Устойчивото развитие на банковия сектор, дигитализацията и значението на новите регулации ще бъдат част от водещите теми по време на третото събитие на Darik Business Review, което медията организира в рамките на поредицата Darik Business Radar. 

ESG - Investing in our future ще се проведе за втора поредна година, събирайки на дискусионната маса представители на бизнеса, властта и одитиращите организации. 

Стоян Цветков, изпълнителен директор и член на Управителния съвет на Инвестбанк АД, ще бъде един от участниците на форума и ще представи основните акценти от ESG стратегията на банката и проектите, посветени на устойчивото развитие, в които тя участва.

Ето какво коментира Цветков в аванс преди събитието пред Darik Business Review. 

Ще повлияят ли новите европейски регулации в областта на ESG върху банковия сектор?

Европейските регулации в областта на устойчивото развитие вече влияят на банковия сектор. Инвестбанк работи повече от година по темата. Ангажиран е ресурс, както човешки, така и финансов, за да можем да отговорим по най-добрия начин на новите изисквания.

От друга страна, ESG ще промени в известна степен бизнес моделите на участниците на банковия пазар. Не на последно място, ESG ще има отражение върху капиталовите изисквания към банките и най-вероятно ще се отрази на цената към клиентите. 

Какви са основните инициативи и проекти, които Инвестбанк залага в своята стратегия за устойчиво развитие?

Имаме много инициативи и проекти, по които се работи в момента и които са залегнали в нашите планове. В момента сме фокусирани върху серия обучения и изграждане на добре подготвен екип, който да обхване цялостното имплементиране на ESG регулациите във всички процеси и системи в банката.

Имаме разписан план с конкретни дейности с цел намаляване на въглеродния ни отпечатък. Този план включва множество проекти. Продължаваме с комуникацията със заинтересованите страни. 

През 2023 г. стартирахме няколко ESG инициативи от обществено значение. Една от тях е проектът „Сезони“, който осъществихме с фондация Visionary.

Основната цел бeше да бъде повдигнат въпросът за опазването на околната среда с фокус върху последиците от човешката дейност, климатичните промени и загубата на характерните за България четири сезона.

Художници от 6 държави преобразиха в отворена галерия площ от над 400 кв. м в столичния пешеходен подлез на бул. „България“ и бул. „Тодор Каблешков“, привличайки вниманието към четирите сезона по един положителен, но някак носталгичен начин.

В проекта взеха участие 12 художници от България, Бразилия, Колумбия, Испания, Австрия, Германия и Великобритания. 

Хората, работещи в Инвестбанк, искат да имат своя принос към подобряването на градската среда. Те вярват, че зад големите планове и добрите резултати стоят множество малки, но уверени стъпки, които правят крайната цел постижима.

Затова, заедно с Таралеж Art & Design, започнахме проект за реставрация на стари ел. табла, като част от ангажираността на банката към обществото и заобикалящата ни среда.

Комбинирахме креативност и отговорност в желанието ни да допринесем за превръщането на София в по-зелено и живописно място.

С този проект се стремим да стимулираме обществената ангажираност към градската среда и да покажем, че с малки стъпки и целенасочени усилия столицата може да бъде по-приветлива и цветна. 

Инвестбанк се стреми да подкрепя различни зелени каузи, включително и такива, които насърчават активния начин на живот и спорта. Ето защо застанахме зад инициативата на “Школата по алпинизъм и катерене” за изграждане на спортен обект за катерене.

Новият терен за алпинисти се намира близо до село Дорково, в местността “Острата скала”. Обектът е разположен на скален нос, ограден от трите страни от река Мътница.

Какво означава днес ESG и има ли общ поглед към тази тема от страна на бизнеса, институциите и потребителите?

Към момента отговорно мога да кажа, че темата все още не се разбира от голяма част от бизнесите. По-скоро са единици тези, които разбират и работят активно по тази тема. Ако под институции имате предвид в цялост държавата, отговорът ми е същият.

Темата не се разбира и все още не се работи с необходимото темпо и резултати. Давам ви пример - все още не е транспонирана директивата, приета през декември 2022г., да не говорим за липсата на комуникация от страна на държавата към бизнесите и хората.

Устойчивият начин за правене на бизнес вече се наложи като модел в повечето европейски държави. Въпрос на време е всеки бизнес, който не се е адаптирал към новата реалност, да започне да търпи загуби от това, било то чрез санкции или чрез по-труден достъп до финансиране. 

Могат ли усилията в областта на новите технологии и дигитализацията, свързани с климата и устойчивостта, да вървят ръка за ръка?

Отговорът е "да", но технологиите и дигитализацията не трябва да са самоцел в контекста на ESG. Целта е устойчивост и ако технологиите и дигитализацията допринасят за постигането на тази цел, то значи ще вървят ръка за ръка. 

ESG - Investing in our future ще се състои на 17 април в Planet Schwarz Tech Theater. Входът е свободен и не се изисква регистрация. Конференцията се осъществява с подкрепата на Филип Морис България, Летище София, Девин, Булстрад, AstraZeneca, Mr. Bricolage и denkstatt.

Медийни партньори на събитието са darik.bg и dir.bg.

Повече можете да откриете тук, както и в LinkedIn и Facebook каналите на Darik Business Review.