Ако продуктите за грижа за кожата на Skin Gourmet изглеждат достатъчно добри за ядене, това е така, защото наистина са: всички са направени от годни за консумация местни материали.

Ганайската компания е основана през 2014 г. от Вайълет Амоабенг и произвежда почистващи препарати, ексфолианти и различни масла. Тя казва:

„Без трикове, без токсини, без отпадъци - само сурова, годна за консумация ганайска доброта, която помага на хората да се чувстват видени, ценени и свързани с нещо смислено“.

За Амоабенг „ако не можеш да го ядеш, защо да го слагаш на кожата си?“, защото „всичко, което се сложи на кожата ти, се абсорбира в тялото ти“.

Маслото от палмови ядки на компанията, направено от местни палми, смесени с какао и ванилия, е балсам за кожата и косата и печели наградата в категорията „Най-добър екологичен продукт“ на наградите за красота в Гана през 2024 г.

Въпреки това, естествено опушеният му, шоколадов аромат го прави популярна кулинарна съставка за местни клиенти, като Sorella Bakery в Акра. Skin Gourmet дори го използват в торта, която подаряват на клиентите, купили си техните продукти.

„Създадохме торта с масло от палмови ядки, извара от маракуя и крем от лайм“, казва Амоабенг.

„Опушеното богатство на палмовите ядки се съчетава перфектно с яркия цитрусов и тропически вкус.“

Скрабът с хибискус и чаена захар на Skin Gourmet е цветно, сладко и пикантно антиоксидантно и противовъзпалително средство против акне.

Съдържащ тръстикова захар, суров хибискус на прах, сурово кокосово масло, ганайска морска сол, етерично масло от чаено дърво и див северен мед, той може да се добавя и към напитки и храна.

Известният готвач и носител на наградата Time Earth за 2025 г. Селасие Атадика е известен с това, че готви с хибискус на прах и кокосово масло, според Амоабенг.

Използване на ресурсите на Гана

Амоабенг, която има магистърска степен по бизнес администрация от университета Шенандоа в САЩ, измисля концепцията за компанията, докато търси бизнес идеи, които биха могли да създадат работни места и да стимулират икономическия растеж в Гана, използвайки изобилните природни ресурси на страната.

След като страда от болки в устните и успешно ги лекува с масло от ший, тя се опитва да си набави повече он него, когато от местна общност ѝ казва, че го консумират.

Вдъхновена, тя основава Skin Gourmet през 2014 г. само с 45 долара. Сега работи с дребни фермери и общности в Гана, за да набавя суровини за предварителна обработка.

След това продуктите се опаковат в Акра, предлагат се на пазара, разпространяват се и се продават в над 30 страни по света, включително Швейцария, Япония, Катар, Турция, Германия и Франция.

Световният пазар на ядлива козметика

Според Grand View Research, световният пазар на ядлива козметика се оценява на 266 милиона долара през 2023 г., привличайки купувачи, които са „все по-загрижени за съставките, които прилагат върху тялото си и цялостното си здраве“.

Глобалната изследователска компания Technavio прогнозира, че разширяващата се потребителска база в Африка, особено търсеща натурални съставки и продукти против стареене, ще увеличи пазара на козметика и продукти за лична грижа на континента с 8.18 милиарда долара между 2023 и 2028 г.

Все по-голям брой африкански компании произвеждат продукти за грижа за кожата специално за африкански потребители, включително Uncover, основана през 2020 г. в Кения, която използва африкански съставки, като екстракт от листа на баобаб и ройбос в своите продукти.

Амоабенг планира да разшири бизнеса си и да достигне до потребители по целия свят. Тя се ръководи от вярата си в Бог и казва:

„Всичко, което правим, започва с молитва и размисъл, защото истинската иновация произтича от Него. Не става въпрос само за създаване на грижа за кожата – става въпрос за стопанисване“.