Какво стои зад най-големия инженерингов, развоен и обслужващ център за споделени услуги на Sensata Technologies в Европа, как компанията се превръща в двигател на иновациите в индустриалните технологии у нас и как екипът ѝ развива инженерните таланти до световни нива през 2024 г.?

Това разказва за Darik Business Review мениджърът на бизнес центъра на Sensata България - Здравко Цацов.

Кой е Здравко Цацов?

Той е ръководител на Бизнес центъра на Sensata Technologies в София. Със своя близо 18-годишен опит в компанията, Цацов е ръководител и на европейския екип за разработване на процесите в бизнеса с автомобили и други превозни средства - тежкотоварни и офроуд (European Process Development Engineering Director Vehicles).

Здравко вярва, че едно от най-хубавите неща в работата му е да види как продуктите в компанията се раждат от една идея върху лист хартия, през прототип, до производство - всичко това в рамките на Sensata в България.

Глобалната Sensata Technologies има заводи и бизнес центрове на три континента и разработва приложения в различни индустрии, като автомобилостроене, самолетостроене, военна индустрия, тежкотоварни превозни средства, отопление и климатизация, информационни технологии, телекомуникации и морска индустрия.

Компанията има бизнес център в София, където, освен Тестова лаборатория и механизация, се помещават отдел Дизайн инженеринг, Център за споделени услуги и отдел Обслужване на клиенти.

В Пловдив компанията произвежда сензори за налягане, а в Ботевград – високотемпературни сензори за почти всички водещи световни автомобилни производители.

Над 4 хиляди души работят в България за световния доставчик на сензори и това прави компанията най-големия работодател в областта на инустриалните технологии у нас.

Кога започва работа бизнес и развойният център на Sensata Technologies в България?

Връщайки се 12 години назад, си спомням за бурния растеж на компанията, усиленото търсене на специалисти за бизнес центъра, създаването на инженеринг и драфтинг отдел. Същевременно, основавахме и втория ни производствен център в Пловдив, в който бях първият служител.

След него именно в София се обособи и най-голямата лаборатория в света за компанията. Днес в столицата работят над 500 служители в различни функции и звена. През последните години фокусът на центъра премина от бърз растеж към развитие на експертна и зряла организация. 

Тук са и екипът по механизация, който проектира и създава производствени машини за всички локации на компанията, както и инженерните екипи, които работят фокусирано в областта на електрификацията, безопасността и ефективността, решавайки най-трудните и критични технологични предизвикателства.

Българската локация е международен център за споделени услуги, обслужване на клиенти и администрация на компанията.

Как се разви екипът през тези години и какви са възможностите за кариерно израстване?

От години ние вече не сме съпортваща организация, а започнахме да управляваме проекти, да отговаряме за цялостния процес по развойната дейност, да създаваме продукти, да взимаме стратегически решения и да изграждаме продуктови пътни карти.

Следим каква е посоката и тенденцията за развитието им и я прилагаме първо тук. Процесът започна от работа с температурни сензори, а днес вече самостоятелно развиваме и продукти за електрификация на бизнеса.

С гордост споделям, че в нашия екип имаме колеги, които управляват глобални и регионални екипи, не само български. Тук попада Логистика на глобално ниво, Shared Services (споделени услуги) за Европа, глобалните Оперативни ЧР екипи, глобални екипи по разработването на продукти, екипи по дизайн инженеринг, по работни процеси и направления, глобални екипи по електронен обмен на данни.

Колегите ни имат екипи в Мексико, в Америка, в Нидерландия и Северна Ирландия. Аз самият ръководя и екипа по развитие, управление и оптимизация на процесите в Европа.

Как толкова много хора от екипа стигат до високи регионални и глобални позиции в рамките на 10+ години?

Отговорът е лесен - с много добри резултати. Екипът на Sensata има отговорни, ангажирани, умеещи и знаещи хора. Резултатите им са постигани бавно, стъпка, по стъпка, с упоритост, устойчивост, последователност, с изградени и надградени умения.

Разбира се, важно е да споменем и че компанията дава големи възможности за това. В Sensata всеки може да стигне дори до най-високото експертно и управленско ниво, стига да иска да се развива. Относно техническата и инженерна експертиза – това е компанията на неограничените възможности.

Философията ни на управление е да развиваме уменията и знанията на хората си от университетско (дори и от по-ниско) ниво до световно и ние имаме изградени много вътрешни инструменти да го осъществим.

Експертите предават знания помежду си и този обмен е на изключително ниво - имаме много примери на колеги със забележително кариерно развитие в компанията.

Една от уникалните специфики на Sensata в България е, че нашите инженери участват в разработването на идеите - от „бял лист“ през създаване на прототипи, създаването на оборудването и машините, на които ще се произвеждат новите продукти при въвеждането им в серийно производство.

Именно това предоставя богати възможности да можеш да видиш процеса от начало до край и да учиш.  

А какви са вашите програми, които подпомагат вътрешния обмен на експертиза и израстване?

Наша традиционна инициатива за споделяне на опит и представяне на собствено разработени идеи за подобрения и иновационни инженерни решения са т.нар. Технически постер сесии (Technical Poster Sessions).

Тези събития се провеждат в края на всяка година и се планират и подготвят отрано – планират се темите, сформират се екипите за работа по тях, разработват се презентациите в специфичен формат, на база на проучване, тестване и доказване на практическата им стойност.

В тях участват инженери от трите ни локации – Пловдив, Ботевград и София, които представят своите разработки пред инженерната ни общност и биват оценени от лидерите на екипите.

Над 70 проекта бяха представени по време на последното провеждане на техническите постер сесии в България, като най-добрите от тях преминават в следващия кръг - глобалното състезание, където се включват селектирани предложения от всички региони на компанията.

Това е една възможност за споделяне на добри практики, развиване на вътрешната мрежа от контакти, а и важна стъпка в индивидуалното кариерно развитие на участниците.

Sensata има създадена и изцяло инженерна/експертна вътрешна структура за израстване - това е т.нар. Техническа стълба (Technical Ladder). Тя предоставя възможности за лично признание, възнаграждение и нива в организацията, които са сходни с тези на еквивалентни нива в управленската структура. В нея един техник може да достигне нивото на вицепрезидент единствено въз основа на експертното си развитие и умения.

Към момента има 16 български инженери, част от техническия елит, отличени за своя принос към организацията, включително и с регистрирани множество патенти за нововъведения.

Какви други екипи имате, освен инженерните?

Всеки с желание за учене и развитие има място в Sensata. Отборът ни в София наистина е много разнообразен - 45 човека работят във Финансов отдел, имаме Маркетинг отдел, голям Supply Chain and Customer Service отдел с близо 80 човека, 250 инженера и много други функции.

Ключовото за Sensata е това, че независимо в коя точка на света си, ти можеш реално да стигнеш най-високите нива в управлението и в развитието на експертните умения в компанията.

Имаме колеги, които са работили и учили в чужбина и са се върнали в България, за да започнат работа в Sensata – предимно в инженерните екипи. Чули са положителни отзиви, знаят за възможностите в компанията и са се върнали с идеята да развиват инженерните си познания при нас.

Това наистина е вдъхновяващо и смятам, че ни прави привлекателни и за опитните, и за прохождащите специалисти.

Какво, според вас, ви отличава от другите?

Sensata е по своему уникална компания в сектора у нас, защото работата при нас започва от идеята върху бял лист хартия – и се развива до серийното производство на продуктите, всичко в България.

В допълнение, нашите два производствени центъра са в близост до столицата – Ботевград и Пловдив, а в същото време абсолютно всички функции на бизнеса са представени тук (София).

Освен това, можеш да се развиеш във всеки отдел, можеш да развиваш екипи на локално ниво, които да работят заедно, както и на глобално - шансът за хора от всяка локация е еднакъв. Останалите компании в сектора развиват или R&D, или производство в България, а ние и двете.

Каква е динамиката в екипа?

Генерационно сме многообразни и в това е ключът на успеха ни. Близо 30% от лидерския екип са жени, а като цяло в екипа сме много добре балансирани. Новите ни попълнения са около 20%, по-зрялата част от екипа са около 37-40% и мениджмънтът ни е близо 15%.

Нещо интересно, което се очертава като тенденция - при нас се връщат много служители. Това ни радва, разбира се.

Интересно би било да се вгледаме в тази тенденция и допълнително да я проучим и анализираме, защото от нея със сигурност можем да добием ценни знания какво точно привлича и връща хората обратно в компанията, какво предимство те откриват, в сравнение с други компании, защо сме предпочетен работодател.

Годишното ни проучване върху удовлетвореността на служителите ще донесе ценна информация и насоки, върху които да надграждаме кутлурата и предложенията си към екипа.