55% от българите получават целия си месечен доход дигитално, 27% взимат част от заплатата си в брой, а 8 на сто получават цялата сума кеш. Това показва докладът The Digital Payment Index, който представи Силвия Хаджиянева, директор Публични политики Европа, Mastercard, по време на конференцията "DigiРay", която се провежда днес в София.
Това предполага, че потребителите все още разчитат силно на пари в брой, съобщава darik.bg.
Вижте как хакери източват сметките ни и можем ли да се предпазим
В същото време 41% от българите признават, че теглят половината от парите си в брой. Причините за тези данни са няколко – първо - инфраструктурата, а второ – сивата икономика, коментира Хаджиянева.
Освен това доставчиците искат плащания в брой, което принуждава търговците да имат ликвидност, допълни тя.
Какво търсят потребителите?
Като цяло, парите в брой все още се считат от потребителите за най-сигурния метод на плащане и се класират на второ място след безконтактното плащане на ПОС терминали по удобство. Безконтактните плащания на ПОС са сред най-популярните методи на плащане, използвани от 84% на българите.
Вдигат таксите за теглене на пари
Безконтактните плащания се считат от българите за най-удобни и са на второ място по сигурност след парите в брой, отчете Хаджиянева. Изводите от доклада са, че за българските потребители водещо е удобството, а не сигурността, която минава на второ място, допълни тя.
В сигурността и удобството парите в брой са последвани от по-традиционните алтернативи за електронно плащане (напр., прехвърляне от сметка към сметка, онлайн плащане чрез предоставяне на данни за карта), докато по-иновативни решения, като плащане с устройства, се класират по-ниско.
При измерване на отвореността към нови решения, България отбеляза над средния резултат в сравнение с други страни. Като цяло българите са отворени да се запознаят с нови методи на плащане:
- 42% от потребителите твърдят, че се интересуват от намирането на нова информация относно решенията за плащане.
Има обаче работа, която трябва да се свърши по отношение на повишаване на информираността на потребителите относно наличните опции и удобството и сигурността, които те предлагат, показва проучването.
През 2021 г. българските потребители са държали над 7.2 милиона разплащателни карти – средно по 1.5 карти на възрастен. В България дебитните карти имат значително по-висок дял от кредитните с над 6 милиона дебитни и 1 милион кредитни карти на пазара.
Сред картодържателите 98% имат дебитни карти, 40% имат кредитни карти, 3% имат предплатени карти и 38% имат дебитни и кредитни карти. В България има отчетени повече от 12 милиона платежни сметки, което показва високо ползване на сметки предвид броя на възрастните.
Освен това използването на интернет банкиране се е увеличило през последните години, като такова ползва 13% от население през 2020 г., но все още изоставаме от други европейски държави. В цяла Европа използването на интернет банкиране се е увеличило от средно 48% през 2018 г. до 56% през 2020 г.
Броят на терминалите в България нарасна до 125 000 през 2021 г., което е процент по-висок от този в други страни. Освен това се очаква повишената наличност на иновативни терминални технологии (напр. SoftPOS, mPOS) да допринесе за терминализирането на малкия бизнес.
Онлайн търговията
От 7.2 милиона карти у нас 76 на сто са активни. Само 31% от активните сметки се ползват за плащане онлайн. 66 на сто от хората, които плащат онлайн, го правят, след като са си запазили данните в сайта на съответния търговец.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg