Общо 134 държави, които представляват 98% от световната икономика, проучват възможността за създаване на цифрови версии на своите валути, като повече от половината са в напреднала фаза на разработка, пилотни или стартиращи етапи, сочи ново проучване.
В доклада на американския мозъчен тръст Atlantic Council се казва, че всички страни от Г-20, с изключение на Аржентина, вече са в една от тези напреднали фази, докато САЩ изостава все повече.
Въпреки че се отчита напредък по отношение на създаването на цифров долар "на едро" само за банките, пускането на такъв за населението на САЩ на този етап изглежда "буксува", се посочва в доклада.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви по-рано през месеца, че "нищо подобно не предстои да се случи скоро".
Президентът на САЩ Джо Байдън разпореди през 2022 г. да се проучи възможността за цифров долар, но това се превърна в спорен политически въпрос, като съперникът на Байдън в тазгодишните президентски избори на САЩ Доналд Тръмп е обещавал да не допуска това.
"Най-голямото заглавие тук е, че разминаването между най-големите централни банки по света относно цифровите валути на централните банки (CBDC) се увеличава," казва пред Reuters Джош Липски от Atlantic Council, посочвайки колко далече един от друг са Китай, Европа и Япония.
Поддръжниците на цифровите валути казват, че те ще позволят нова функционалност и ще предоставят алтернатива на физическите пари, които изглежда са в терминален упадък. Те обаче предизвикаха протести в редица държави заради възможността за шпионаж от страна на правителството.
Рискът от изоставането на САЩ в това отношение е "по-фрагментираната международна система за разплащания", допълва Липски, заявявайки, че Вашингтон може също така да изгуби част от влиянието си на финансовите пазари, ако други държави определят новите стандарти около CBDC.
По света в момента има 36 пилотни проекта, в това число и китайският e-CNY, който се изпробва с 260 милиона души в 25 града, и в Европа, където Европейската централна банка (ЕЦБ) вече шест месеца работи по "подготовката" за цифровото евро.
Бахамските острови, Ямайка и Нигерия вече разполагат със своите напълно готови и работещи цифрови валути, въпреки че Източнокарибският валутен съюз (ECCU), в който влизат 8 държави, наскоро се превърна в първия, изключил една от валутите, след като потребители не можеха да достъпят дигиталните си портфейли.
В доклада също така се показва как работата по CBDC се е удвоила след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. и последвалата реакция със санкциите от страна на страните от Г-7.
В момента се изпълняват 13 трансгранични CBDC проекта на едро, сред които е и mBridge, който свързва Китай, Тайланд, ОАЕ и Хонконг, а тази година ще се разпростре до още 11 други държави, които за момента не са известни.
Всички страни членки на БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, са в напреднала фаза, а Липски прогнозира, че ще има допълнително усилие от страна на блока по време на среща на високо равнище в Русия за създаването на алтернативни системи за разплащане на долара.
Всички те могат да бъдат част от лавина от нови цифрови валути до 2027 г., както и тази на ЕЦБ, чиято пилотна схема е считана за потенциален проектоплан за други водещи икономики.
Цифровият юан на Китай все още е най-големият и най-напреднал пилотен проект, след като беше изпробван в различни сценарии - от билети за обществен транспорт и проверки за COVID-19 до закупуването на петрол и скъпоценни метали.
Кога Китай ще пусне напълно e-CNY? "Това е въпросът," казва Липски. "Не през тази година, а през 2025 или 2026 г.? Трудно е да се каже."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Румънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
преди 3 часаGoogle ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
преди 3 часаКогато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
преди 3 часаГодишната инфлация на най-ниски нива от март 2021 г.
преди 4 часаЖилищата в Солун - по-скъпи от тези в Атина
преди 4 часаЧовешкото обоняние - по-силно, отколкото се смяташе
преди 4 часаПрочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgЛиъм Купър продължава да се подготвя на облекчен режим преди Левски - ЦСКА
dsport.bgТомас Тухел продължава да е фаворит за нов селекционер на Англия
dsport.bgПрограма 'Думи, за да прегърнеш загубата' подкрепя жени, преживели аборти или пренатална загуба
9meseca.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bgНепретенциозни стайни растения, които ще радват окото през цялата година
idei.bg