firefly, което използва AI за редактиране на снимки.
Новодошлите добавят още повече разнообразие. Сайтът "Има AI за това" (There’s An AI For That) наброява над 12 000 приложения спрямо по-малко от 1000 през 2022 г. DeepScribe помага за транскрибиране на лекарски бележки, а Harvey AI е в помощ на адвокати.
32 нови чатбота обещават „саркастичен разговор“, а 20 генерират дизайни на татуировки. Жестоката конкуренция и ниските бариери за навлизане обаче означават, че някои от тези приложения може и да не успеят да създадат добавена стойност.
Облачни печалби
Интересни неща се случват и в "облачния" слой на IT индустрията. Комбинираната пазарна капитализация на Alphabet, Amazon и Microsoft е скочила с $2.5 трилиона от началото на AI бума. Изчислено в долари, това е по-малко от три четвърти от растежа на хардуерния слой и едва една четвърт в процентно изражение.
И все пак, в сравнение с действителните приходи, които AI се очаква да генерира в близко бъдеще, създадената стойност далеч надхвърля тази във всички останали слоеве. Тя е 120 пъти повече от приходите от 20 милиарда долара, които генеративният AI се очаква да добави към продажбите на облачните гиганти през 2024 г.
Сравнимото съотношение е около 40 за хардуерните фирми и около 30 за създателите на AI модели.
Инвеститорите вярват, че облачните гиганти ще бъдат най-големите печеливши в дългосрочен план. Съотношението на цената на акциите към печалбите на компаниите, която показател за очакваните им бъдещи резултати, разказва подобна история.
Коефициентът на трите големи облачни фирми е средно 29. Това е над 50% по-високо, отколкото за типичната нетехнологична фирма в индекса S&P 500 на големите американски компании и увеличение от 21 в началото на 2023 г.
Интересът към облачните технологии може да се обясни с три фактора. Първо, технологичните титани притежават всички съставки за разработване на глобални AI системи - изобилие от данни, армии от изследователи, огромни центрове за данни и много свободни пари.
Второ, купувачите на AI услуги, като големите корпорации, предпочитат да правят бизнес с утвърдени търговски партньори, отколкото с непроверени новосъздадени фирми.
Трето, и най-важно - големите технологични корпорации имат най-големия потенциал да контролират всеки от останалите слоеве от индустрията - от чиповете до приложенията.
Освен че вече проектират собствени чипове, Amazon, Google и Microsoft инвестират както в модели, така и в приложения. От 11 създатели на модели в извадката на The Economist, девет имат подкрепата на поне един от трите гиганта.
Това включва подкрепените от Microsoft OpenAI, Anthropic (подкрепена от Google и Amazon) и Mistral (отново от Microsoft).
Диверсификация на усилията
Потенциалните печалби, които идват от контролирането на по-голям дял от слоевете на AI индустрията, карат фирмите да разклоняват усилията си. Вътрешното подразделение на OpenAI за рисков капитал е инвестирало в 14 компании от стартирането си през януари 2021 г.
Директорът на OpenAI Сам Алтман търси инвеститори, които да финансират огромно начинание за производство на чипове на стойност 7 трилиона долара.
Nvidia също става все по-амбициозна. Тя е взела дялове в седем от създателите на модели и сега предлага свои собствени модели с изкуствен интелект.
Компанията инвестира и в стартиращи фирми, като Together AI и CoreWeave, които се конкурират с големите клиенти на облачните технологии.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 2 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 3 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 4 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 4 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 5 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 5 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна - Хебър (Състави)
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg