
Джеймс Харисън - австралийският кръводарител, известен с това, че е спасил живота на повече от два милиона бебета, почина на 88-годишна възраст.
Харисън, чиято плазма съдържа „рядко и ценно антитяло“, известно като Anti-D, е дарил кръв повече от 1100 пъти, според австралийския Червен кръст, който потвърди смъртта му.
Мъжът, известен като „Човекът със златната ръка“, е починал в съня си в старчески дом на север от Сидни на 17 февруари.
Харисън решава да дарява кръв, след като преживява многократни кръвопреливания след белодробна операция на 14-годишна възраст. Той започва да дарява плазма на 18 години и го прави на всеки две седмици, докато навършва 81 години - горната възрастова граница за кръводаряване в Австралия.

Главният изпълнителен директор на организацията по кръводаряване на австралийския Червен кръст Lifeblood Стивън Корнелисен приветства отдадеността на Харисън.
„Джеймс беше забележителен, добър и щедър човек, който беше отдаден на кръводаряването през целия си живот и завладя сърцата на много хора по света. Той протегна ръката си, за да помогне на другите забележителните 1173 пъти и не очакваше нищо в замяна.“
Дъщерята на Харисън - Трейси Мелоушип, каза, че баща й „е бил хуманитарист по душа“.
„Аз самата съм получател на Anti-D, така че той е оставил след себе си семейство, което може би не би съществувало без неговите ценни дарения. Той също беше много горд, че е спасил толкова много животи. Беше щастлив за многото семейства като нашето, които съществуват благодарение на неговата доброта.“
Anti-D се използва за производство на лекарства, прилагани на бременни, чиято кръв би атакувала кръвните клетки на неродените им бебета, известно като резус заболяване.
Състоянието се развива, когато бременната жена има кръвна група с резус-фактор отрицателен, а бебето в утробата й е с резус фактор положителен, наследен от бащата. Ако майката е чувствителна към кръвта му, тя може да произведе антитела, които унищожават „чуждите“ кръвни клетки на бебето.
В най-лошите случаи бебетата могат да получат мозъчно увреждане или да умрат.
Анти-D, произведен от антителата на Харисън, не позволява на жените с резус фактор отрицателна кръв да развият RhD антитела по време на бременност. Откриването им е революционна промяна, според австралийски служители.
„В Австралия до около 1967 г. имаше буквално хиляди бебета, умиращи всяка година, а лекарите не знаеха защо и беше ужасно. Жените претърпяваха многобройни спонтанни аборти и бебетата се раждаха с мозъчни увреждания“, посочва Джема Фалкенмиър от Австралийската кръвна служба на Червения кръст пред CNN през 2015 г.
„Австралия беше една от първите страни, които откриха кръводарител с това антитяло, така че това беше доста революционно за времето си.“
Смятан за национален герой, Харисън спечели множество награди за своята щедрост, включително Медал на Ордена на Австралия - едно от най-високите отличия в страната.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Duolingo заменя подизпълнителите си с AI
преди 6 часаЗлатото - какво не знаете за благородния метал?
преди 7 часаОще ли използвате телефон от тази марка? Имаме лоши новини
преди 7 часаКолко е средната месечна брутна заплата на работещите в супермаркетите в България?
преди 7 часаДоналд Тръмп-младши основа частен клуб с членска такса от $500 000
преди 8 часаБанките у нас с рекордна печалба за първите три месеца на 2025 г.
преди 8 часаПрочети още
България е сред страните от ЕС, които искат разхлабване на бюджета за средства за отбрана
darik.bgСАЩ и Украйна подписаха дългоочакваното споразумение за природните ресурси
darik.bg5 години България ще подава на Гърция вода за напояване от река Арда
darik.bgВеласкес разкри какви липси има преди Лудогорец и заяви: Напът сме да постигнем нещо хубаво (ВИДЕО)
dsport.bgХулио Веласкес каза дали Левски ще направи шпалир на Лудогорец (ВИДЕО)
dsport.bgЗа отдадените майки: всеки ден е Гергьовден
9meseca.bg