На 30 ноември жителите на Солун ще отпразнуват откриването на първата линия на метрото в дългата история на града, основан през 315 г. пр.н.е.

Това е най-значимият инфраструктурен проект в Гърция в последните години, осигуряващ бърза, модерна и устойчива транспортна система без водачи.

Освен сложното си инженерство, новата линия на метрото предлага и уникална възможност за преоткриване и защита на безценно историческо и археологическо наследство, скрито от векове под оживените улици на град, превърнал се в един от ключовите в страната икономически и търговски центрове.

dbr.bg-image

Солун - древно минало, излязло на светло

По дължината на близо десеткилометровата линия, белязана от 13 станции, които ще обслужват стотици хиляди пътници, текат последни приготовления, за да се гарантира, че всичко е готово за откриването в събота.

Инженерното предизвикателство беше двойно: да се работи в най-населената и задръстена зона на града, като същевременно се гарантира запазването на археологическите находки отдолу.

Изграждането на тунел за метрото беше придружено от най-мащабните археологически разкопки в Солун до момента, обхващащи 30 000 квадратни метра и разкриващи множество мраморни плочи от известния римски път Декуманус Максимус.

Средно всички тунели на метрото са построени на 20 метра дълбочина, осигурявайки защита на ценните артефакти по-близо до повърхността. Някои станции бяха преработени по време на строителството, за да се запазят откритията на първоначалното им местоположение.

Например, станция Demokratias беше изместена с 10 метра, за да се запази по-добре стена от византийската епоха, открита по време на разкопките.

Инженери и археолози работиха рамо до рамо, разработвайки иновативни решения за минимизиране на въздействието на машините за копаене, като същевременно позволяват на изследователите пълен достъп да изучават и каталогизират подземните артефакти.

Сред находките са не само Decumanus Maximus, открит в района близо до мястото, където е построена гара Aghia Sofia, но и древни отводнителни канали в Солун, сгради от християнската епоха и византийски пазар с магазини и малки артефакти.

Значителни ползи

Градското съживяване на Солун и запазването на неговите исторически артефакти са само част от това мащабно начинание, което преди всичко обещава да ускори растежа на града.

Солун, който вече е икономически център благодарение на пристанището си (второто по големина в Гърция след Пирея) и многобройните си предприятия, може да спечели значително от новото метро.

Изградена от Webuild - в партньорство с Hitachi и Aktor, линията ще превозва около 315 000 пътници дневно, като влаковете ще пристигат на всеки 90 секунди в пиковите часове.

Очаква се това да намали емисиите на CO₂ с 212 тона на ден, премахвайки приблизително 60 000 превозни средства от пътищата дневно.