В рамките на три години особено популярната система за разплащания Pix в Бразилия се превърна в любимия начин на плащане в страната, заменяйки в много случаи кеша и паричните трансфери.
Сега тя заплашва и доминацията на кредитните карти в процъфтяващия сектор на електронната търговия.
Незабавните плащания, организирани от Централната банка на Бразилия, са благодат за онлайн търговците на дребно, подпомагайки паричните потоци в сектор с малки маржове на печалба, докато в също време отнемат от бизнеса на банките и на финтех компаниите, изграден върху инфраструктурата на кредитните карти.
"Мисля, че кредитните карти ще спрат да съществуват на някакъв етап скоро," заяви управителят на централната банка Роберто Кампос преди близо две години, при обсъждането на потенциала на отворените финанси и платформата Pix. "Тази система елиминира необходимостта от кредитна карта."
Оттогава пазарните тенденции добавиха тежест към тази прогноза.
Употребата на Pix скача със 74% през миналата година - до близо 42 млрд. плащания в бразилската икономика, изпреварвайки тези с кредитни и дебитни карти с около 23%, според данни на централната банка и индустриалната организация Abecs.
За купувачите преминаването към Pix е почти безпроблемно, тъй като те просто сканират QR код с всяко банково приложение вместо да посягат към портфейла си. При продавачите обаче то преобърна нещата за традиционно доходоносната индустрия на плащанията с карти.
В онлайн търговията плащанията с Pix скачат с 22 процентни пункта за две години - до около една трета от всички покупки през декември, според данни на компанията Neotrust. Поръчките с кредитни карти намаляват с 5 процентни пункта, до 51% за същия период.
Тази тенденция вероятно ще се ускори на фона на иновациите в Pix, които предлага централната банка от тази година, като повтарящи се плащания и плащания на вноски, които вероятно ще увеличат ролята на системата в търговията на дребно.
Въпреки че бразилските потребители рядко забелязват, плащането с дебитна или кредитна карта изисква продавачите да плащат такси за отстъпки, поделяни между картови оператори, като Visa, Mastercard и American Express; компании за обработка на разплащания, като Cielo, Rede, Stone, Getnet и PagBank и издателите на карти, които обикновено са банки.
Премахвайки посредниците, Pix поставя под натиск картовите мрежи, които не получават дял от подобни трансакции и компаниите за обработка на плащанията, които прибират много по-малък дял, отколкото получават от покупки с кредитни и дебитни карти.
Pix струва на търговците на дребно средно 0.22% от всяка трансакция, докато таксите за дебитни карти надхвърлят 1%, а при кредитните карти могат да достигнат 2.2% от всяка продажба в Бразилия, според доклад на Банката за международни разплащания (BIS).
Разрастването на Pix "може да ограничи използването на кредитни карти и на обемите на предварителни плащания," казват от Goldman Sachs.
Анализатори посочват, че допълнителните такси за ранно плащане по продажбите с кредитни карти носят значителни приходи на компаниите за обработка на плащания, като Stone (49%), PagBank (34%) и Cielo (9%).
Големи играчи в индустрията на банковите карти в Бразилия променят подхода си на фона на сгъстяващите се облаци.
Контролиращите акционери в Cielo Banco do Brasil и Bradesco обявиха през февруари, че планират да делистнат компанията от борсата. По същия път през 2022 г. пое и конкурентната Getnet, която е собственост на испанската банка Santander.
Делистването от борсата предоставя възможност за предлагането на пакет от интегрирани продукти, като по този начин компаниите не разчитат толкова много на традициония бизнес по свързането на търговците на дребно с кредитните карти, твърдят запознати източници, пожелали анонимност.
"Pix е и ще продължи да бъде най-разрушителната технология във финансовата сфера в следващите няколко години," казва Едуардо Лопес, директор публична политика в Nubank - най-голямата дигитална банка в Латинска Америка.
Nubank стартира в Бразилия преди десетилетие, предлагайки един продукт - емблематична розова карта без такси. Тя обаче вече диверсифицира дейността си в различни други сегменти, в това число използването на Pix, което се наблюдава и при някои водещи банки и финтех компании.
Банката приключва четвъртото тримесечие с 13.6 милиона клиенти, които могат да вземат средства назаем за преводи през Pix до лимита на кредитната си карта Nubank. Клиентите, които използват системата, са нараснали със 166% на годишна база.
Очаквани нови функционалности
Централната банка на Бразилия пусна протокола Pix през ноември 2020 г., задължавайки банките да интегрират техните сметки с незабавни дигитални трансфери, които са безплатни за физическите лица.
Потребителите приветстваха тази алтернатива на кешовите плащания и на бавните и скъпи банкови преводи.
По света има редица приложения за разплащания, като PayPal и Venmo, но нито едно от тях няма тежестта на централна банка, която притежава, управлява и регулира системата, за да гарантира скорост, ефективност и универсална интеграция на банките още от първия ден.
Това позволи на централната банка да разработи протокола за по-малко от 14 млн. реала и да наложи разходите по внедряването му на банките, докато ги уверява в ползите от една по-гъвква и приобщаваща финансова система.
Усехът на Pix в Бразилия, през която минават над 17 трлн. реала (3.4 долара) през 2023 г., бързо се разрасна отвъд плащания между физически лица и компании (P2B).
От централната банка изчисляват, че P2B плащанията са нараснали от 5% от трансакциите в Pix при старта на системата до 38% през март, което е консервативна оценка - предвид факта колко много малки и неофициални бизнеси приемат плащания по личната сметка на собственика.
Въпреки че Pix не предлага стандартните защити от измама, като при кредитните карти, широкият ѝ обхват и ниските трансакционни разходи за продавачите помогнаха тя да се превърне в предпочитаната система за разплащания за много от търговците на дребно.
Сега централната банка подготвя пускането на нови функционалности, които ще направят Pix още по-привлекателна за P2B употреба, според Маяр Яно, старши съветник на отдела по управление на Pix е централната банка.
Първата от тях е Pix Automatico, която позволява автоматично плащане на повтарящи се сметки и е насрочена за пускане през октомври.
Тя може да замени вездесъщите банкови фактури, използвани за обучение, комунални и телефонни сметки и може също така да измести кредитните карти, използвани за абонаменти и онлайн услуги.
Друга функционалност на име Pix Garantido може да окаже още по-голям ефект. Тя ще позволява плащания на месечни вноски - основно предимство на кредитните карти за бразилските потребители.
Тези промени вероятно ще ускорят възхода на Pix, която сега диктува събитията в сферата на разплащанията в Бразилия, казва Карлос Нето, главен изпълнителен директор на Matera - технологична компании, която помага на компании да интегрират новата платформа за разплащания.
"Тя задава стандартите за революция в дигиталните финанси и представлява най-реалната заплаха за кредитите карти," казва той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 1 часЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg